Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
UZW na półmetku roku akademickiego

UZW na półmetku roku akademickiego

Treść

"Bo czas jak rzeka, jak rzeka płynie..." - na Uniwersytecie Złotego Wieku w Gorlicach ten czas upływa studentom-seniorom wyjątkowo szybko, niczym nurt wartkiej, górskiej rzeki. Błyskawicznie minął zwłaszcza styczeń - ostatni miesiąc pierwszego semestru.

Bezpośrednio po przerwie świąteczno - noworocznej i Orszaku Trzech Króli, 8 stycznia br. seniorzy Złotego Wieku słuchali w Domu Polsko-Słowackim wykładu mł. bryg. Dariusza Surmacza z Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach - "Ochrona przeciwpożarowa w pigułce. Co ma wpływ na nasze bezpieczeństwo - prawda i mity".

Tematyka wzbudziła zainteresowanie - bo bezpieczny senior to nasza wspólna sprawa. Słuchali i notowali poruszane przez prelegenta zagadnienia dotyczące bezpiecznego użytkowania mieszkań i domów - głównych przyczyn pożarów, zagrożeń, jakie stwarza pożar, zachowań podczas pożarów.

Dowiedzieli się też o podręcznym sprzęcie gaśniczym, zasadach użycia sprzętu gaśniczego, czym jest tlenek węgla, co jest przyczyną zaczadzeń, jakie są objawy zaczadzeń, w jakim celu montuje się czujki CO i dymu oraz dlaczego warto mieć gaśnice w domu.

Tydzień później, 15 stycznia br., w ramach cyklu "Świat bliżej nas ", gościem-prelegentem był Tomasz Pruchnicki - gorliczanin, podróżnik, fotografik, autor wielu wystaw w Polsce i zagranicą, pasjonat lokalnej historii, o której pisze w Gazecie Krakowskiej. Odwiedził dziesiątki krajów Europy i świata, udokumentował w fotografii, wzbogacił swoją wiedzę.

Seniorom UZW zaprezentował prelekcję o Japonii - krainie gejsz i samurajów. Opowiadał o kraju wysp, trzęsień ziemi, pracowitości i uśmiechu Japończyków, szanowanej tradycji gejsz i samurajów, punktualnej kolei Shinkan, lewostronnym ruchu, współczesnej religii pracy obok buddyzmu i shinto, narodowemu pielgrzymowaniu do krain kwitnącej wiśni, które są duchowością i ostoją tego niezwykłego kraju.

Pierwszy semestr zakończył się tematem literackim: Gustaw Herling- Grudziński -  "Pisarz do szpiku kości". To kolejny wykład Joanny Kalisz-Dziki, dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, która wprowadza brać studentów seniorów w świat książki, przybliża wielkich polskich pisarzy, poetów.

Tym razem była to opowieść o literacie nieznanym pokoleniu słuchaczy UZW do 1989 r., pisarzu skazanym po II wojnie światowej na życie emigranta, którego twórczość była w PRL zakazana i cenzurowana. A przecież jego życiorys jest symbolem losu tysięcy Polaków skazanych przez władze sowieckie na łagry na dalekiej północy i nielicznych, którym udało się dołączyć do armii Andersa, wydostać się z "nieludzkiej ziemi", walczyć pod Monte Cassino. Po wojnie, już w 1945r. wydał książkę "Żywi i umarli", a w latach 1945 - 1950 napisał wstrząsający opis rzeczywitości obozowej sowieckich gułagów, łagrów - "Inny Świat. Zapiski sowieckie", która ukazała się również w języku polskim w Londynie w 1953 r., ale w Polsce dopiero w 1988 r.! Dziesięć lat później, w wolnej Polsce, autor, Gustaw Herling-Grudziński został odznaczony Orderem Orła Białego. W minionym roku obchodziliśmy 100- lecie urodzin, w tym przypada 20 - lecie śmierci. To był dobry czas przybliżenia seniorom UZW życia, losu i twórczości nieznanego dla większości pisarza, zachęty, by w przerwie międzysemestralnej przeczytać "Inny Świat"?

Tekst: Roman Dziubina