Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Biblioteka w działaniu - oferta dla seniorów UZW

Biblioteka w działaniu - oferta dla seniorów UZW

Treść

Na pięknym budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, odczytać można bardzo mądrą, łacińską myśl - Bibliotheca amor librorum nos unit, co znaczy - Miłość do książek nas jednoczy. Pięknie wpisuje się w życie seniorów Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, powojennego pokolenia, dla którego podstawą wiedzy o świecie, literaturze, kulturze, sztuce były książki. Sięgali po nie na półki szkolnych biblioteczek, szukali w miejskich i gminnych bibliotekach i czytali, czytali, pochłaniając wiedzę. To była pasja i miłość. I to pozostało.

4 grudnia br., po raz pierwszy w ich życiu, biblioteka zawitała do nich z wykładem „MBP w Gorlicach - biblioteka w działaniu. Oferta dla seniorów”. Prelegentem była Joanna Kalisz-Dziki, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela. W wykładzie i prezentacji przypomniała historię gorlickiej Książnicy, przybliżyła postać patrona oraz ukazała współczesną bibliotekę w działaniu, zwłaszcza oferty oraz działania dla i na rzecz seniorów.

Przekonała wszystkich studentów - seniorów, że oferty skierowane są na rzecz lokalnej społeczności oraz realizacji projektów zewnętrznych. Zaprosiła studencką brać seniorów do udziału w ogólnopolskich i regionalnych akcjach promujących czytelnictwo i nowe technologie, jak chociażby: Książka i Róża, Tydzień Bibliotek, rajd Odjazdowy Bibliotekarz, Narodowe Czytanie, Polska Cyfrowa Równych Szans, Tydzień z Internetem.

Przypomniała też, że w bibliotece działa Klub Książki Nad Lipą, tworzone jest cyfrowe archiwum historii lokalnej „Świadkowie lokalnej historii", czyli wywiady właśnie z seniorami - świadkami historii. W ramach projektu Gorlickie dialogi, biblioteka utrwala relacje międzypokoleniowe, łączenie pokoleń, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych, zaangażowanie pokoleń młodych i uwrażliwienie na potrzeby starszych. Czas szybko minął. Wiedza została. Mocne oklaski były najlepszym podziękowaniem dla prelegentki.



Tekst: Roman Dziubina