
Rozmowy o transgranicznym dziedzictwie I wojny światowej
Treść
W dniach 7-8 marca 2025 roku Stężnica w Gminie Baligród, stała się miejscem spotkania ekspertów, samorządowców i pasjonatów historii z Polski i Słowacji – interesariuszy projektu GOV4PEaCE .
W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty poświęcone dziedzictwu I wojny światowej na pograniczu polsko-słowackim, które miały na celu nie tylko podkreślenie wartości tego dziedzictwa, ale także wskazanie szans i możliwości, jakie niesie ono dla regionu.
Istotnym punktem spotkania była również dyskusja na temat stworzenia produktu turystycznego związanego z I wojną światową i jej zabytkami.
Na spotkaniu nie zabrakło także prezentacji Miasta Gorlice – koncepcję powstania Europejskiego Muzeum I Wojny Światowej, która realizowana jest w ramach projektu GOV4PEaCE, zgromadzonym przybliżyła Natalia Pacana-Roman Inspektor w Wydziale Oświaty Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego. W wystąpieniu zatytułowanym „Jedno dziedzictwo, jedna historia, jedno muzeum” przedstawiła wizję artystyczną obiektu oraz działania, które zrealizowane zostały w ramach zadania, w tym spotkanie międzynarodowych ekspertów w dziedzinie historii i muzealnictwa, o którym pisaliśmy TUTAJ.
Swoją prezentację przedstawił także dr Kamil Ruszała z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w wystąpieniu pt. „Na polach Flandrii i na szlaku Walk of Peace – Dziedzictwo Wielkiej Wojny w południowo-wschodniej Polsce – wyzwania, inspiracje i doświadczenia”, przybliżył zgromadzonym temat wykorzystania dziedzictwa wojennego na terenie Europy.
Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska oraz Gmina Baligród.
Projekt GOV4PeaCE, finansowany z programu Interreg Central Europe, ma na celu wypracowanie skutecznego systemu zarządzania dziedzictwem historycznym I wojny światowej, który przyczyni się do wzmacniania więzi i rozwoju regionu. Więcej o projekcie pisaliśmy TUTAJ.