Obchody 104. rocznicy Bitwy pod Gorlicami

4 maja odbyły się uroczyste obchody 104. rocznicy najważniejszego wydarzenia I wojny światowej na  froncie wschodnim - Bitwy pod Gorlicami.

Bitwa pod Gorlicami była punktem kulminacyjnym toczących się od wielu miesięcy walk, których front przebiegał na ziemi gorlickiej, a których efektem było przełamanie frontu wschodniego. Najcięższe walki toczyły się w dniach 1-5 maja 1915 roku, a w operacji poległo kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.

O godzinie 10.00 na Cmentarzu Nr 91, na wzgórzu Korczak odczytany został Apel Poległych, a zgromadzeni  w miejscu pamięci wyznawcy trzech religii odmówili za poległych modlitwę ekumeniczną.

Dziś, wspominając te straszliwe dni grozy, czytając nazwiska wykute na kamieniach nagrobnych, uświadamiamy sobie jak wiele narodów złożyło ofiarę krwi na ołtarzu wojny. Jak wiele dzieci utraciło swoich ojców, żony mężów, rodziny braci i synów. Naszym obywatelskim obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o tym wydarzeniu, które powinno być dla nas lekcją. Lekcją nieustannie powtarzaną i utrwalaną w świadomości kolejnych pokoleń. Po to, by przestrzec każdego przed zamachem na to, co najcenniejsze – na pokój i bezpieczeństwo. –
mówił Burmistrz Rafał Kukla.

Na zakończenie delegacje i poczty sztandarowe wojskowe oraz cywilne oddały hołd spoczywającym na cmentarzu żołnierzom, składając wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym krzyżem - pomnikiem.

Bezpośrednio po uroczystości, na gorlickim rynku, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, wykonała widowiskową musztrę paradną.

Galeria zdjęć na FB.

 

Tagi