przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wernisaż z okazji 115 - lecia gorlickiego Kromera w Muzeum Regionalnym PTTK

Wernisaż z okazji 115 - lecia gorlickiego Kromera w Muzeum Regionalnym PTTK

DATA I GODZINA
Poniedziałek, 20 września 2021
godz. 18:00
TRWA DO:
Piątek, 05 listopada 2021
godz. 16:00
BILETY
bilety
LOKALIZACJA
Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach

Treść

Muzeum Regionalne PTTK im. I. Łukasiewicza oraz I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kromera zapraszają na wernisaż: 115 - lecie gorlickiego „Kromera”, który odbędzie się 20 września o godzinie 18.00 w Muzeum przy ulicy Wąskiej.

Okazją do zorganizowania wystawy stały się dwa wydarzenia - przypadający na ten rok jubileusz 115-lecia funkcjonowania placówki oraz zakończenie rozpoczętego wiosną 2020 r. generalnego remontu budynku szkolnego, który stał się ponownie prawdziwą ozdobą i chlubą Ziemi Gorlickiej.

Na wystawie eksponowane będą m. in. wybrane stare szkolne tableau oraz pamiątki przedstawiające historię szkoły i jej Absolwentów, które w znacznej części zostały zgromadzone przez twórców Izby Tradycji Szkoły.

Zaprezentowane będzie też godło państwowe utracone we wrześniu 1939 r. po zajęciu budynku przez wojsko niemieckie, a odzyskane w czerwcu bieżącego roku dzięki staraniom i wsparciu wielu osób.

I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach to najstarsza szkoła średnia w Powiecie Gorlickim. Została powołana do istnienia reskryptem cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I z maja 1906 r. i zaczęła funkcjonować od 15 września 1906  r. pod nazwą Cesarsko-Królewskie Gimnazjum w Gorlicach.

Od 2003 r. działalność placówki wspiera Gorlickie Stowarzyszenie Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera, którego członkowie  włączyli się w przygotowanie wystawy.

Zapraszamy do zwiedzenia ekspozycji, jak i do obejrzenia odnowionego budynku „Kromera” .

Ekspozycja dostępna będzie do 5 listopada 2021 r.

Wernisaż odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

Źródło: Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach