Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Zmarł wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki

Zmarł wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki

Treść

Dzisiaj (29 marca) po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prof. Krzysztof Penderecki - jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów. Miał 86 lat.

Z inicjatywy kompozytora, utworzona została niezwykła instytucja kultury - Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Centrum jest miejscem spotkań utalentowanych, muzyków i profesorów - wybitnych specjalistów sztuki wykonawczej, kompozycji i szeroko pojętej humanistyki. Lusławice są sercem Festiwalu EMANACJE - jednego z największych w Polsce festiwali muzycznych, który oferuje publiczności bogatą ofertę muzyczną w wykonaniu najlepszych muzyków młodego pokolenia oraz ich mistrzów. Koncerty w ramach wydarzenia odbywają się między innymi w Dworze Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Kasztelu w Szymbarku.

Maestro Krzysztof Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych na całym świecie. Za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi (m.in. najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego) i zagranicznymi, a także prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy. Jego muzyka trafiła również do filmów znanych hollywoodzkich reżyserów: Stanley'a Kubricka, Davida Lyncha czy Martina Scorsese. Nagrodzony został m.in. za takie utwory jak „Emanacje”, „Psalmy Dawida” czy „Strofy” (była to pierwsza kompozycja grana w całej Europie).

Światowy rozgłos przyniosły Profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu utwory awangardowe z lat 60., takie jak „Tren Ofiarom Hiroszimy” czy „Pasja według św. Łukasza”, które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Wśród jego późniejszych kompozycji znalazły się m.in. symfonia-oratorium „Siedem bram Jerozolimy” skomponowana na specjalne zamówienie z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta oraz inspirowane rodzimą historią i kulturą „Polskie Requiem”.

Przez całe życie był mocno związany z Małopolską. W Krakowie ukończył studia w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (a obecnie Akademii Muzycznej) w Krakowie, w której później przez 15 lat pełnił funkcję rektora, był jej cenionym wykładowcą. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. 

Źródło: www.malopolska.pl, mat. własne

Tagi