Konferencja naukowa
Treść
Konferencja w ramach projektu Od Gorlic po Kaukaz, Lewant Alpy i Adriatyk – czyli lotnictwo na Froncie Wschodnim, nad Bałkanami i na Bliskim Wschodzie 1914-1918.
Po zakończonej sporym sukcesem międzynarodowej konferencji naukowej pt. Lotnictwo w przełamaniu gorlickim 1915 r., która odbyła się w kwietniu 2015 r. w Gorlicach-Szymbarku i obejmowała wydarzenia z okresu historii lotnictwa Wielkiej Wojny z lat 1914-1915, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, organizują w dniach 18-19 V 2016 r. kolejne międzynarodowe spotkanie historyków.
Międzynarodowa konferencja naukowa organizowana jest przez Zakład Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz jego gorlickiego partnera Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, w ramach projektu Od Gorlic po Kaukaz, Lewant Alpy i Adriatyk – czyli lotnictwo na Froncie Wschodnim, nad Bałkanami i na Bliskim Wschodzie 1914-1918. Problematyka konferencji dotyczyć będzie wojny powietrznej 100 lat po wydarzeniach z lat 1915-1916 zaś sama konferencja stanie się kolejnym ogniwem zapoczątkowanego badawczego łańcucha i poprzedzać będzie dwie kolejne międzynarodowe konferencje naukowe przygotowywane na lata 2017 i 2018, mające nawiązywać do ww tematyki w stulecie wydarzeń z historii lotnictwa Wielkiej Wojny z lat 1916/1917 i 19171918.
Dlaczego ją organizujemy? Wielka Wojna jest okresem w historii XX wieku, który do dziś zapisał się na stałe, nie tylko w mentalności mieszkańców Europy Zachodniej i historyków z tamtej części świata. Pozwalam ci żyć, pozwól i ty mnie – takie były założenia wojny w powietrzu w 1914 r., jednak wyjątkowo szybko pojawił się inny model lotnika, który nie miał najmniejszego zamiaru wykonywać rycerskich gestów, oznajmiać przeciwnikowi, iż wyzywa go na pojedynek. Atakował by zabić. Działania wojenne na jak i nad Frontami Wschodnim, Bałkańskim, Alpejskim, nad Morzem Adriatyckim oraz na i nad terenami Bliskiego Wschodu są stale w cieniu wydarzeń z i znad Frontu Zachodniego Wielkiej Wojny 1914-1918 r. Zapomina się w nauce zarówno w Europie jak i na świecie jaką rolę odegrało lotnictwo na ww teatrach działań wojennych. Ulega się stereotypowi, że wojenna historia lotnictwa Wielkiej Wojny to głównie wydarzenia znad Francji i Belgii i częściowo znad Alp z lat 1914-1918. Spójrzmy zatem na historię Wielkiej Wojny i piątej broni z trzeciego wymiaru przez pryzmat wydarzeń badanych przez zawodowych historyków zajmujących się badaniami działań lotnictwa nad Frontem Wschodnim, nad Bałkanami i Alpami, sięgającymi w swych planach badawczych po Kaukaz i Lewant pochodzącymi z Republik Czech, Słowacji, Austrii, Włoch, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Macedonii, Czarnogóry, Albanii, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Mołdawii, jak i z innych części Europy i Świata.
Termin konferencji: 18-19 V 2016 r.
Miejsce konferencji: Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy "Kasztel w Szymbarku"
Język konferencji: polski, niemiecki i angielski (ewentualnie słowiański – narodowy dla przedstawicieli z Europy Wschodniej i Południowej)
Czas prezentacji: 20 minut
Referat do druku: 25 stron
Data zgłoszeń udziału w konferencji: do 1 III 2016 r. na kontakt:
dr Paweł Korzeniowski - korzeniowski.p@gmail.com
dr Krzysztof Mroczkowski - kmroczkowski@mlp.krakow.pl
Organizatorzy konferencji zapewniają nocleg, wyżywienie i zwrot kosztów podróży.
Międzynarodowa konferencja zakończona będzie recenzowanym, opracowaniem drukowanym, pierwszym tego typu na świecie.
Opieka merytoryczna:
dr hab. Andrzej Olejko prof. UR
Kierownik Zakładu Historii Wojskowej
Instytutu Historii Uniwersytetu rzeszowskiego