przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
O trupiarniach, oglądaczach zwłok i nie tylko – wykład w Ruskiej Bursie w Gorlicach

O trupiarniach, oglądaczach zwłok i nie tylko – wykład w Ruskiej Bursie w Gorlicach

DATA I GODZINA
Piątek, 23 lutego 2024
godz. 18:00  -  20:00
BILETY
wstęp wolny
LOKALIZACJA
Ruska Bursa w Gorlicach

Treść

Pod koniec tygodnia (23 lutego 2024 r.) w budynku Stowarzyszenia "Ruska Bursa" w Gorlicach odbędzie się wykład o higienicznych i zdrowotnych problemach na Łemkowynie. Będzie to pierwszy z serii łemkoznawczych wykładów, jakie odbędą się w tym roku w siedzibie stowarzyszenia. Najbliższy wykład wygłosi Damian Nowak z Muzeum Ziemi Bieckiej.

Dokładny temat wykładu to: Sytuacja sanitarna i zdrowie publiczne w powiecie gorlickim w XIX i w pierwszej poł. XX wieku.

"Zagadnienia związane z sytuacją sanitarną czy szeroko pojętą problematyką ochrony zdrowia – szczególnie te dotyczące zdrowia publicznego, stanowią niezmiernie ważną przestrzeń w dziejach każdego regionu czy miejscowości" - opowiada Damian Nowak. "Chociaż tematyka jest bardzo szeroka, ukazana zostanie w sposób stricte lokalny – na przykładach wybranych miejscowości powiatu gorlickiego. Poruszone zostaną nie tylko problemy dostępu w poszczególnych okresach do opieki zdrowotnej – szpitali, lekarzy i akuszerek, ale też tematy dotyczące studni, cmentarzy, oglądaczy zwłok, trupiarni, a także opieki weterynaryjnej nad zwierzętami hodowlanymi" - dodaje.

Spotkanie odbędzie się w piątek 23.02.2024 r. o godz. 18:00 w Ruskiej Bursie w Gorlicach (ul. Sienkiewicza 28). Wykład zostanie wygłoszony w języku polskim.

Damian Nowak - kulturoznawca, historyk, regionalista. Ukończył kulturoznawstwo (kultura krajów karpackich) na PWSZ w Sanoku, stosunki etniczne i migracje międzynarodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie kończy studia doktoranckie na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. W latach 2014-2017 pracował w rzeszowskim Oddziale Terenowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa, zaś w latach 2018-2021 był asystentem muzealnym w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu wraz z cerkwią w Bartnem – oddziale Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach. Obecnie pracuje jako adiunkt w Muzeum Ziemi Bieckiej. Od 1997 r. pracuje (społecznie) w organizacjach pozarządowych działających na rzecz zachowania dziedzictwa materialnego Karpat. Autor kilkudziesięciu publikacji dotyczących dziejów architektury cerkiewnej, historii Łemkowyny, zarysów monograficznych miejscowości z obszarów Galicji i Podola.