
Znak Dziedzictwa Europejskiego dla cmentarza wojennego Łużna-Pustki
Treść
2 lutego Komisja Europejska przyznała dziewięć Znaków Dziedzictwa Europejskiego. Jednym z wyróżnionych miejsc został cmentarz wojenny na wzgórzu Pustki w Łużnej.
Cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej znalazł się pośród dziewięciu europejskich obiektów historycznych: Stanowisko archeologiczne i Muzeum człowieka neandertalskiego w Krapinie (HR), Zamek Przemyślidów i Muzeum Archidiecezjalne w Ołomuńcu (CZ), Przylądek Sagres (PT), Pałac Hofburg (AT), Historyczny kompleks budynków uniwersyteckich w Tartu (EE), Akademia Muzyczna im. Franciszka Liszta (HU), Organizacja Mundaneum (BE) i Dzielnica europejska w Strasburgu (FR).
Znak Dziedzictwa Europejskiego ustanowiono w 2007 r. w wyniku inicjatywy międzyrządowej kilku państw europejskich. Jego celem jest „wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości europejskiej obywateli Europy i wspieranie poczucia przynależności do wspólnej przestrzeni kulturowej”. Na podstawie wyboru dokonanego przez poszczególne państwa europejskie, do tej pory Znak Dziedzictwa Europejskiego przyznano 68 miejscom znajdującym się w 19 państwach europejskich.
Uroczysta ceremonia wręczenia Znaku Dziedzictwa Europejskiego dla dziewięciu nowych obiektów odbędzie się 13 kwietnia w Brukseli.
Cmentarz nr 123 Łużna-Pustki zaprojektował Jan Szczepkowski, a samą kaplicę (gontynę), architekt Duszan Jurkowicz. Na cmentarzu spoczywa 909 żołnierzy austro-węgierskich, 65 niemieckich i 212 rosyjskich. Znajduje się tutaj także kwatera żołnierzy, których przynależności nie rozpoznano. Jest to największy cmentarz na Ziemi Gorlickiej, ponadto znaczny odsetek pochowanych tutaj stanowią Polacy.
Foto. Natalia Pacana-Roman