przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki

Szlak Architektury Drewnianej

Treść

Szlak Architektury Drewnianej w powiecie gorlickim

Widok na Kościół pw. Świętych Jakuba i Filipa w Sękowej.
Przemierzając Ziemię Gorlicką, szczególnie często napotykamy zabytki architektury drewnianej: cerkwie, kościoły, kaplice, dzwonnice. Obiekty te na trwałe wpisały się w krajobraz Beskidu Niskiego i Pogórza.
Widok na wnętrze cerkwi w Kwiatoniu.
252 najcenniejsze i najciekawsze zabytkowe obiekty drewniane tworzą Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. W powiecie gorlickim na Szlaku Architektury Drewnianej znajdują się 42 obiekty. Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.
Widok na Cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach.
Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Po opracowaniu koncepcji szlaku i podpisaniu umowy z sąsiednimi województwami o współpracy w zakresie jego tworzenia w latach 2001-2003 wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi.

W 2003 roku dwa kościoły drewniane z powiatu gorlickiego zostały wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej oraz kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Natomiast w 2013 roku do Listy UNESCO dopisane zostały trzy cerkwie z terenu powiatu, wchodzące w skład Szlaku: cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych. Tym samym w powiecie gorlickim znajduje się aż pięć obiektów wpisanych na Listę UNESCO, co jest ewenementem w skali kraju.

Lista obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej na Ziemi Gorlickiej:

Więcej o Szlaku Architektury Drewnianej na stronie: www.drewniana.malopolska.pl