przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Gorlicka Rada Seniorów w Małopolskiej Sieci

Gorlicka Rada Seniorów w Małopolskiej Sieci

Treść

W zeszłym tygodniu, w dniach 29-30 listopada, odbyła się Konferencja podsumowująca projekt "Małopolska Sieć Rad Seniorów", w której uczestniczyli także przedstawiciele Gorlickiej Rady Seniorów. Organizatorem była Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich i Marszałka Województwa Małopolskiego. Patronem medialnym całego projektu jest Głos Seniora (Stowarzyszenie MANKO).

Przez dwa dni ponad stu przedstawicieli gminnych rad seniorów, radnych, urzędników i aktywnych działaczy senioralnych z całej Polski dyskutowało, dzieliło się doświadczeniami i integrowało. Celem konferencji było upowszechnianie doświadczeń i dobrych praktyk dotyczących powstawania i funkcjonowania Rad Seniorów oraz ich sieciowanie.

W programie konferencji znalazło się: przedstawienie przebiegu i rezultatów projektu oraz przedstawienie Małopolskiej Sieci Rad Seniorów „Działamy Wspólnie”, a także przykłady działania rad seniorów. Podczas konferencji odbyły się sesje tematyczne poświęcone zagadnieniom:
✔Jak aktywizować seniorów do działania?
✔Sukcesy rad seniorów – jak do tego doszło?
✔Pozyskiwanie funduszy i współdecydowanie o budżecie gminy.
✔Jak zaistnieć w mediach?

Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych zainaugurowała przy tej okazji publikację „Rady seniorów – (milowy) krok po kroku”, zbierającą przykłady i dobre praktyki rad i grup inicjatywnych zrzeszonych w Sieci.

Wręczono nagrody laureatom konkursu "Aktywny Senior" (Renata Wiss, Teresa Lebiest, Eleonora Bujacz-Kusińska) za aktywność obywatelską i działania na rzecz seniorów.

Odbyły się również dwie bardzo konkretne i udane dyskusje panelowe: pierwsza o nieco prowokacyjnym tytule: Działalność rad seniorów nie wpływa na rozwój gmin, a w drugim dniu: Rady seniorów są niewykorzystanym potencjałem dla wsparcia osób 60+ z niepełnosprawnościami. Zaproszeni goście zadbali również o informatory i ulotki promocyjne działań realizowanych dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami (informator dla osób z niepełnosprawnością; ulotki: „złota rączka-pomoc w naprawach dla osób w wieku 60+, nieodpłatna pomoc prawna, Lokalne Centra Aktywności Seniorów w Krakowie, Krakowski informator dla ON, Informator Krakowskiego Seniora).

Konferencji towarzyszył  festiwal artystyczny seniorów oraz targi aktywności obywatelskiej, podczas których seniorzy z całej Polski zaprezentowali swoje działania w formie stoisk i oferty warsztatowo-informacyjnej. W drugim dniu seniorzy z całej Polski mieli okazję opowiedzieć o swoich działaniach i osobistych doświadczeniach związanych z aktywnością obywatelską w  TEDxSenior – „idee warte propagowania”.

Na wydarzeniu gminę Wielka Wieś, na terenie której odbyła się konferencja reprezentował Wójt Krzysztof Wołos, który w krótkiej prelekcji omówił działania jakie Gmina podejmuje w ostatnich latach na rzecz aktywizacji seniorów, np. program „Aktywni i potrzebni Gmina Wielka Wieś przyjazna seniorom” (warsztaty, wyjazdy, szkolenia) oraz współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami i grupami zrzeszającymi seniorów tj.  KGW i klubów seniora. 

Na konferencji byli obecni przedstawiciele Głosu Seniora. Odbyły się warsztaty „Stop manipulacji – nie kupuj na prezentacji”, pogadanka na temat programu Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora. Wirginia Szmyt – DJ Wika poprowadziła międzypokoleniowa andrzejkową potańcówkę.

Źródło zdjęć: Fundacja MiLA, Urząd Gminy Wielka Wieś