przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki

Miasta partnerskie

Treść

Miasta partnerskie Gorlic


Miasta partnerskie (miasta bliźniacze) to forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. Celem partnerstwa miast jest współpraca ludzi, niezależnie od granic państwowych. Gorlice współpracują z pięcioma miastami partnerskimi: dwoma na Węgrzech: Pápa i Nyíregyháza; jednym na Słowacji: Bardejow; jednym na Ukrainie: Kałusz i jednym w Polsce: Sosnowiec.


Herb Bardejowa.Bardejow (Słowacja) – miasto w północno-wschodniej części Słowacji, położone nad rzeką Toplą, liczy ok. 33 tys. mieszkańców, jest administracyjnym centrum Górnego Szarisza. Pełni rolę ośrodka przemysłu, kultury i sportu. W mieście działają słynne fabryki obuwia, zakłady przeróbki drewna i żywności.

W 2000 roku Stare Miasto w Bardejowie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O mieście mówi się, że jest najbardziej gotyckim miastem na Słowacji. Jego centrum stanowi historyczny kompleks zabytkowych kamieniczek mieszczańskich, które stanowią rynek. Na rynku stoi dawny ratusz z początku XVI wieku. Najbardziej dostojnym zabytkiem miasta jest usytuowana w rynku rzymskokatolicka bazylika pw. Św. Idziego z XIV wieku. Z jej wieży roztacza się widok na zabytkowe centrum i okolice.

Także Muzeum Ikon w Bardejovie jest jedną z najciekawszych atrakcji Bardejova. Wystawa gromadzi zabytki ikonograficzne obrządku wschodniego, dokumentuje rozwój twórczości ikonograficznej obszarów karpackich. Kilka kilometrów od Bardejowa znajduje się uzdrowisko Bardejovské Kúpele i skansen Muzeum Architektury Ludowej.

 

Herb Kałusza.Kałusz (Ukraina) – miasto w zachodniej części Ukrainy, w obwodzie iwanofrankiwskim, liczy ok. 70 tys. mieszkańców. Prawa miejskie nabył w XVI w. W regionie od kilku stuleci prowadzone jest wydobycie soli potasowych. Rozwiniętą gałęzią gospodarki jest też przemysł maszynowy.

 

Herb Nyiregyhaza.Nyíregyháza (Węgry) – miasto na północnym-wschodzie Węgier około 50km na północ od Debreczynu, stanowi stolicę komitatu Szabolcs-Szatmár-Bereg, liczy ok. 115 tys. mieszkańców. Nyíregyháza jest ośrodkiem przemysłu lekkiego – działają tu zakłady przetwórstwa owoców i warzyw oraz tytoniu i skór. Sławna jest nie dzięki zabytkom, ale z powodu położonych w jej pobliżu, największych na Węgrzech, sadów owocowych. Duża część mieszkańców miasta znalazła zatrudnienie w fabrykach przetwórstwa owocowego.

Zwiedzający Nyíregyházę turyści mogą podziwiać nie tylko perłę miasta – Sóstógyógyfürdő, gdzie mogą wykąpać się w basenach otwartego kąpieliska Sóstói Parkfürdő lub w wodzie leczniczej Aquaparku Aquarius, ale mogą również odwiedzić europejskiej sławy i rangi ogród zoologiczny Sóstó Zoo i setki jego mieszkańców lub też zwiedzić Muzeum – Skansen w Sóstó, gdzie można podziwiać wspaniałą architekturę ludową poszczególnych regionów województwa.

 

Herb Papy.Pápa (Węgry) – miasto w zachodnich Węgrzech, w komitacie Veszprém u podnóża Lasu Bakońskiego, liczy ok. 33 tys. mieszkańców. Pápa było dawniej centrum handlu winami Somló. Przed II wojną światową mieszkało tu 1250 Żydów, którzy w większości zginęli podczas Holokaustu. W mieście znajdują się dwa żydowskie cmentarze. Miasto ma duże historyczne centrum, w którym znajdują się odnowione kamieniczki, kawiarnie i muzea, np. muzeum farbowania na niebiesko Kékfestő Múzeum ulokowane w starej farbiarni. Najważniejszy zabytek to pałac rodu Esterházy z XVIII w. Miasto stanowi ośrodek przemysłu elektrotechnicznego, włókienniczego, skórzanego, obuwniczego i spożywczego.

 

Herb Sosnowca.Sosnowiec (Polska) – miasto w województwie śląskim, w Zagłębiu Dąbrowskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Miasto liczy ponad 200 000 mieszkańców.