
Program "Rodzina 500 plus" - jak i gdzie złożyć wniosek na okres zasiłkowy 2017/2018
Treść
Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata następują wyłącznie na wniosek - pamiętajmy więc, iż warunkiem koniecznym do dalszego otrzymywania świadczenia jest jego złożenie. Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego jest darmowy. W ślad za komunikatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzegamy przed powstającymi stronami internetowymi, które zawierają możliwość pobrania wniosku za odpłatnością, służą one jedynie wyłudzaniu pieniędzy.
Wszystkie materiały dotyczące Programu "Rodzina 500 plus", w tym sam Wzór wniosku oraz Załączników są już dostępne na naszej stronie internetowej w specjalnie przygotowanej SEKCJI W BIURZE WSPARCIA RODZIN. Poza wzorami druków niezbędnymi do ubiegania się o świadczenie wychowawcze znajdą tam Państwo również wiele innych informacji, które mogą ułatwić złożenie wniosku, a które będziemy systematycznie Państwu udostępniać.
Jak załatwić formalności?
Wniosek o świadczenie wychowawcze trzeba składać raz do roku. Można to zrobić osobiście lub on-line. Wnioski o świadczenie będą przyjmowane począwszy od 1 sierpnia 2017 r. dla osób zamieszkałych na terenie miasta Gorlice w Urzędzie Miejskim, Rynek 2 na parterze (budynek byłej szkoły nr 2, wejście od dziedzińca Urzędu) w Biurze Wsparcia Rodzin pok. 3B. Osoby ubiegające się o wsparcie na pierwsze dziecko, będą dokumentowały sytuację dochodową. Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci nie będzie konieczności dokumentowania sytuacji dochodowej. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego i w takim przypadku co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu. We wniosku trzeba podać dane osoby starającej się o świadczenie, dane drugiego z rodziców oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi zaświadczeniami i oświadczeniami jeśli takie będą w indywidualnej sprawie niezbędne.
Kiedy będzie można składać wnioski?
Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2017 r. Co do zasady, dla osób korzystającychz programu okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Istotne jest, że pierwszy okres na jaki było przyznane prawo do świadczenia był dłuższy, gdyż rozpoczął się 1 kwietnia 2016 r. i trwać będzie do 30 września 2017 roku.
Specjalnie dla naszych mieszkańców przygotowaliśmy również możliwość skorzystania z pomocy pracowników Biura Wsparcia, która może ułatwić samo wypełnienie wniosku. Pracownicy Biura na zainteresowanych pomocą i uzyskaniem szczegółowych informacji czekają już teraz, codziennie w pok. 3B - parter budynku (budynek byłej szkoły nr 2, wejście od dziedzińca Urzędu) lub pod numerem telefonu 18 35 51 275 w godz. 8-18 (poniedziałek) 7:30-15:30 (wtorek - piątek).
Pliki do pobrania:
- Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego
- Oświadczenie wnioskodawcy o dochodach swoich albo członka rodziny osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, innych niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.)
- Oświadczenie wnioskodawcy o wielkości jego gospodarstwa rolnego albo gospodarstwa członka rodziny wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego
- Oświadczenie wnioskodawcy o wysokości jego składek na ubezpieczenie zdrowotne albo składek członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego - oświadczenie dotyczy tylko osób, które mają opłacone składki zdrowotne od dochodów z tytułu emerytury lub renty w krus
- Informator „Rodzina 500 plus - krok po kroku”
- Informator „Rodzina 500 plus”
- Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze