przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Dofinansowanie dla Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gorlice na lata 2016-2023

Dofinansowanie dla Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gorlice na lata 2016-2023

Treść

Jak już wcześniej informowaliśmy, Miasto Gorlice podjęło działania zmierzające do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gorlice na lata 2016-2023 zgodnie z wymogami Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 1777).

W tym celu złożony został wniosek aplikacyjny do konkursu dotacji  ogłoszonego przez Zarząd Województwa Małopolskiego i Ministra Rozwoju na działania wspierające gminy w zakresie przygotowania programów rewitalizacji na terenie Województwa Małopolskiego.

Dobra wiadomość dotarła dzisiaj z Krakowa – wniosek pn. „Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gorlice na lata 2016-2023” złożony przez Miasto Gorlice w maju br.  spełnił wymagania formalne i merytoryczne i został rekomendowany do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Głównym celem projektu pn. „Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gorlice na lata 2016-2023” jest profesjonalne przygotowaniu programu rewitalizacji jako podstawowego dokumentu dla prowadzenia procesów rewitalizacyjnych służących rozwiązywaniu na obszarze Miasta Gorlice problemów wymagających szczególnej interwencji.

Natomiast głównym celem działań rewitalizacyjnych dla miasta Gorlice, które zostaną podjęte w oparciu o opracowany GPR jest wyprowadzenie ze stanu kryzysowego wyznaczonych w toku diagnozy obszarów zdegradowanych miasta. Działania te będą prowadzone kompleksowo, a głównym ich odbiorcą będzie społeczność lokalna borykająca się z różnorodnymi problemami, w tym różnymi rodzajami wykluczenia. Patrząc na rewitalizację przez pryzmat problemów społecznych, a dopiero w dalszej kolejności: gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych, realizowane będą poniższe cele:

- integracja społeczna osób zagrożonych wykluczeniem (m.in. seniorzy, osoby niepełnosprawne, matki małych dzieci, osoby zagrożone uzależnieniem lub uzależnione)

- stymulowanie rozwoju gospodarczego poprzez pobudzenie i wsparcie postaw przedsiębiorczych mieszkańców

- przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym poprzez „włączenie” mieszkańców w kulturę.

Planowane efekty projektu:
Gminny Program Rewitalizacji Miasta Gorlice na lata 2016-223 będzie dokumentem kierunkowym, w którym zawarte zostaną najważniejsze działania, jakie powinny podejmować władze lokalne i interesariusze rewitalizacji, by zapewnić stopniowe wychodzenie obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysowego, co przyczyni się do zrównoważonego rozwoju miasta. GPR będzie podstawą do planowania majątkowych wydatków budżetu miasta w kolejnych latach, działania w nim zawarte będą w pierwszej kolejności ujmowane w WPF. Zgodność co do takiego podejścia do zadań rewitalizacyjnych gwarantuje mocne zaangażowanie w tematykę radnych Rady Miasta oraz duży nacisk, jaki będzie położony na partycypację lokalnej społeczności i rolę konsultacji społecznych. Dzięki temu projekty rewitalizacyjne będą faktycznymi działaniami oczekiwanymi przez mieszkańców i dla nich realizowanymi. Opracowanie kompleksowego programu rewitalizacji zgodnego z przepisami obowiązującymi w tym zakresie pozwoli miastu ubiegać się o zewnętrzne źródła finansowania najważniejszych inwestycji wymienionych w GPR.

Wsparcie finansowe, jakie Miasto Gorlice otrzyma z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 przeznaczone zostanie na opracowanie pełnej diagnozy sytuacji miasta celem wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, opracowanie dokumentu „Gminny Program Rewitalizacji Miasta Gorlice na lata 2016-2023”, zarządzanie projektem, organizację konsultacji społecznych, konferencji podsumowującej, koszty informacji i promocji działań związanych z opracowaniem GPR. Całkowita wartość projektu wynosi 47 587,88 zł, w tym dofinansowanie to aż 90% kosztów kwalifikowanych, co stanowi 42 829,09 zł. W kwocie dofinansowania 85% stanowią środki unijne z Funduszu Spójności (kwota 36 404,73 zł), natomiast 15% do wkład budżetu państwa (kwota 6 424,36 zl).

Zgodnie z założonym terminarzem, do końca 2016 roku Miasto Gorlice powinno posiadać przyjęty Uchwałą Rady Miasta „Gminny Program Rewitalizacji Miasta Gorlice na lata 2016-2023”, który po uzyskaniu wpisu do Wykazu programów rewitalizacji gmin województwa małopolskiego prowadzonego przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, będzie stanowił podstawę do udziału we właściwej procedurze konkursowej w ramach poszczególnych działań/poddziałań Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020, w szczególności w ramach 11. osi priorytetowej Rewitalizacja przestrzeni regionalnej.

Tagi