
Polskie miasta rezygnują ze stref kibica
Treść
Już w piątek rozpoczynają się piłkarskie mistrzostwa Europy. Niestety w tym roku nie będzie wspólnego kibicowania i świętowania w strefie kibica na Rynku w Gorlicach, ze względu na zbyt wysokie stawki, jakich żąda Telewizja Polsat za licencję na publiczne odtwarzanie meczów.
Pomysł zorganizowania strefy kibica w ramach Euro 2016 spotkała się w Gorlicach z dużym zainteresowaniem. Temat organizacji strefy kibica analizowany był w Urzędzie Miejskim w Gorlicach już w grudniu 2015 r., w tej sprawie interpelował także Radny naszego miasta Michał Diduch.
Na pytanie skierowane do Telewizji Polsat Sp. z o.o. o koszty licencji odpowiedź uzyskaliśmy dopiero 24 maja 2016 roku. Telewizja Polsat, która dysponuje licencją na transmisję wprowadziła w tym roku wygórowaną stawkę za „zezwolenie na publiczne odtwarzanie z sygnałem telewizyjnym turnieju UEFA EURO 2016”. Opłata uzależniona jest od liczby mieszkańców danego miasta oraz maksymalnej liczby osób przypadających podczas jednego meczu na strefę. Biorąc pod uwagę liczbę 28 000 mieszkańców Gorlic oraz zakładając tylko 1000 osób w strefie kibica, opłata dla Telewizji Polsat wynosi 104 550,00 zł brutto, natomiast przy podwojeniu liczby osób w strefie do 2000 osób koszt wzrasta do 202 950,00 zł brutto. Cena ta to koszt pakietu na wszystkie mecze EURO, czyli 51 spotkań. Nie ma możliwość wykupienia praw np. na jeden mecz. Cena ta nie zawiera pozostałych kosztów (około 9 tys. złotych za jeden mecz), jakie wiążą się z organizacją strefy kibica (m.in. telebim, organizacja imprezy masowej). Kwoty te znacznie przewyższają możliwości finansowe miasta.
Nie jesteśmy jedynym miastem, które nie zdecydowało się na strefę kibica ze względu na koszty przedsięwzięcia. Z realizacji strefy kibica wycofały się Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań oraz wiele innych miast.
Artykuł na temat rezygnacji z organizacji stref kibica w wielu polskich miastach na stronie www.wirtualnemedia.pl.
Foto. Logo Mistrzostw Europy 2016