
10 tysięcy osób w Małopolsce otrzyma opaski ratujące życie!
Treść
Małopolski Tele-Anioł to pierwszy projekt wdrażający teleopiekę na tak dużą skalę w Polsce. By jeszcze skuteczniej dotrzeć z informacją o trwającej rekrutacji do projektu Małopolski Tele-Anioł, samorząd województwa zaprosił do współpracy gminy z całego regionu. Na ten pozytywny apel odpowiedziała blisko setka samorządów! Wczoraj (6.06.) ich przedstawiciele, w tym Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, podpisali w Krakowie listy intencyjne, w których zobowiązali się do promocji i pomocy przy projekcie.
Jest lekka, łatwa w obsłudze i co najważniejsze: może uratować życie. Pierwsze opaski bezpieczeństwa już trafiły do uczestników innowacyjnego projektu Małopolski Tele-Anioł. W sumie pod skrzydła Tele-Anioła trafi 10 tysięcy niesamodzielnych osób z całego województwa. Rekrutacja jest ciągle otwarta – można więc zgłaszać swoich bliskich, sąsiadów czy znajomych. Całkowity koszt projektu to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Małopolski Tele-Anioł to największy projekt tego typu w Polsce. Przypomnijmy, Województwo Małopolskie realizuje go wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.
W czasie środowego spotkania z samorządowcami, zaprezentowano też po raz pierwszy opaski bezpieczeństwa, które już są już w posiadaniu do pierwszych uczestników Małopolskiego Tele-Anioła. Urządzenie przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek, zamiast jednak wyświetlacza, ma trzy przyciski. Najważniejszy jest czerwony guzik z napisem „SOS” – wystarczy go nacisnąć i przytrzymać kilka sekund, żeby automatycznie połączyć się z Centrum Teleopieki, w którym przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, pracują eksperci (m.in. ratownicy medyczni, psycholodzy), który udzielą potrzebnej pomocy – łącznie z wezwaniem pogotowia. Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, można więc swobodnie rozmawiać, nie jest do tego potrzebny telefon.
Co ważne, na opaskę bezpieczeństwa można… zadzwonić – urządzenia ma bowiem kartę SIM i indywidualny numer. Żeby odebrać połączenie, osoba posiadająca opaskę musi nacisnąć zielony przycisk (symbol „dymków”) – w ten sposób mogą się z nią skontaktować pracownicy Centrum Teleopieki, ale także np. jej bliscy.
Opaski bezpieczeństwa wyposażone są także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Dodatkowo, naciskając trzeci, żółty przycisk (z symbolem „ludzi”), można odsłuchać komunikat m.in. o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków.
Przypomnijmy, za utworzenie i prowadzenie Centrum Teleopieki, jest odpowiedzialne Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego.
O projekcie Małopolski Tele – Anioł pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ. Wszelkie informacje dostępne są na stronie województwa TUTAJ.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej projektu:
- https://www.malopolska.pl/aktualnosci/zdrowie/10-tysiecy-osob-w-malopolsce-otrzyma-opaski-ratujace-zycie
- https://www.malopolska.pl/teleaniol
- https://www.malopolska.pl/aktualnosci/zdrowie/jak-trafic-pod-skrzydla-teleaniola
- https://www.malopolska.pl/teleaniol/rekrutacja
oraz w Biurze Projektu Małopolski Tele-Anioł:
Departament Zdrowia i Polityki Społecznej
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Lubelska 23, 30-003 Kraków
pokój nr 1, parter
tel. 12 61-60-611
e-mail: teleopieka@malopolska.mw.gov.pl
adres do korespondencji: ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków
Informujemy, że w przypadku jakichkolwiek pytań odnośnie projektu można dzwonić lub udać się osobiście do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gorlicach, który w imieniu Miasta Gorlice koordynuje działania projektu.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Reymonta 1, 38-300 Gorlice
tel./fax: 18/3520510
e-mail: mops@mops.gorlice.pl
Ponadto informujemy, że:
- formularz zgłoszeniowy do projektu Małopolski Tele-Anioł można pobrać ze strony projektu, wypełnić i przesłać bezpośrednio na adres Lidera:
Departament Zdrowia i Polityki Społecznej
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków
- osoby samotne niesamodzielne otrzymają formularz za pośrednictwem pracownika socjalnego lub opiekunki środowiskowej, którzy wyjaśnią dla kogo jest ten projekt i na czym on polega oraz pomogą w wypełnieniu wniosku;
Źródło: Biuro Prasowe UMWM
Fot. Mateusz Książkiewicz/grybow24.pl