Statuetka Dersława dla Kazimierza Dudka!

Wczoraj, 7 stycznia w Gorlickim Centrum Kultury odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne Samorządów Powiatu Gorlickiego i Miasta Gorlice. Na zaproszenie Starosty Gorlickiego Marii Gubały i Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli na wspólnej gali spotkali się m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych samorządów. Wśród gości nie zabrakło także Radnych Powiatu i Miasta, pracowników urzędu, przedstawicieli instytucji, organizacji oraz przedsiębiorców.

Uroczyste spotkanie podsumowujące rok 2019 poprowadził dyrektor GCK Janusz Zięba, który w imieniu Starosty Powiatu Gorlickiego Marii Gubały oraz Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli przywitał wszystkich zgromadzonych w sali Gorlickiego Centrum Kultury gości.

O muzyczną oprawę w trakcie uroczystości zadbała Light String Orchestra pod dyrekcją Marcina Fejklowicza, działająca w ramach pracowni muzycznej Gorlickiego Centrum Kultury.

Na wstępie gospodarze gali podsumowali miniony rok i złożyli serdeczne życzenia.

Tradycją Spotkań Noworocznych jest wręczenie nagrody Burmistrza Gorlic - statuetki DERSŁAWA. W tym roku odebrał ją Kazimierz Dudek - Prezes Stowarzyszenia Przemysłu Naftowego, pomysłodawca, założyciel i kustosz Skansenu Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach.

Nagroda przyznana została za pielęgnowanie i podtrzymywanie naftowego ducha Ziemi Gorlickiej oraz wyjątkowy upór w promowaniu i nauczaniu prawdziwej historii Miasta Światła.

Tak przedstawił laureata prowadzący galę: Ani pasji, ani misji zdecydowanie nie brakuje naszemu dostojnemu gościowi, który na co dzień pełni rolę ambasadora naszej małej ojczyzny. Jest przewodnikiem, mentorem, „kopalnią wiedzy”, a w swoich  progach  gości turystów z całej Polski i świata.

Statuetka DERSŁAWA Karwacjana to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Burmistrza Miasta Gorlice za zasługi na rzecz naszego miasta oraz wspomaganie i lobbowanie na rzecz lokalnych inicjatyw i przedsięwzięć. W poprzednich latach nagrodę tę otrzymali m.in. Konsul Generalna Węgier Pani Adrienne Körmendy, ks. Stanisław Ruszel, Łukasz Dyczko, Mirosław Czyżykiewicz, dr Jerzy Krzewicki, Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman – Wydawnictwo CZARNE, Dariusz Bohatkiewicz, Władysław „Adzik” Sendecki oraz  Ewa Wachowicz.

Spotkanie Noworoczne jest najlepszym momentem do tego by uhonorować osoby, które w szczególny sposób kształtują pozytywnie przestrzeń naszej Małej Ojczyzny. Służą temu od lat nagrody i wyróżnienia przyznawane przez Burmistrza Gorlic za zasługi w dziedzinie kultury i sportu, promocji Miasta oraz wspomaganie lokalnych inicjatyw i przedsięwzięć, a także stypendia sportowe przyznawane przez Starostę Powiatu Gorlickiego.

Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2019 roku nagrodzeni zostali:

Sławomir Habel –
Członek Stowarzyszenia pod Nazwą Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915", inicjator i założyciel Izby Historycznej, która gromadzi liczne pamiątki i eksponaty z okresu I i II wojny światowej – w dużym stopniu będące jego własnością. Pan Sławomir Habel przyczynił także się do wzmożonej aktywności stowarzyszenia w kraju i zagranicą, która przejawia się współpracą z podobnymi organizacjami polskimi i zagranicznymi.

Natalia Hładyk – Członek Zarządu Zjednoczenia Łemków w Gorlicach, malarka, animatorka kultury, kieruje działalnością Centrum Kultury im. Antonycza w Gorlicach. Absolwentka Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W strukturach Zjednoczenia Łemków samodzielnie realizuje wiele projektów o charakterze edukacyjno-kulturalnym oraz inwestycyjnym. Autorka „Drzwi do zaginionego świata", kuratorka corocznych wystaw „Łemkowskie Jeruzalem".

Magdalena Rak – artystka plastyk i animatorka kultury, instruktorka ds. plastyki w Gorlickim Centrum Kultury. Z jej inicjatywy powstała pracownia ceramiczna i profesjonalna pracownia plastyczna GCK. Oprócz grup dziecięcych i młodzieżowych, pracuje także z osobami starszymi w zakresie malarstwa, rysunku, tkaniny artystycznej oraz ceramiki. Od stycznia 2018 roku prowadzi cyklicznie autorski projekt skierowany do rodziców i dzieci od drugiego roku życia zatytułowany „Akademia Malucha".

Tomasz Tajak – artysta plastyk, animator kultury, reżyser. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, instalacją sakralną. Instruktor ds. plastyki i teatru w Gorlickim Centrum Kultury. Prowadzi zajęcia teatralne i plastyczne. Uczestnicy pracowni plastycznej prowadzonej przez Tomasza Tajaka biorą udział w licznych konkursach w kraju i poza krajem zdobywając wysokie miejsca, a także przechodzą pomyślnie egzaminy wstępne do szkół plastycznych i wyższej uczelni artystycznej. Tomasz Tajak z powodzeniem prowadzi zajęcia teatralne, które są poza Gorlicami, jednymi z najbardziej rozpoznawalnych zjawisk animacyjnych. Nadał działaniom grup teatralnych niezwykle indywidualny rys artystyczny, połączony z profesjonalizmem i dbaniem o najwyższą jakość w najdrobniejszych szczegółach – w warstwie kompozycyjnej, językowej, scenograficznej, muzycznej i wizualnej.

Joanna Kalisz - Dziki  absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach: informacja naukowa i bibliotekoznawstwo oraz zarządzanie kulturą – studia podyplomowe. Od 2019 r. związana z Miejską Biblioteką Publiczną w Gorlicach - do marca 2015 r. w dziale informacyjno-bibliograficznym, do kwietnia 2015 r. Kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Koordynacji Projektów. Od 1 września 2016 r. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Bibliotekarka z zamiłowania, moderatorka spotkań autorskich. W 2019 roku była pomysłodawcą i koordynatorem wielu projektów ministerialnych realizowanych przez MBP. Prywatnie miłośniczka leśnych wędrówek i muzyki elektronicznej.

Andrzej Welc – Prezes Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami Powiatu Gorlickiego i Upiększania Miasta Gorlice z Okolicą, wiceprezes Gorlickiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Succurrere", członek Stowarzyszenia „Klub Gorliczan", przedstawiciel Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego w Gorlicach. Z wielką troska i zaangażowaniem włącza się w renowację cmentarzy wojennych, pomników na cmentarzu parafialnym w Gorlicach oraz zabytków małej architektury poprzez organizację kwest, pisaniu wniosków o środki finansowe, przygotowanie dokumentacji związanej z prowadzeniem prac remontowych.

Wyróżnienia Burmistrza miasta Gorlice za wyniki sportowe otrzymali:

Drużyna Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Gorlicach w minisiatkówce chłopców. Drużyna trenowana przez Tomasza Chmurę w składzie: Bartłomiej Janusz, Miłosz Makowski, Radosław Wal, Dawid Zieliński, Patryk Piróg, Miłosz Głowacz, Artur Bąk, Jakub Kuzio, Franciszek Kapłon, Jakub Opiela, Rafał Woźniak zdobyła: II miejsce w Mistrzostwach Małopolski – Igrzyska Dzieci, I miejsce w Mistrzostwach Rejonu – Igrzyska Dzieci i Młodzieży oraz I miejsce w Mistrzostwach Powiatu – Igrzyska Dzieci i Młodzieży.

Daniel Czeluśniak - zawodnik Gorlickiego Klubu Sportów Walki, w debiucie na zawodowym ringu zwyciężył w K1 podczas Gali DSF w Nowym Sączu.

Szymon Kosal - uczeń Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach, zajął: III miejsce w Wojewódzkich Igrzyskach Dzieci i Młodzieży w Pływaniu w Nowym Sączu w stylu grzbietowym, II miejsce w Powiatowych Igrzyskach Dzieci i Młodzieży w Gorlicach w stylu klasycznym i grzbietowym.

Konrad Łaś - uczeń Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Gorlicach, zajął: I miejsce na 25 m, styl dowolny w XII Mistrzostwach Polski w Pływaniu Family Cup, II miejsce w Finale Wojewódzkim Małopolskich Igrzysk Dzieci, styl dowolny, rocz. 2009-2011, I miejsce w klasyfikacji generalnej Ligii Pływackiej Grand Prix Gorlice w sezonie 2018/2019.

Artur Sadzikowski  - uczeń Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach, zajął: I miejsce w Międzynarodowych Zawodach Pływackich w Jaśle w stylu dowolnym na 25 m, rocz. 2009 i stylu grzbietowym na 50 m, rocz. 2008-2009, II miejsce w Małopolskich Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w kat. C/M, II miejsce w klasyfikacji generalnej Ligi Pływackiej Grand Prix Gorlice w sezonie 2018/2019 kat. chłopcy, I miejsca w Mistrzostwach Powiatu Gorlickiego na 25 m w stylu motylkowym i grzbietowym, II miejsca na 50 m w zawodach w Myślenicach i Nowym Sączu.

Sportowe Nagrody Burmistrza Miasta Gorlice w 2019 roku otrzymali:

Mariusz Polak i Tadeusz Gargas - samochodowa załoga – Mistrzowie Polski 2019 w Kategorii PZM 6 (napęd na 4 koła), zwycięzcy grupy trzeciej prestiżowego 49. Rajdu Żubrów.

Maciej Serafin - tytuł Mistrza Polski w klasie APL/2000, Wice Mistrza Polski GSMP 2019 w grupie A/PL - zdobyty podczas Samochodowego Wyścigu Górskiego Czarna Góra 2019.

Mariusz Pietrzycki - drugie miejsce w kategorii Car Expert – Rajd Tuareg Rally odbywający się na piaskach Algierii.

Marek Podraza - członek Gorlickiej Grupy Biegowej, dziennikarz Gazety Gorlickiej i Telewizji Gorlice.tv. W 2019 roku najaktywniejszy ambasador Festiwalu Biegów, uczestnik kilkudziesięciu biegów długich, popularyzator biegów oraz wszystkich wydarzeń sportowo-rekreacyjnych na terenie miasta Gorlice na łamach prasy i telewizji.

Marcin Grzeszczuk - członek Klubu Sportowego Grappling Gorlice, zdobywca I miejsca w dywizji GI kat. Master – 88 kg i II miejsca w kat. Adult 88 kg V Mistrzostw Europy CBJJP; I miejsce w V zawodach BJJ Open w Austrii w kat. Master 88 kg; I miejsce w kat. GI men 84 kg i III miejsce w kat. NO GI men 84 kg w Pucharze Polski seniorów w Grapplingu; III miejsce w dywizji GI senior 85 kg Pucharu Polski JU-JITSU.

Jan Brach - członek Klubu Sportowego Grappling Gorlice, zdobywca I miejsca Master GI niebieskie pasy 100 kg  w V Mistrzostwach Europy; II miejsce w open class absolutu i III miejsce w master GI niebieskie pasy 100 kg w Międzynarodowych zawodach Austrian BJJ Open; II miejsce master niebieskie pasy 100,5 kg w XV Mistrzostwach Polski BJJ; II miejsce GI master białe/niebieskie pasy +88,3 kg w 28 Lidze BJJ GI w Warszawie.

Jerzy Knot  -srebrny i brązowy medal Mistrzostw Świata w Crossmintonie – Budapest 2019 w klasyfikacji indywidualnej w kat. 60+ i deblu, najwszechstronniejszy zawodnik XIV Międzynarodowych Sportowych Mistrzostw Polski Pracowników Samorządowych, inicjator i organizator szeregu imprez sportowych, sędzia wielu dyscyplin sportowych.

Piotr Gawlak - brązowy medalista Mistrzostw Świata w Crossmintonie w Budapeszcie w deblu i 5 w klasyfikacji indywidualnej w kat 50+; indywidualnie w swojej kat. 50+ zdobył: I miejsce w Międzynarodowych Zawodach Crossmintona w Lipanach (Słowacja); I miejsce w Międzynarodowych Zawodach Crossmintona w Gorlicach; 3 miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Węgier.

Piotr Stępkowicz - wieloletni zawodnik i trener Gorlickiego Klubu Sportowego „Glinik Gorlice”. W sezonie 2019/2020 jako trener juniorów młodszych i trampkarzy starszych zajął 1 miejsce w Małopolskiej Lidze Juniorów Młodszych, a z trampkarzami wywalczył awans do I ligi Okręgowej w Nowym Sączu.

Krzysztof Kozłowski - trener drużyny seniorów i juniorów Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej, w sezonie 2018/2019 wywalczył z drużyną seniorów I miejsce w I Lidze Małopolskiej. Ponadto prowadzi zajęcia z grupą naborową oraz grupą minisiatkówki „Dwójek”. Drużyna „Dwójek” wywalczyła II miejsce w turnieju finałowym Mistrzostw Małopolski kwalifikując się do Ogólnopolskiego Turnieju w Zabrzu, gdzie zajęła 19 miejsce.

Adrian Turek - zawodnik drużyny seniorów GKPS, która w sezonie 2018/2019 po raz drugi z rzędu wywalczyła 1 miejsce w I lidze małopolskiej oraz III miejsce w ćwierćfinałowym turnieju o awans do II ligi państwowej. Mimo, że jest studentem uczelni w Rzeszowie rozegrał wszystkie mecze w sezonie 2018/2019. Przykład zawodnika zdyscyplinowanego, który ogromną i systematyczną pracą osiągnął bardzo wysoki poziom sportowy i jest przykładem do naśladowania dla młodszych adeptów piłki siatkowej.

Bartłomiej Kaszyk - zawodnik drużyny seniorów GKPS, która w sezonie 2018/2019 po raz drugi z rzędu wywalczyła 1 miejsce w I lidze małopolskiej oraz III miejsce w ćwierćfinałowym turnieju o awans do II ligi państwowej. Mimo, licznych obowiązków służbowych we Wrocławiu, a ostatnio w Warszawie brał udział we wszystkich ważnych meczach zespołu.

Marcin Góra - zawodnik drużyny seniorów GKPS, która w sezonie 2018/2019 po raz drugi z rzędu wywalczyła 1 miejsce w I lidze małopolskiej oraz III miejsce w ćwierćfinałowym turnieju o awans do II ligi państwowej. Mimo, licznych obowiązków zawodowych i studenckich w Krakowie brał udział we wszystkich ważnych meczach zespołu.

Marcin Zygmunt - zawodnik Gorlickiego Klubu Sportów Walki, zajął: II miejsce w Mistrzostwach Świata ISKA w Irlandii K1 Light Kick w kat. senior do 80 kg.

Tomasz Mordarski - trener i zawodnik Gorlickiego Klubu Sportów Walki, II miejsce w Mistrzostwach Świata ISKA w Irlandii K1, senior do 65 kg.

Weronika Zaprzałka - uczennica Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach. Zawodniczka taekwondo, zajęła: 2 miejsce w Międzynarodowym Turnieju Nadziei Olimpijskich w Bełżycach; 3 miejsce w Pucharze Polski w Legionowie, 1 miejsce w Black Tiger Cup w Sninie (Słowacja).

„Primus Inter Pares” – pierwszy wśród równych, to najwyższe wyróżnienie dla pracowników Jednostek Organizacyjnych Powiatu Gorlickiego, przyznawane od roku 2017 za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie w realizację zadań samorządowych. W tym roku z rąk Starosty Marii Gubały otrzymała Pani Nadzieja Kupiec – kierownik Zespołu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Wręczone zostały także Stypendia sportowe przyznane przez Powiat Gorlicki na  2020 rok. Otrzymali je:

Daria Szkurat, (15 lat), Bartne, Wojskowy Klub Sportowy Zakopane

Najważniejsze osiągnięcia: II miejsce w podczas Mistrzostw Polski Młodzików Polskiego Związku Narciarskiego w Narciarstwie Biegowym – 3.3 km cl, (Tomaszów Lubelski 26-28.02.2019 r.), II miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików Polskiego Związku Narciarskiego w Narciarstwie Biegowym – 5 km ff, (Tomaszów Lubelski 26-28.02.2019 r.),

Michał Zieleń (17 lat), Kobylanka, Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Technik” Trzcinica

Najważniejsze osiągnięcia: III miejsce podczas Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych, bieg na dystansie 5 km, (Olszyna, 23.03.2019 r.); II miejsce podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, bieg na dystansie 2 km z przeszkodami (Poznań, 10-12.07.2019 r.)

Aleksandra Zabielny (15 lat),  Wilczyska, Uczniowski Klub Sportowy Varsovia Warszawa

Najważniejsze osiągnięcia:  II miejsce podczas XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych „Świętokrzyskie 2019” – piłka ręczna kobiet (Kielce 31.03 – 06.04.2019 r.); Reprezentantka Kadry Województwa Małopolskiego (Zawodniczka objęta szkoleniem centralnym w Reprezentacji Polski Juniorek).

Monika Gruca (15 lat),  Wilczyska,  Miejskie Towarzystwo Sportowe Żory

Najważniejsze osiągnięcia:  II miejsce podczas XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych „Świętokrzyskie 2019” – piłka ręczna kobiet (Kielce 31.03 – 06.04.2019 r.); reprezentantka Kadry Województwa Małopolskiego.

Szymon Wacławik  (14 lat), Sędziszowa, Ludowy Klub Sportowy w Bobowej

Najważniejsze osiągnięcia: III miejsce podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, piłka siatkowa mężczyzn  (Skarżysko-Kamienna,  16-19.05.2019 r.), reprezentant kadry Województwa Małopolskiego oraz kadry Polski U-15.

Maciej Mendowski (16 lat), Libusza, Klub Sportowy VIVE Kielce

Najważniejsze osiągnięcia: III miejsce podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych „Świętokrzyskie 2019”, piłka ręczna mężczyzn, (Kielce 31.03 -06.04.2019 r.)

By tradycji stało się zadość, na zakończenie gali noworoczne życzenia złożyli i toast wznieśli Przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Waląg oraz Przewodniczący Rady Miasta Robert Ryndak.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!


Galeria zdjęć poniżej.

GALERIA