
XI Gala PRO PUBLICO BONO
Treść
Już po raz jedenasty odbyła się gala nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego PRO PUBLICO BONO. Statuetkę otrzymał Roman Korbicz, za troskę o szeroko pojęte dobro dzieci i młodzieży, za tworzenie wspólnoty serc oraz zaangażowanie w życie społeczne i kulturowe Ziemi Gorlickiej. Wyróżnienia otrzymali: Bogusław Lenard i Monika Skrobot.
Mottem przewodnim nagrody są słowa świętego Jana Pawła II „Każdy człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi...”.
Prowadzący galę Daniel Markowicz zaznaczył, że od 11 lat, tą nagrodą honorowani są ludzie zasłużeni na niwie działalności społecznej i charytatywnej. Stawiani są za wzór do naśladowania. Przypomniał również wszystkich nagrodzonych i nominowanych minionej dekady.
Nagroda Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego „PRO PUBLICO BONO” przyznawana jest w następujących dziedzinach:
- służba bliźniemu w tym szczególnie ochrona zdrowia i działalność charytatywna,
- edukacja narodowa, kultura i dziedzictwo narodowe
- oraz rozwój regionalny czyli działalność na rzecz wspólnoty lokalnej i ochrony środowiska przyrodniczego.
Nagroda przyznawana jest na wniosek Rady Powiatu, Starosty, organów administracji samorządowej oraz związków, stowarzyszeń i fundacji posiadających siedzibę na terenie powiatu gorlickiego.
W tym roku Kapituła Nagrody od przewodnictwem Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego Mirosława Waląga: starosta Maria Gubała, wicestarosta Stanisław Kaszyk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Dziubina, radny Rady Powiatu i przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Marek Ludwin, oraz członkowie Zarządu Powiatu: Tomasz Płatek i Adam Urbanek rozpatrywała 3 wnioski. Sylwetki nominowanych do Nagrody Pro Publico Bono 2019 przedstawione zostały w specjalnym filmie zrealizowanym przez Gorlice.tv.
Laureatem tegorocznej Nagrody „PRO PUBLICO BONO” został Roman Korbicz, za troskę o szeroko pojęte dobro dzieci i młodzieży, za tworzenie wspólnoty serc oraz zaangażowanie w życie społeczne i kulturowe Ziemi Gorlickiej. Laureat prowadzi kilka zespołów muzycznych w Ośrodku Kultury Gminy Gorlice, Gminnym Ośrodku Kultury w Uściu Gorlickim i Zespole Szkół w Brunarach. Jest dyrygentem Orkiestry Dętej OSP w Dominikowicach, Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Brunarach, instruktorem mażoretek Domino w Dominikowicach oraz Zespołu Folklorystycznego „BESKIDY” w Dominikowicach i kierownikiem łemkowskiego Zespołu Folkowego „SERENCZA”. Osiągnięcia: udział w Małopolskim festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”, udział w Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP woj. małopolskiego, III miejsce w Rabie Wyżnej i puchar Prezesa Zarządu Wojewódzkiego OSP za rozwój orkiestry. W 2003 utworzył grupę mażoretek DOMINO przy ośrodku Kultury Gminy Gorlice. W 2006 r. założył i prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Dęta w Brunarach. Orkiestra zdobyła II miejsce na XXXIV małopolskim Festiwalu Echo Trombity II miejsce. Od 2004 r prowadzi zespól Beskidy w Dominikowicach, który w latach 2009 i 2011 na festiwalu kultury pogórzańskiej w Ryglicach zdobył I miejsce i otrzymał Złotą Podkowę. W 1997 był współzałożycielem Stowarzyszenia Promocji Twórczości Łemkowskiej SERENCZA, którego jest prezesem oraz łemkowskiego Zespołu folkowego SERENCZA. Zespół brał udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. Jest inicjatorem „Twórczych interpretacji tradycji” które organizuje od 7 lat, był organizatorem koncertu z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości „Rzeczpospolita Narodów” w Szymbarku, angażuje się w organizację koncertów charytatywnych, organizuje warsztaty, pogadanki dla dzieci i młodzieży, w których przekazuje swoją wiedzę i umiejętności dotyczące instrumentów muzycznych i kultury łemkowskiej, jest osobą aktywną w pozyskiwaniu funduszy na różne działania i wykonuje to w ramach wolontariatu. Swoją pasją i zaangażowaniem potrafi zachęcić i pozyskać inne osoby.
Wyróżnienia otrzymali:
- Bogusław Lenard - kierujący oddziałem internistyczno-kardiologicznym Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, w dowód uznania za otwarte serce dla potrzebujących, za wielowątkowość działalności leczniczej, kulturalnej i charytatywnej. W środowisku lokalnym Gorlic i okolic dał się poznać jako życzliwy, zapalony społecznik i orędownik spraw samorządowych. Będąc radnym Rady Powiatu Gorlickiego swoje diety przeznaczał na cele kultury narodowej i charytatywne.
- Monika Skrobot - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Łużnej, za kształtowanie postaw patriotycznych i religijnych wśród dzieci i młodzieży w procesie upowszechniania i kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego. Pomysłodawczyni i organizatorka cyklicznego przedsięwzięcia „Rozwinąć skrzydła – pamiętając o przeszłości”, która od 5 lat z takim samym zapałem zaangażowana jest w edukację i wychowanie młodego pokolenia.
Serdecznie gratulujemy Laureatom i Nominowanym!
Galę Pro Publico Bono 2019 uświetnił występ młodzieży ze Studia Wokalnego Młodzieżowego Domu Kultury. Uroczystość odbyła się w Kasztelu w Szymbarku. Zwieńczeniem gali było wspólne zdjęcie oraz gromkie Sto lat! na cześć laureatów.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Foto. Barbara Zasowska