Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wymiatasz w bibliotece - nowy projekt MBP w Gorlicach

Wymiatasz w bibliotece - nowy projekt MBP w Gorlicach

Treść

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Wymiatasz w bibliotece” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt będzie realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Gorlicach od marca do grudnia 2020 r.

Głównym celem projektu „Wymiatasz w bibliotece” jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród szerokiego grona odbiorców. Promocję czytelnictwa połączymy z działaniami, które pobudzą u dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów twórczy potencjał i kreatywność — jedną z kluczowych kompetencji XXI wieku. Aby kreować modę na czytanie i budować pozytywny wizerunek biblioteki otwartej na każdego czytelnika wykorzystamy metody łączące m.in. współdziałanie, rywalizację i rozrywkę. Zorganizujemy konkursy (czytelniczy i fotograficzny), maraton gier planszowych, warsztaty fotograficzne, edukacyjne, literackie i artystyczne oraz spotkania autorskie. Korzystając z nowych technologii, własnych zasobów książkowych i cyfrowych, wiedzy i umiejętności trenerów, pasji autorów udowodnimy, że biblioteka to przestrzeń, w której można się zainspirować i rozwijać.

Projekt jest skierowany do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, a jego podstawowym celem jest promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań literackich i artystycznych. Aby je skutecznie zrealizować przeprowadzimy: spotkania autorskie (z Michałem Zawadką, Justyną Bednarek, Elizą Piotrowską i Panem Poetą), warsztaty tworzenia książek sensorycznych, fotograficzne, z zastosowaniem rozszerzonej rzeczywistości, zajęcia artystyczno-literackie, konkursy (czytelniczy i fotograficzny), wystawę fotografii oraz Nocny Maraton Gier Planszowych. Młodzież licealna i bibliotekarze z powiatu gorlickiego wezmą udział w warsztatach mających na celu pobudzanie kreatywności i twórczego myślenia. Do współpracy zaprosimy także członków Gorlickiego Klubu Seniora. Wszystkie działania zachęcą uczestników do sięgnięcia po książkę i skorzystania z bogatej oferty biblioteki. Ponadto rozbudzą potrzebę współzawodnictwa, współpracy i odkrywania twórczego potencjału.

Projekt będzie realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Gorlicach od marca do grudnia 2020 r. O wszystkich wydarzeniach będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej oraz na portalach społecznościowych. Serdecznie zapraszamy młodzież, dorosłych i seniorów do udziału w spotkaniach zaplanowanych w ramach projektu. Patronat medialny nad projektem objął portal Halo Gorlice.

Działania:

- ogłoszenie Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Niesamowite przygody skarpetek, sprytnych kun i jednego wynalazcy".

- ogłoszenie konkursu fotograficznego „Książka ukryta w kadrze” skierowanego dla uczniów szkoły podstawowej i średniej,

- warsztaty „Sto zdziwień! Trening kreatywności dla bibliotekarzy” z powiatu gorlickiego poprowadzone przez Agatę Warywodę,

- warsztaty fotograficzne dla młodzieży poprowadzone przez Bartłomieja Kiełtykę,

- finał Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Niesamowite przygody skarpetek, sprytnych kun i jednego wynalazcy" 

- Nocny Maraton Gier Planszowych dla uczniów klas 6,7,8 szkoły podstawowej,

- spotkanie autorskie z Panem Poetą dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych,

- Warsztaty „Krea(k)tywni! Trening kreatywności dla młodzieży” licealnej poprowadzone przez Agatę Warywodę

- spotkanie autorskie z Justyną Bednarek dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych,

- warsztaty dla seniorów „Przytulne książki" - tworzenie książek sensorycznych Quiet Book poprowadzone przez dr Wandę Matras-Mastalerz.

- wystawa fotografii konkursowej i warsztatowej oraz rozdanie nagród laureatom konkursu „Książka ukryta w kadrze”,

- warsztaty dla seniorów „Przytulne książki" - tworzenie książek sensorycznych Quiet Book poprowadzone przez dr Wandę Matras-Mastalerz,

- spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską dla dzieci przedszkolnych,

- spotkanie autorskie z Michałem Zawadką „Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone” skierowane dla klas 7-8 szkoły podstawowej,

- Warsztaty „Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w bibliotece” poprowadzone przez Karola Baranowskiego,

- zajęcia artystyczno-literackie pn. „Skarpetkowe historie", poprowadzone przez Beatę Mituś i Katarzynę Marchwicę.

Konkurs fotograficzny „Książka ukryta w kadrze” jest organizowany w ramach projektu „Wymiatasz w bibliotece”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: MBP w Gorlicach
 

Tagi