Niepodległościowa Feta u Długosza

25 stycznia 1919 r. w sali Sokoła odbył się pierwszy bal po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 14 września 2019 r. nawiążemy do tych wydarzeń podczas wyjątkowej, niepodległościowej Fety u Długosza!

Jest nam niezmiernie miło zaprosić Państwa na wydarzenie podczas którego razem będziemy cieszyć się i świętować ponad 100 lat wolnej Polski. Piosenki „Ta ostatnia niedziela”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, w wykonaniu zespołu retro, przeniosą nas w świat przedwojennego kina, gdzie królowali Hanka Ordonówna czy Eugeniusz Bodo. Będziemy świadkami spektaklu niepodległościowego „Przyszłość Wasza w ręku Waszym” w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego, a dzięki strojom z epoki, każdy będzie mógł poczuć się jak uczestnik międzywojennego balu. To wszystko w pięknym otoczeniu zabytkowego Pałacu Długoszów.

Uwaga! Bezpłatne wejściówki na wydarzenie są do odebrania w Pawilonie Historii Miasta. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszenia się po wejściówkę.

Program wydarzenia:

  • godz. 17.00

Spektakl „Przyszłość Wasza w ręku Waszym”
Reżyseria: Bogusław Słupczyński

  • godz. 18.00

Poczęstunek

  • godz. 19.00

Koncert zespołu retro „Holeviaters”

Ponadto:

  • pokaz tańca salonowego „kadryl”
  • możliwość zwiedzenia Pałacu Długoszów
  • możliwość wykonania pamiątkowej fotografii

 
Mile widziane stroje z epoki i nawiązujące do ubiorów międzywojennych.


Pierwszy gorlicki bal w niepodległej Polsce
Wydarzenie odbędzie się w Pałacu Długoszów, historycznym miejscu związanym z Gorlicami. Zabytkowy dwór otoczony parkiem wybudowany został w latach 1900–1908. Wykonany w stylu wiedeńskiej secesji z elementami neobarokowymi. Inicjatorem budowy był Władysław Długosz – pionier rozwoju przemysłu naftowego, senator, poseł na Sejm Krajowy, poseł do austriackiej Rady Państwa, minister dla Galicji, prezes Krajowego Towarzystwa Naftowego. Był politykiem i działaczem niepodległościowym. Za jego pieniądze zbudowano m.in. „Dom Sokoła” z pierwszym kinem w Gorlicach. To właśnie w Sali Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, dokładnie 25 stycznia 1919 r., odbył się pierwszy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości bal karnawałowy w Gorlicach.

Niepodległościowa feta u Długosza nawiązuje do pierwszego gorlickiego balu w niepodległej Polsce – poprzez organizację takiego wydarzenia, pragniemy pokazać gorliczanom jak spędzano czas i bawiono się w Polsce, która odzyskała niepodległość po latach niewoli. „Witaliśmy pokój i niepodległość gestami obłędnej radości: w kawiarniach, dancingach, na balach" – wspominał malarz Konrad Winkler. Po latach zaborów ludzie chcieli żyć nowocześnie i normalnie. Lata 20. i 30. to czas, kiedy uczestnictwo w kulturze i rozrywce staje się zjawiskiem masowym.

Dzięki strojom z epoki, każdy będzie mógł poczuć się jak uczestnik międzywojennego balu. Świętowanie i niepodległościowa zabawa to jedno, drugi aspekt to właśnie bezpośrednia styczność z kulturą tego okresu i nawiązanie do autentycznych wydarzeń sprzed 100 lat.

Kto wystąpi?

Holeviaters to zespół grający muzykę folkową zaaranżowaną na styl rozkwitającego w latach 30 swingu i jazzu. Euforia dźwięków i tanecznej żywiołowości.

Spektakl „Przyszłość Wasza w ręku Waszym”
Studio Sztuki Bogusława Słupczyńskiego
Autor: Paweł Sablik
Reżyseria: Bogusław Słupczyński
Występują: Beata Kobis, Anna Wojtyna, Grzegorz Czorny, Przemysław Sikorski, Katarzyna Słupczyńska, Bogusław Słupczyński

Fragment recenzji Kurier.BB:
Przedstawienie, wyreżyserował Bogusław Słupczyński, który zagrał również w rolę Piłsudskiego. Zręcznie stylizując wileński akcent, trafnie odczytując humor, z jakim autor ujął mizoginizm bohatera połączony z godną pantoflarza uległością wobec pań, Słupczyński stworzył zgrabną kreację, po której kilka osób dostrzegło w nim następcę Andrzeja Zakrzeńskiego, niegdyś „etatowego Piłsudskiego” polskiego kina i teatru, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Partnerowali mu dzielnie Grzegorz Czorny i Przemysław Sikorski, którzy stworzyli groteskową parę polityków (ten grany przez Czornego wjeżdżał ze stylowym, przedwojennym wózkiem dziecinnym – z zawartością – może dlatego jego postać była bardziej przychylna dla żeńskich postulatów politycznych). Na szczególne wyróżnienie zasłużyło w tym spektaklu pełne energii trio walecznych pań (Katarzyna Słupczyńska, Beata Kobis, Anna Wojtyna), które m.in. znakomicie zaśpiewały piosenkę przypominającą Ochotniczą Legię Kobiet (założoną przez dr Aleksandrę Zagórską), biorącą udział w walka polsko-ukraińskich o Lwów w 1918 i wojnie polsko-bolszewickiej. Z widowni aktorów i aktorki wspierały znakomite ochotniczki w stylowych kostiumach – Dorota Wiewióra i Magdalena Kapela. /Janusz Legoń/

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu "Gorlice 19-19. Wiwat Niepodległa!".

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Tagi