Barwny korowód przejdzie ulicami Gorlic!

Z radością informujemy, że Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” ponownie zawita do Gorlic. Barwny i taneczny korowód przejdzie ulicami naszego miasta. Jeśli lubisz taniec i zabawę oraz chcesz poznać wyjątkowych ludzi z całego świata, nie może Cię zabraknąć! Jak zawsze będzie kolorowo, egzotycznie i niepowtarzalnie!

12 lipca (piątek) o godzinie 16.00 centrum Gorlic zapełni się barwnym korowodem z udziałem artystów z Indii, Ukrainy, Włoch, Serbii, Litwy, Hiszpanii, Algierii oraz Polski. Korowód przejdzie ulicą 3 Maja, śpiewając, tańcząc, grając i wciągając przechodniów do zabawy. O godzinie 18.00 przeniesiemy się do Sękowej, gdzie odbędzie się koncert galowy.

O Festiwalu
„Świat pod Kyczerą” to festiwal organizowany przez młodych Łemków z Legnicy przy współpracy z kilkunastoma instytucjami w kraju i zagranicą. Składa się z dwóch zasadniczych części: małopolskiej i dolnośląskiej. Uczestnicy festiwalu odwiedzają także zamieszkałe przez Łemków i Polaków wioski i miasta w Beskidzie Niskim i Sądeckim. Znakiem identyfikacyjnym festiwalu są prezentacje w małych miejscowościach oraz zamkniętych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Prezentacjom artystycznym towarzyszą wystawy, spotkania poetyckie, prelekcje, warsztaty językowo-artystyczne. Wymyślając Festiwal, organizatorzy chcieli ukazać Łemków jako ludzi otwartych na świat, posiadających w nim rozliczne kontakty oraz powiedzieć światu o sobie, swojej małej i dużej Ojczyźnie. „Świat pod Kyczerą” to pomost łączący dawne i obecne miejsca zamieszkania Łemków (wysiedlonych w ramach tzw. Akcji „Wisła” z terenów Beskidu Sądeckiego i Niskiego na ziemie zachodnie i północne Polski, głównie Dolny Śląsk i Ziemię Lubuską), to przestrzeń do dialogu międzykulturowego, pomysł na rozmnożenie ewangelicznego „talentu” podarowanym przez Boga.