przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Spotkanie z przedsiębiorcami w ramach GPR

Spotkanie z przedsiębiorcami w ramach GPR

Treść


17 lutego w Gorlickim Centrum Kultury w ramach konsultacji społecznych Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gorlice na lata 2016-2023 odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami prowadzącymi swoją działalność na terenie naszego miasta.

Słowem wstępu spotkanie rozpoczął Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla. Kolejno zagadnienia związane z Gminnym Planem Rewitalizacji zebranym gościom przybliżył Prezes Firmy Delta Partner  Pan Bartosz Tyrna. Omówione zostały procesy przygotowywania obszarów rewitalizacji i obszarów zdegradowanych, przedstawiono cele strategiczne przyświecające idei powstania GPR. Uczestnicy konsultacji dowiedzieli się także, że GPR to szansa na rozwój gospodarczy i nie wprowadza ograniczeń w obrocie nieruchomościami oraz dodatkowych regulacji w zakresie planowania przestrzennego.

W rozmowach z przedsiębiorcami jako gość specjalny uczestniczył Pan Janusz Sepioł - Marszałek Województwa Małopolskiego w latach 2002-2006, Senator VII i VIII kadencji, Kierownik Zespołu ds. Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego. Przedstawił zebranym wysokość i podział środków unijnych związanych z procesami rewitalizacji oraz  przybliżył szczegóły dotyczące najbliższych naborów i zasad aplikacji.

Do wspólnej dyskusji przyłączyli się także uczestnicy spotkania – przedsiębiorcy. Przedstawiciele firm poruszyli aspekty z jakimi na co dzień zmagają się prowadząc działalność gospodarczą. Najczęściej wskazywanym problemem był brak odpowiedniej, wykwalifikowanej kadry pracowniczej, która mogłaby podjąć pracę w gorlickich zakładach przemysłowych czy przetwórczych. Jako jeden z głównych powodów wskazywano likwidację szkół zawodowych, które niegdyś kształciły młodzież do pracy w konkretnych zawodach. Poruszona została także problematyka związana z różnicą w wynagrodzeniach na terenie Polski i Europy, co skutkuje również emigracja zarobkową i wyjazdem doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników. Wskazano również na problemy związane z tzw. „szarą strefą” oraz omówiono problemy komunikacyjne. Pojawiły się także głosy dotyczące wprowadzenia ulg, odgórnych przepisów podatkowych i prawnych.

Pod rozwagę poddany został także temat cyklicznych spotkań przedsiębiorców z terenu Gorlic. Janusz Sepioł zwrócił także uwagę na zjawisko kurczenia się miast i starzenia społeczeństwa. Szerzej odniósł się także do faktu, że rewitalizacja otoczenia ma wpływ na podejmowanie decyzji o miejscu zamieszkania czy rozpoczęcia działalności. Podkreślił także że szansą dla Gorlic jest projekt „Inkubator przedsiębiorczości” przewidziany w ramach GPR.

W wyniku wspólnych rozmów i poszukiwania rozwiązania nakreślonych podczas spotkania problemów, Burmistrz Miasta Gorlice zapewnił, że podjęte zostaną wszelkie działania mające na celu wsparcie działających na terenie Gorlic firm. Jako pierwszy krok wskazał inicjatywę organizacji cyklicznych spotkań z przedsiębiorcami. Ponadto w temacie kształcenia kadr pracowniczych przeanalizowana zostanie (w porozumieniu ze szkołami) możliwość organizowania wycieczek do miejscowych zakładów pracy. Podjęte zostaną także próby zorganizowania spotkania z uczelniami wyższymi z regionu w celu ujęcia w ich kierunkach kształcenia konkretnego zawodu. Kontynuowane będą także prace dotyczące rozwiązania problemów komunikacyjnych w mieście.

Burmistrz na zakończenie omówił szereg ważnych inwestycji planowanych do realizacji w roku bieżącym przez Miasto. Wśród nich poruszył kwestie rozwoju ruchu turystycznego jako szansę dla lokalnych firm. Burmistrz poinformował zebranych o planowanej inwestycji – budowie tras pieszo-rowerowych w ciągu ulic: Batorego – Kochanowskiego do granicy z Gminą Sękowa (odcinek A-B) oraz Biecka – Solidarności – Chopina (odcinek C-D) i o złożeniu w dniu 3 lutego 2017 r. wniosku aplikacyjnego do poddz. 6.1.4. RPO WM na lata 2014-2020. Przedsiębiorcy wyrazili aprobatę, rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej uważają za potrzebne działanie, będą oczekiwać realizacji tej inwestycji, jak i pozostałych planowanych do wykonania.

Konferencja była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

GALERIA