Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Znamy pełny program 2. Festiwalu im. Zygmunta Haupta

Znamy pełny program 2. Festiwalu im. Zygmunta Haupta

Treść

Znamy już dokładny program 2. Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Znalazły się w nim spotkania tematyczne, spotkania autorskie, koncerty oraz prezentacja fotografii z archiwum rodziny pisarza.

Zygmunt Haupt to największy z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy XX wieku. Podczas Festiwalu staramy się wykazać prawdziwość tego określenia oraz przywracać pamięć o jego twórczości i biografii. Całemu wydarzeniu przeświecają słowa Andrzeja Stasiuka, Dyrektora Artystycznego, który zapraszając na pierwszą edycję gorlickiego wydarzenia, postulował: „Czas, by Haupt powrócił”.

Zgodnie z powyższą ideą każdego festiwalowego dnia będą się odbywać spotkania tematyczne z udziałem badaczy i zaproszonych gości. Gorlice znowu odwiedzą prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski i dr Paweł Panas, którzy będą rozmawiać o miejscu Zygmunta Haupta w obrębie polskiej literatury XX wieku oraz o wyjątkowym języku literackim tego autora. Spotkania te będą jednocześnie świetną okazją, by zaprezentować nowe wydanie „Baskijskiego diabła”, które ukazało się w tym roku nakładem Wydawnictwa Czarne i w opracowaniu prof. Aleksandra Madydy.

Interesująco zapowiadają się również spotkania „Archiwum pisarza” i „Recepcja”. Gościem pierwszego będzie Barbara Krupa — Kuratorka Kolekcji Słowiańskiej i Wschodnioeuropejskiej na Uniwersytecie Stanforda — która ma pod swoją opieką całe amerykańskie archiwum Zygmunta Haupta. Tematem drugiego będzie recepcja twórczości pisarza w Niemczech oraz kwestie związane z tłumaczeniem jego utworów na język niemiecki. W spotkaniu wezmą udział: Esther Kinsky (pisarka, poetka, tłumaczka) i Katharina Raabe (wydawczyni i redaktorka).

Drugim celem Festiwalu jest udział w rozwoju polskiej sceny literackiej, promocja czytelnictwa i wartościowych zjawisk współczesnej literatury. W trakcie czterech festiwalowych dni odbędzie się więc szereg spotkań z autorami i autorkami, których twórczość można wpisać w horyzont wyznaczony przez Zygmunta Haupta; czy to z uwagi na poruszaną tematykę, czy też na proponowany język literacki — zapraszamy autorów i autorki, których dorobek pisarski nie jest jedynie opowiadaniem historii, ale także, czy przede wszystkim, tworzeniem języka. A ponadto, ponieważ dzieło Haupta łączy w sobie poetycką wrażliwość, prozatorską wyobraźnię i reporterską uważność, każdy z tych gatunków zaznaczy swój ślad w programie Festiwalu.

W Gorlicach odbędą się spotkania autorskie z następującymi autorami i autorkami: Michał Cichy, Urszula Honek, Magdalena Kicińska, Esther Kinsky, Maroš Krajňak, Andrzej Muszyński, Piotr Nesterowicz, Klara Nowakowska, Andrzej Stasiuk, Krzysztof Środa, Adam Wiedemann, Zofia Zaleska. Moderatorami spotkań autorskich i tematycznych będą: Darek Foks, Kamila Margielska, dr hab. Andrzej Niewiadomski, Michał Olszewski, dr Paweł Panas, dr Monika Rogowska-Stangret, Monika Stopczyk.

Mamy również dobrą informację dla wszystkich uzależnionych od książek. Gorlicka Księgarnia Mieszko będzie prowadziła podczas Festiwalu stoisko z książkami naszych gości.

Gorlicki Festiwal to także inne dziedziny sztuki. Rozpoczniemy koncertem Kuby Jaworskiego, czyli Gypsy and the Acid Queen. W jego twórczości szeroka przestrzeń spotyka się ze szczegółem, a jeden dźwięk potrafi zmienić wrażenie, jakie muzyka wywiera na słuchaczu. Wydaje się, że wyobraźnia artysty porusza się w podobnych obszarach co wyobraźnia Haupta. Zakończymy natomiast wyjątkowym projektem filmowo-literacko-muzycznym „Tutaj”. Pokazowi filmu, którego autorem jest Kamil Gubała, będą towarzyszyć: Andrzej Stasiuk (czytający prozę Zygmunta Haupta) oraz Piotr Bukowski (improwizujący na gitarze).

Organizatorami Festiwalu są Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Miasto Gorlice oraz Wydawnictwo Czarne. Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia naszych partnerów, którymi w tym roku są: Instytut Goethego w Krakowie, Instytut Słowacki w Warszawie, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Gorlickie Centrum Kultury oraz Dark Pub w Gorlicach.

Program Festiwalu jest dostępny TUTAJ, a szczegółowy opis wydarzeń znajduje się w zakładce PROGRAM.

Festiwal odbędzie się w dniach 23–26 września 2016 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.