Wykład za wykładem na UZW

Jak mówił Benjamin Franklin - jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych - "Nie starzeje się ten kto nie ma na to czasu". Tą "złotą myślą" kierują się w codziennym życiu słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, aktywnie uczestnicząc w wykładach, prelekcjach, warsztatach, wycieczkach edukacyjnych.

Różnorodność tematów, ciekawość wiedzy, zachęca do spotkań raz w tygodniu w Domu Polsko - Słowackim. 20 listopada br. uczestniczyli - jako grupa docelowa projektu, "Badaj piersi - dbaj o zdrowie!", dofinansowanego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014- 2020", a realizowanego przez Dyrekcję i Sekcję ds. Edukacji, Nauki i Marketingu Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Studentki - seniorki miały możliwość wysłuchania interesującego wykładu mgr pielęgniarstwa Katarzyny Olbrych - "Profilaktyka raka piersi - celowość badań przesiewowych w diagnostyce raka piersi". Była również nauka samobadania piersi na fantomach i zachęta badań przesiewowych. W ramach projektu - części wieloletniego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, realizowany jest bezpłatny Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Program adresowany jest do kobiet w wieku 50- 69 lat, które nigdy się nie zgłosiły na badania mammograficzne, nie wykonywały badań w ciągu ostatnich dwóch lat, mieszkanki powiatów, gmin o szczególnie niskim poziomie zgłaszania się na badania mammograficzne (powiat gorlicki tylko 20 proc.). W projekcie uczestniczy Pracownia RTG i USG Stanisław Korpacki Sp. z o. o., ul. Piekarska 1, 38 - 300 Gorlice.

Tydzień później odbył się kolejny wykład dla UZW, tym razem w ramach projektu pod patronatem honorowym Marty Malec - Lech, członka zarządu Województwa Małopolskiego - "Konsumencie, poznaj swoje prawa", a realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Pomocy Auxilium.

O tym jakie prawa przysługują konsumentowi, zwłaszcza seniorowi, o jego ochronie mówił studentom - seniorom radca prawny Sebastian Runger. Wiedza dotyczyła różnych sposobów umowy i możliwości prawnych odstąpienia od nich.

Po tej ciekawej prelekcji i prezentacji, każdy słuchacz otrzymał - dla utrwalenia i wiedzy - broszurkę.

Tekst: Roman Dziubina

Tagi