przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki

Turystyka zimowa

Treść

Turystyka zimowa


Ziemia Gorlicka to znakomite miejsce do spędzania wolnego czasu nie tylko w okresie letnim, ale również zimą. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno początkujący, jak i zaawansowani turyści piesi i narciarze. Zimą jest to doskonałe miejsce uprawiania sportów zimowych, szczególnie narciarstwa zjazdowego i biegowego. Łagodne szczyty pokryte śniegiem dostarczą niezapomnianych wrażeń.
Widok na zimowy krajobraz na ziemi gorlickiej.
Na terenie Ziemi Gorlickiej znajdują się cztery stacje narciarskie. Największa z nich to Magura Ski Park na Magurze Małastowskiej, w pobliżu schroniska PTTK, z 4-osobową kolejką krzesełkową o długości niewiele ponad 1000 m i 1400-metrową trasą zjazdową. Dwa wyciągi orczykowe o długości ok. 500 m znajdują się w Małastowie. Początkujący narciarze mogą próbować swych sił na mniejszych wyciągach w Smerekowcu i Sękowej.
Widok na schronisko PTTK.
Łagodne wzniesienia, liczne drogi leśne sprawiają, że południowe tereny regionu są idealne do uprawiania narciarstwa biegowego. W gminie Sękowa w ramach projektu Śnieżne Trasy Przez Lasy wytyczono i oznakowano 80 km tras do narciarstwa śladowego.  Tarasy przebiegające urokliwymi dróżkami i ścieżkami leśnymi oraz nie mniej atrakcyjnymi łąkami i terenami podleśnymi, z pięknymi panoramami na pasma Beskidów: Niskiego i Sądeckiego. Umożliwiają dotarcie na nartach do ciekawych miejsc: wyludnionych wiosek łemkowskich, starych cmentarzy, cerkwi, unikatowych kapliczek i krzyży kamiennych.

Krótka trasa narciarska biegowo – rekreacyjna "Jagoda" -  o długość 2500 m ma swój początek na szczycie Magury, obok schroniska.
Fotografia krótkiej  trasy narciarską biegowo – rekreacyjną "Jagoda".
Niezapomnianą atrakcją dla turystów są z pewnością kuligi organizowane przez tutejsze ośrodki wczasowe i gospodarstwa agroturystyczne. Szczególnie atrakcyjne są kuligi organizowane nocą przez Stadninę Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, z pochodniami, połączone z ogniskiem i pieczeniem kiełbasy.  


Infrastruktura narciarska:

Wyciągi narciarskie:

Magura Ski Park
Widok na Magura Ski Park Wyciągu Narciarskiego w Małastowie.

Istniejący stok zlokalizowany jest na południu Polski w Małastowie, na zboczu Magury Małastowskiej. Kolej krzesełkowa 4-osobowa o przepustowości 2200 osób/h, liczba krzesełek 127. Trasa jest sztucznie naśnieżana, ratrakowana i oświetlona. Długość kolei 1071,5 m. Długość trasy zjazdowej 1400 m. Różnica poziomów wynosi 260 m. Budynek stacji dolnej wyposażony w nowe zaplecze gastronomiczne oraz WC dla klientów. Na terenie ośrodka znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego. W rejonie stacji dolnej znajduje się bezpłatny parking.

Dane kontaktowe:
Małastów 27, 38-307 Sękowa
(+48) 18 351 88 18
biuro@skiparkmagura.eu
www.skiparkmagura.eu
Godziny otwarcia:
W sezonie czynny codziennie: 9.00 – 21.00
Cennik:
www.skiparkmagura.eu/cennik

Wyciąg Narciarski Małastów
Widok na Magura Ski Park Wyciągu Narciarskiego w Małastowie.

Do dyspozycji narciarze mają trzy trasy:
TORANAGA - orczykowy, długość wyciągu 500 m, przepustowość 400 osób/godz., trasa 550 m, łatwa, różnica poziomów 97 m, ratrakowana, oświetlona, dośnieżana.
TORANAGA II – orczykowy, długość wyciągu 400 m, przepustowość 360 osób/godz., trasa łatwa 450 m, różnica poziomów 97 m, ratrakowana, oświetlona, dośnieżana.
GUCIO – wyciąg zaczepowy, lina propylenowa, długość 150 m, trasa dla początkujących do nauki jazdy na nartach i snowboardzie, różnica poziomów 21m.
Dla użytkowników na terenie stacji narciarskiej funkcjonują: bufet, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, ski serwis, szkółki narciarskie. Przy dolnej stacji wyciągu usytuowany jest parking dla 100 samochodów. W razie konieczności możliwość noclegu w pobliskiej bazie noclegowej.

Dane kontaktowe:
Małastów, 38-307 Sękowa
(+48) 603 553 069
biuro@osir.gorlice.pl  
www.osir.gorlice.pl
Godziny otwarcia:
W sezonie czynny codziennie: 9.00 – 20.00
Cennik:
www.osir.gorlice.pl

Wyciąg Narciarki Sękowa SKI
Wyciąg narciarski Sękowa Ski to pojedynczy wyciąg talerzykowy o długości 250 metrów i zdolności przewozowej wynoszącej 750 osób na godzinę. Różnica poziomów na trasie zjazdowej biegnącej wzdłuż wyciągu to 30 metrów. Trasa jest zakwalifikowana jako łatwa, a na stoku znajduje się sprzęt do ratrakowania oraz sprzęt oświetleniowy umożliwiający jazdę po zmroku.

Dane kontaktowe:
Sękowa 351, 38-307 Sękowa
(+48) 508 823 508
www.wyciag-sekowa.pl
Godziny otwarcia:
W sezonie
poniedziałek - niedziela: 9.00 – 20.00
Cennik:
www.wyciag-sekowa.pl

Wyciąg Narciarki Smerekowiec
CHARAKTERYSTYKA:

  • wyciąg orczykowy, pojedynczy
  • stok naświetlony, ratrakowany, nagłośniony
  • trasa codziennie przygotowywana przed otwarciem
  • długość trasy - 650 metrów
  • długość trasy do nauki - 100 metrów
  • korzystanie z wyciągu przy użyciu kart magnetycznych lub biletów
  • na miejscu możliwość skorzystania z porad instruktorów narciarstwa
  • wypożyczalnia sprzętu oraz serwis narciarski
  • bezpłatny parking dla samochodów i autokarów
  • ciepłe posiłki
  • dla grup zorganizowanych (powyżej 20 osób), możliwość negocjacji cen karnetów zjazdowych

Dane kontaktowe:
Smerekowiec, 38-315 Uście Gorlickie
(+48) 18 351 00 95, (+48) 667 945 236
www.wyciag-smerekowiec.pl
e-mail: wyciag.smerekowiec@op.pl
Godziny otwarcia:
W sezonie czynny codziennie: 9.00 – 19.00
Cennik:
www.wyciag-smerekowiec.pl


Trasy narciarstwa biegowego:

Trasa biegowa „Jagoda”
"Jagoda" - trasa narciarska biegowo - rekreacyjna o długość 2500 m. Początek na szczycie Magury, obok schroniska.

Schemat trasy:

Więcej: www.skiparkmagura.eu/trasy

„Śnieżne Trasy Przez Lasy"
Projekt „Śnieżne Trasy Przez Lasy" powstał jako wspólna inicjatywa członków Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa, właścicieli okolicznych gospodarstw agroturystycznych oraz miłośników narciarstwa śladowego z Gorlic i gminy Sękowa. W wyniku blisko 2 - letnich starań, uzgodnień z Lasami Państwowymi, Urzędem Gminy Sękowa, Starostwem Powiatowym w Gorlicach, innymi instytucjami oraz prywatnymi właścicielami gruntów, powstał projekt, w wyniku którego wytyczono i oznakowano 80 km tras do narciarstwa śladowego. Duża część tych tras jest przygotowywana w okresie zimowym skuterem śnieżnym. Są to szlaki do turystyki narciarskiej, przebiegające urokliwymi dróżkami i ścieżkami leśnymi oraz nie mniej atrakcyjnymi łąkami i terenami podleśnymi, z pięknymi panoramami na pasma Beskidów: Niskiego i Sądeckiego. Umożliwiają dotarcie na nartach do ciekawych miejsc: wyludnionych wiosek łemkowskich, starych cmentarzy, cerkwi, unikatowych kapliczek i krzyży kamiennych. Główny szlak jest koloru zielonego, a jego pętla liczy równo 50 km. Szlaki łączące w kolorach niebieskim i czerwonym umożliwiają wybór krótkich i średniodystansowych rozwiązań. W bezpośrednim sąsiedztwie Gościńca Banica wyznaczone są pętle tras sportowych (2.5 km i 5 km).

Schemat tras:

Więcej: www.snieznetrasy.pl

Foto. W. Skwarczewski