przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Lumen Art Festival

Lumen Art Festival

DATA I GODZINA
Piątek, 06 sierpnia 2021
godz. 20:00
TRWA DO:
Sobota, 07 sierpnia 2021
godz. 22:00
BILETY
wstęp wolny
LOKALIZACJA
Gorlice

Treść

W dniach 31 lipca - 7 sierpnia 2021 w Gorlicach odbędzie się pierwsza edycja Lumen Art Festivalu – wyjątkowego wydarzenia muzycznego, które zwieńczą dwa wieczorne koncerty w malowniczej scenerii Parku Miejskiego i Pałacu Długoszów w Gorlicach. Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z muzyką klasyczną!

Festiwal organizowany jest z inicjatywy Marcina Fejklowicza - pomysłodawcy i koordynatora projektu "Zagraj z nami”, realizowanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, przy współpracy z Fundacją Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z domu”, Miastem Gorlice, Gorlickim Centrum Kultury oraz agencją reklamową TDesign.

Lumen Art Festival to miejsce spotkania z muzyką i ludźmi. To wspólny czas prób i przygotowań do koncertów. To okazja do nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń, dialogu wśród młodych muzyków. To szansa na zdobycie doświadczenia scenicznego i orkiestrowego i obcowania z muzyką w malowniczym zakątku Beskidu Niskiego – Gorlicach – Mieście Światła.

Podczas tygodniowego spotkania młodzi artyści będą pracować nad wybranym materiałem muzycznym, przygotowywanym specjalnie na koncerty finałowe. W festiwalu wezmą udział studenci akademii muzycznych oraz uczniowie i absolwenci szkół muzycznych II stopnia z całej Polski, którzy chcą rozwijać pasję muzykowania i doskonalić swoje umiejętności. Uczestnicy będą ćwiczyć pod okiem zawodowych muzyków Filharmonii Podkarpackiej, którzy poprowadzą kilkudniowe warsztaty, dzieląc się swoim doświadczeniem. Orkiestrze podczas prób i koncertów przewodniczyć będzie doświadczony dyrygent Łukasz Meyger. Lumen Art Festival, w niezwykłej korelacji łączy muzykę i światło, dlatego koncerty rozpoczną się po zmroku.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Starosty Gorlickiego Marii Gubały oraz Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli.

Wsparcie medialne zapewniają: TVP3 Kraków, Radio Rzeszów, Gazeta Krakowska, Gorlice.pl, gorliczanin.pl, halogorlice.info, Gorlice.tv, RTvG.

Koncerty finałowe:

7 sierpnia, godz. 20:30 – Park Miejski im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach (okolice dawnej kawiarni „Parkowa”)

W sercu gorlickiego parku, na łonie natury, w wykonaniu uczestników projektu usłyszymy piękne kompozycje romantycznych artystów. Muzycy zaprezentują „Suitę w dawnym stylu” Edvarda Griega, Felix Mendelssohn uraczy nas swoją „Symfonią na smyczki nr 10 h-moll”, Antonín Dvořák rozkołysze walcowym tematem z „Serenady na smyczki”, a całość dopełnią „Tańce Rumuńskie” Béli Bartóka.

8 sierpnia, godz. 20:30 – ogród Pałacu Długoszów (ul. Jana Kochanowskiego 141, Gorlice)

W anturażu wspaniałej pergoli, rozciągającej się wokół basenu z fontanną, w towarzystwie posągów mitologicznych postaci, przeniesiemy się do XIX i XX wieku. Koncert rozpocznie „Serenada na smyczki” rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego - ikony muzyki symfonicznej, łączącej romantyzm w nowoczesnym wówczas nurtem klasycyzmu. Dalej w głąb przełomu wieków poprowadzi nas polski pianista, kompozytor i polityk – Ignacy Jan Paderewski. Zapomniana przez wielu „Suita G-dur” na kwintet smyczkowy, zabrzmi tego wieczoru w ogrodach pałacowych, kończąc się niespodziewanie po 347 taktach, w miejscu, gdzie zatrzymał się sam kompozytor, nie kończąc dzieła. Lumen Art. Festival zakończy niezwykle przejmujący i pełen światła „Adagio na smyczki” Samuela Barbera, amerykańskiego kompozytora, żyjącego na początku XX wieku.

Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Projekt realizowany jest w ramach funduszu Europejskiego Korpusu Solidarności.

Za wsparcie dziękujemy sponsorom.

Zapraszamy na Fanpage festiwalu: https://www.facebook.com/LumenArtFestival/ oraz strona internetową fundacji, zakładka LAF https://wyjdzzdomu.pl/laf/

Dyrygent:

Łukasz Meyger (Wódecki) - dyrygent, skrzypek, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy - kierunki: instrumentalistyka -skrzypce, klasa prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz dr. hab. Bolesława Siarkiewicza, dyrygentura symfoniczno-operowa - klasa dyrygowania prof. Zygmunta Rycherta.
Informacja o dyrygencie, osiągnięciach zawodowych
Warsztaty poprowadzą:

Anna Naściszewska, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Lidii Grzanki.

Już w czasie studiów współpracowała z Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum. W latach 1992-1994 była członkiem Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie , z którą koncertowała w Polsce i poza jej granicami, m.in. w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Berlińska czy Gasteig w Monachium.

Od 1994 roku związała się z Filharmonią Rzeszowska i jest jej koncertmistrzem.

Z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej odbyła dwukrotnie tournee do USA, wystepowała podczas znanych festiwali, m.in. w Toledo w Hiszpanii oraz wielokrotnie podczas koncertów w Wiedniu w słynnej Złotej Sali Musikverein.
Anna Naściszewska
W 2008 roku wraz z grupą melomanów i muzyków rzeszowskich powołała do życia Stowarzyszenie MUSICUS Kameraliści Rzeszowscy, którego celem jest upowszechnianie muzyki kameralnej.

Wraz z solistami i koncertmistrzami orkiestry Filharmonii Podkarpackiej współtworzy kwintet smyczkowy ARSO Ensemble z którym koncertuje w kraju i za granicą. Z zespołem występowała w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana w Częstochowie, podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu „Tydzień Talentów” w Tarnowie/Kąśnej Dolnej, Festiwalu Tempus Paschale w Lublinie, VIII Europejskiego Festiwalu w Otwocku, Letnim Festiwalu Koncertów Kameralnych MUZYCZNE TARASY w Tarnowie, XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, XXIII Festiwalu „Muzyka w Sandomierzu”, a także podczas koncertów kameralnych w Hamburgu, Hanoverze i Saarbrücken .

Jest współautorką  projektów koncertowych mających na celu rozbudzanie zainteresowania muzyką klasyczną, w szczególności muzyką kameralną. W ramach obchodów Roku Chopinowskiego wraz z kwintetem ARSO Ensemble dała  cykl koncertów p.t. „Chopin, jakiego nie znacie”, a w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego zrealizowała projekt „Moniuszko 200 lat”. Jest również współautorką widowiska słowno-muzycznego pt. ”Bal w Lesie Króla Lwa” opartego na muzyce Camila Saint-Saensa i wierszach polskich poetów , które w sumie obejrzało i wysłuchało ponad 2000 młodych odbiorców.

Ważnym dokonaniem Anny Naściszewskiej jest udział w nagraniu płyty CD zawierającej 6 Sonat na Smyczki G.Rossiniego , które zrealizowała firma DUX.

Orest Telwach urodził się w 1964 roku we Lwowie. Tutaj, rozpoczął swoją edukację muzyczną: najpierw w Szkole Muzycznej im. S. Kruszelnickiej, później w Konserwatorium Muzycznym im. M. Łysenki. Po ukończeniu edukacji wyjechał do Rzeszowa, gdzie rozpoczął pracę w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego jako muzyk orkiestry (pierwsze skrzypce - głos solowy).
Orest Telwach
Jest członkiem ARSO Ensemble, który tworzą koncertmistrzowie i soliści Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie. Zespół ten występował m. in. W ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Tempus Paschale w Lublinie, VIII Europejskiego Festiwalu w Otwocku i podczas koncertów kameralnych w Hamburgu i Hanowerze. W latach 2000-2011 był szefem artystycznym Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. W tym okresie poprowadził mnóstwo koncertów z udziałem takich solistów jak Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Rafał Kwiatkowski, Waldemar Gromolak. Z Tarnowską Orkiestrą Kameralną występował także jako solista. Orest Telwach prowadzi też działalność pedagogiczną pracując w Zespole Szkół Muzycznych nr. 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie. Jego absolwentami są m. in. Dawid Lubowicz (Atom String Quartet), Piotr Szabat (Stuttgarter Kammerorchester), Miłosz Wieliński (koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Gorzowskiej).

Piotr Gajda, wieloletni muzyk altowiolista Polskiej Orkiestry Kameralnej i orkiestry Sinfonia Varsovia. Obecnie muzyk solista, prowadzący grupę altówek Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.
Piotr Gajda,
Robert Naściszewski
naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat pod kierunkiem Mieczysława Sokołowskiego, którą kontynuował w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie w klasie prof. Antoniego Cofalika. Studia wyższe ukończył w Akademii Muzycznej w Katowicach w 1991 r. również pod kierunkiem prof. A. Cofalika.
Robert Naściszewski
Jest laureatem III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, III nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Elblągu. Został też  zakwalifikowany do polskiej ekipy na Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków w Lublinie. W 1991 r. podjął pracę w Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyr. Wojciecha Rajskiego, gdzie pełnił również funkcję koncertmistrza. Miał okazję wystąpić jako solista tej orkiestry w wielu miastach w Polsce, Niemczech i Francji, oraz jako członek kwartetu smyczkowego.

Od 1994 r. jest koncertmistrzem Filharmonii Rzeszowskiej i pedagogiem w Zespole Szkół Muzycznych w Rzeszowie. Prowadzi działalność koncertową jako skrzypek, altowiolista oraz 1-szy skrzypek kwartetu smyczkowego. W 2004 podczas tournee Filharmonii Rzeszowskiej w USA zadebiutował jako dyrygent. Jest też szefem artystycznym Rzeszowskiej Orkiestry Kameralnej. Obecnie wraz z szefami grup smyczkowych Filharmonii Podkarpackiej koncertuje w ramach zespołu kameralnego „Arso Ensemble” jako pierwszy skrzypek.

Źródło: Marcin Fejklowicz