Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Widok na Gorlice z cmentarza nr 91.

„Miejsca pamięci, Bardejów – Gorlice” – czekamy na Twoją opinię

Treść

Miasto Gorlice wspólnie z partnerskim miastem Bardejów, planuje złożenie projektu „Miejsca pamięci, Bardejów – Gorlice” w ramach programu współpracy transgranicznej Interreg Polska – Słowacja 2021-2027. W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety. Państwa opinia pomoże nam przygotować koncepcję projektu, który spełni oczekiwania zarówno mieszkańców jak i turystów.

Celem projektu jest wzmocnienie dziedzictwa kulturowego i turystyki w Gorlicach i Bardejowie, poprzez poprawę dostępności do zabytków po obu stronach granicy, zwiększenie atrakcyjności dla odwiedzających i promowanie zrównoważonego rozwoju.

Ankieta dostępna jest tutaj. Na Państwa opinie czekamy do 22.09.2023 roku. Uwagi do projektu można zgłaszać także na adres e-mail: promocja@um.gorlice.pl.

Zadania realizowane w ramach projektu w Gorlicach

Głównym działaniem w ramach zadania jest wybudowanie platformy widokowej (bryła nawiązująca kształtem do kiwonu – jednego z symboli dziedzictwa naftowego w Gorlicach) przy Cmentarzu Wojennym nr 91 w Gorlicach, wraz ze ścieżką pieszo – rowerową (od strony wschodniej – połączenie z obecną główną drogą dojazdową do Cmentarza), strefą rekreacji i edukacji („Ogród Pamięci“) oraz stojakami dla rowerów. Od strony południowej cmentarza przygotowany zostanie utwardzony plac m.in. pod toalety, doprowadzona będzie też sieć energetyczna i wod - kan. Wykonane zostaną także konserwacja, renowacja i oświetlenie muru cmentarnego (ściana wschodnia i południowa) oraz platformy. Zamontowany zostanie monitoring powstałych obiektów. Niezbędna będzie również reorganizacja zieleni – uporządkowanie terenu, co zapewni odwiedzającym lepszy widok na panoramę Gorlic i okolic. Ponadto projekt obejmuje następujące działania:

  • wykonanie tablic informacyjnych dotyczących Bitwy pod Gorlicami, najważniejszych nekropolii wojennych w powiecie gorlickim, a także najciekawszych miejsc dziedzictwa kulturowego w Beskidzie Niskim,
  • organizację festiwalu chórów z pogranicza polsko – słowackiego,
  • organizację rekonstrukcji „Życie obozowe trzech wielkich armii“,
  • organizację konferencji na zakończenie projektu,
  • wydanie folderu o gorlickich cmentarzach i Bitwie pod Gorlicami,
  • opracowanie krótkiego filmu/spotu promocyjnego o cmentarzu w Gorlicach,
  • wykonanie „lornetki“ widokowej.

Zadania realizowane w ramach projektu w Bardejowie

Główną działalnością inwestycyjną w Bardejowie będzie rewitalizacja Parku Leśnego Kalvária. Inwestycja ta przyniesie wiele pozytywnych zmian dla tego historycznego miejsca. W planie przewidziano przebudowę drogi, która będzie poprowadzona poprzez połączenie drogi lokalnej przy ul. Pod Kalváriou i skrętu w lewo w kierunku ul. Postajok, za przejazdem kolejowym. Droga zostanie wyłożona kostką granitową, co pozwoli zachować jej autentyczny charakter. Rozjazdy i przedłużenia łuków kierunkowych zostaną zbudowane tak, aby z drogi mogli korzystać także piesi. Całkowita długość przebudowywanej drogi wyniesie 722,50 m. Na końcu drogi będzie zakręt dla samochodów ciężarowych i wozów strażackich. Ścieżki w pobliżu kościoła pielgrzymkowego Wniebowstąpienia św. Krzyża zostaną połączone z przebudowaną drogą. Nawierzchnia chodników również zostanie wykonana z kostki granitowej o większych szczelinach i wykończona metalowymi krawężnikami (materiał: corten). W ramach projektu przewidziano także zagospodarowanie terenu, które zapewni odprowadzanie wód opadowych oraz zabezpieczenie kapliczek. Wykonane zostaną rowki terenowe do odprowadzania wody, co będzie niezbędne zwłaszcza w przypadku kapliczek zlokalizowanych w terenie. Wody opadowe będą zagospodarowane w prosty, ale estetyczny sposób. Zachowany zostanie naturalny charakter parku leśnego. W ramach rewitalizacji terenu i parku leśnego Bardejovská Kalvária zaplanowano także sanitację, sadzenie drzew i założenie sadu. Elementy te mają nie tylko wartość estetyczną, ale także znaczenie ekologiczne i symboliczne. Wysokie drzewa zostaną posadzone w alejkach towarzyszących, planowane są także nasadzenia punktowe na całym terenie parku leśnego. Drzewa te posłużą nie tylko jako element dekoracyjny, ale także zapewnią cień i stworzą przyjemny mikroklimat dla zwiedzających. Posadzenie drzew stworzy trwały i stabilny element roślinności, który będzie uzupełnieniem dziedzictwa kulturowego i historycznego miejsca. W formie symbolicznego sadu zostaną posadzone drzewa owocowe. Sad ten symbolizuje związek z naturą i historią tego miejsca. Oprócz oferowania gościom owoców, będzie miał także wartość religijną, ponieważ w różnych tradycjach religijnych, owoce często mają znaczenie symboliczne. Ogólnym celem sadzenia drzew i sadu jest zwiększenie wartości ekologicznej obszaru, umożliwienie odpoczynku i relaksu na łonie natury oraz zachowanie dziedzictwa historycznego i kulturowego Kalwarii Bardejowskiej. Elementy te stworzą przestrzeń, która będzie przyjemna dla odwiedzających i która pozytywnie wpłynie na ogólną atmosferę i estetykę miejsca. Cały projekt podkreśla wartość religijną, estetyczną i historyczną Kalwarii w Bardejowie, poprawiając jednocześnie jej trwałość i przyczyniając się do zachowania tego ważnego zabytku kultury. Ponadto projekt obejmuje następujące działania:

  • wykonanie ścieżek edukacyjnych (tablic informacyjnych) o Kalwarii, o drzewach w parku leśnym i w sadzie,
  • Pasję - odegranie drogi krzyżowej na Kalwarię,
  • organizację konferencji inauguracyjnej,
  • organizację konferencji śródokresowej (konferencja prasowa i prezentacja prac obu partnerów),
  • publikację broszury o Kalwarii,
  • opracowanie krótkiego zwiastunu/filmu o Kalwarii,
  • opracowanie krótkiego filmu o projekcie,
  • wykonanie „lornetki“ z widokiem na Gorlice.

Projekt „Wzgórza pamięci. Bardejów i Gorlice” to kontynuacja współpracy Miasta Bardejów z miastem partnerskim Gorlice. Poprzedni polsko-słowacki projekt budowy Domów Polsko-Słowackich był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu inicjatywy wspólnotowej INTERREG III A Polska-Słowacja i zakończył się w 2007 roku. Efekty projektu są widoczne do dziś w obu miastach. Dom Polsko-Słowacki w Bardejowie w dalszym ciągu funkcjonuje jako Centrum Kulturalno-Turystyczne.

Skócony opis projektu w języku polskim i słowackim dostępny jest tutaj (pdf, 575 kb)

Raport z procesu partycypacji dostępny jest tutaj (pdf, 1,38 mb)

Logotypy programu Interreg, miasto Gorlice i Bardejowa.