przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Festiwal

Festiwal "4 STRONY KARPAT"

DATA I GODZINA
Sobota, 30 kwietnia 2016
godz. 17:00  -  22:00
BILETY
wstęp wolny
LOKALIZACJA
Gorlicki Rynek

Treść

Urząd Miejski w Gorlicach oraz Gorlickie Centrum Kultury zapraszają na koncert pt. „4 Strony Karpat”, który odbędzie się na gorlickim rynku 30 kwietnia br. (sobota), start o godz. 17.00. Koncert organizowany jest w ramach obchodów Dni Gorlic 2016. Tegoroczny koncert utrzymany będzie w klimacie muzyki folk i muzyki klezmerskiej.

Zagrają dla Państwa:

  • „Kapela Maliszów”
  • „Agata Siemaszko Trio”
  • „Megitza Trio”
  • „KROKE” (gwiazda wieczoru)

INFO O ARTYSTACH:

„Kapela Maliszów”
Rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim, w oparciu o wypracowany już styl. Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza, Józefie, który przekazał również synowi podstawy gry na wielu instrumentach, jakie były w domu rodzinnym. Muzykę tę kapela nazywa więc „ojcowe nuty”. Oprócz muzyki, kapela zajmuje się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty jak: skrzypce, basy, lira korbowa, nyckelharpa, fujarki i wiele innych.

W roku 2014 kapela zdobyła:
I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej – Mikołajki Folkowe;
II miejsce na Festiwalu Nowa Tradycja oraz „Złote Gęśle” dla Kacpra Malisza;
III miejsce dla Jana Malisza w kategorii multiinstrumentalista, na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

W roku 2013 kapela zdobyła następujące wyróżnienia:
I miejsce oraz nagrodę publiczności – Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki świata w Warszawie;
I miejsce – Festiwal Śpiewaków i Kapel w Kazimierzu;
Nagrodę główną ”Karpacki Grajek” – Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy;
Nagrodę specjalną za bardzo interesującą interpretację melodii własnego regionu oraz technikę gry zdobył Kacper Malisz na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej.
Kapela koncertowała ostatnio w Niemczech, w Radio WDR 3 w Kolonii, w Bonn (koncert zorganizowany przez Polski Instytut w Dusseldorfie) oraz w Offenburgu. Ponadto Kapela zagrała w Pałacu Prezydenckim z okazji Koncertu Nadzwyczajnego, poświęconego Oskarowi Kolbergowi, na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur oraz Festiwalu Etniczne Inspiracje w Warszawie; grała do tańca w różnych miejscach i okolicznościach np. w klubie Tyndyryndy w Kazimierzu oraz na wielu innych imprezach, festynach, weselach, potańcówkach itp.

Skład kapeli:
Jan Malisz – skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew
Zuzanna Malisz – śpiew, basy, bęben
Kacper Malisz –  skrzypce, basy, nyckelharpa

„Agata Siemaszko Trio”
Agata Siemaszko inspiruje się przede wszystkim muzyką tradycyjną szeroko pojętego Łuku Karpat i folklorem romskim. Od 2010 roku współpracuje z basistą i gitarzystą – Kubą „Bobasem” Wilkiem, z którym w 2011 roku otrzymali Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Na swej drodze spotkali wybitnego słowackiego artystę Miroslava Rajta. Jest on absolwentem bratysławskiego konserwatorium w klasie cymbałów węgierskich. Gra również na skrzypcach, altówce, fortepianie, perkusji, akordeonie i kontrabasie. Razem występują jako Agata Siemaszko Trio.

Skład zespołu:
Agata Siemaszko – śpiew
Kuba „Bobas” Wilk – gitara basowa, gitara
Miroslav Rajt – cymbały, skrzypce, altówka

„Megitza Trio”
Megitza sama w wieku 16 lat opuściła swoją górską wioskę w pobliżu Zakopanego i wyjechała do Ameryki. Śpiewa i gra na kontrabasie, podobnie jak kiedyś jej ojciec na góralskich basach. W USA zagrała setki koncertów, a następnie przeniosła się z powrotem do Europy gdy została zaproszona do występu na Montreux Jazz Festival. Wydała 6 albumów studyjnych, najnowszy to „Gra Folk”, który powstał w formacji Megitza Trio. Oprócz Megitzy w skład trio wchodzą: Stasiu Rzadkosz, samouk akordeonista i wokalista z Zakopanego oraz Kuba „Bobas” Wilk – multi instrumentalista z Biecza, znany z wieloletniej współpracy z zespołem Trebunie-Tutki.

Muzyka Megitza Trio to energiczna, progresywna maszyna folkowa. Używają tradycyjnych instrumentów do tworzenia żywych sampli, dając swojej publiczności brzmienia transowe – wszystko natchnione melodiami inspirowanymi tradycją i śpiewanymi przez wszystkich trzech muzyków.

Skład kapeli:
Megitza – wokal, kontrabas, wavedrum
Kuba „Bobas” Wilk – wokal, gitara, mandolina, banjo
Stasiu Rzadkosz – wokal, akordeon

„Kroke” & Sławomir Berny
Zespół, początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem KROKE Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East. W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tu gchi, orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

Skład zespołu:
Jerzy Bawoł – akordeon
Tomasz Kukurba – altówka
Tomasz Lato – kontrabas
Gościnnie z zespołem Kroke wystąpi: Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne

Wstęp wolny! Zapraszamy!