Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Dni Gorlic 2016 już za nami

Dni Gorlic 2016 już za nami

Treść

Koncertem zespołu LOMBARD zakończyło się we wtorek święto naszego miasta, czyli Dni Gorlic 2016. Zapraszamy na krótkie podsumowanie.

30 kwietnia 2016 r. na Cmentarzu nr 91 w przededniu sto pierwszej rocznicy jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta Gorlice, czyli Bitwy pod Gorlicami przedstawiciele różnych wyznań odmówili modlitwę ekumeniczną w intencji poległych oraz odczytany został Apel Poległych. Na zakończenie delegacje i poczty sztandarowe wojskowe oraz cywilne oddały hołd spoczywającym na cmentarzu żołnierzom, składając wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym krzyżem-pomnikiem. Fotorelacja. Bezpośrednio po oficjalnych uroczystościach na gorlickim Rynku odbyła się Musztra Paradna w wykonaniu Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej z Nowego Sącza.


Dni Gorlic 2016 rozpoczęliśmy koncertem zespołów folkowych i rockowych „4 Strony Karpat”. Podczas koncertu zagrali: Kapela Maliszów, Agata Siemaszko Trio, Megitza Trio i gwiazda wieczoru: zespół Kroke&Sławek Berny. Fotorelacja.

1 maja o godz. 9.00 z płyty gorlickiego Rynku wystartował 8. Kolarski Rajd Szosowy.

Tradycyjnie już 1 maja odbyły się obchody Święta Pracy. Pochód pierwszomajowy przeszedł spod Domu Nauczyciela pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. Fotorelacja.


W godzinach popołudniowych (1 maja) na gorlickiej scenie zagrali: Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie”, folkowy zespół taneczny REGE z Węgier, słowacki zespół folkowy Slnovrat, blusowo-rockowy zespół Billy Goats oraz Piotr Nowak Band (blues). Fotorelacja.


2 maja już od godz. 10.00 przy Galerii EP w Gorlicach trwał Piknik rodzinny. W programie było wiele darmowych atrakcji: zjeżdżalnia, basen z piłeczkami, popcorn i drobne upominki dla dzieci, malowanie twarzy, konkurencje sportowe. Ponadto Drogeria Triomen zapraszała Panie na darmowy makijaż firmy Joko, a pizzeria "Del Piero" na degustację produktów. Fotorelacja.

W tym dniu na scenie wystąpili: GDOA (hip-hop), Party 5 (punk rock) oraz góralski zespół Turnioki. Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych koncert zespołu KRUSHER został odwołany. KRUSHER wystąpi dla gorlickiej publiczności w innym terminie, o którym oczywiście będziemy informować. Fotorelacja.

3 maja odbyły się uroczyste obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpoczęły się przed godziną 10.00 częścią artystyczną w wykonaniu uczniów z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1. W Bazylice Mniejszej w Gorlicach odprawiona została Msza Święta w intencji ojczyzny, bezpośrednio po której wszyscy uczestnicy przeszli na ulicę 3 Maja pod tablicę poświęconą Aleksandrowi hr. Skrzyńskiemu, gdzie zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów.


Ostatni dzień świętowania rozpoczęliśmy Rodzinną Majówką na gorlickim Rynku. Dla rodziców z dziećmi przygotowaliśmy moc atrakcji. W programie były m.in.: Kino 7D, segway, autka akumulatorowe, zjeżdżalnia i zamek dmuchany, kule wodne, ścianka wspinaczkowa, trampolina, karuzela, ciuchcia „Strzała Południa” czy euro-bungee. Było dużo dobrej zabawy przy pięknej wiosennej pogodzie. Fotorelacja.

Podczas Rodzinnej Majówki odbyła się loteria fantowa, z której dochód przeznaczony zostanie na rehabilitację gorliczanina, Pawła Grabowskiego, który od sierpnia ubiegłego roku znajduje się w śpiączce po nieszczęśliwym wypadku komunikacyjnym. Loteria to kolejna akacja charytatywna Fundacji Beskidzka Zima i Gazety Gorlickiej. Akcji  patronował Urząd Miejski w Gorlicach. Natomiast Młodzieżowa Rada Miasta zorganizowała projekt pt. "Eko na maxa". Wszyscy chętni mogli kupić swoją autorską torbę. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie także na rehabilitację Pawła.

W godzinach popołudniowych na stację Gorlice przyjechał z Biecza pociąg retro. Była to lokomotywa parowa Ty42 z 1946 roku oraz skład zabytkowych wagonów ze skansenu w Chabówce. Fotorelacja.

Dni Gorlic to przede wszystkim duża dawka dobrej muzyki, której także tego dnia nie zabrakło na gorlickim Rynku. Najpierw na scenie podczas Konkursu twórczości gorlickiej młodzieży zaprezentowali się zdolni młodzi gorliczanie. Po wysłuchaniu i obejrzeniu 14 prezentacji przyznano następujące miejsca:
W kategorii soliści:
I - Klaudia Spyrka
II - Jakub Knapik
III - Piotr Kukuła
W kategorii zespoły:
I - Ula Biernacka, Kaja Honek, Gabrysia Berkowicz, Natalia Gogola
II - Jakub Wszołek, Julia Rak, Magdalena Tatko, Hanna Zając
III - Kamila Gucwa, Katarzyna Stępień, Dominika Dziuban
Komisja postanowiła także przyznać wyróżnienia: Gabrieli Łasak, Roxannie Barszcz i Gabrieli Korneusz.
Zanim na scenie pojawił się zespół LOMBARD przed publicznością zaprezentowała się grupa Garage Rock (fotorelacja) i zespół pop-rockowy The Last Ride z wokalem Agaty Sobocińskiej (fotorelacja). Obydwa zespoły wprowadziły wszystkich w rockowy klimat.Koncert gwiazdy Dni Gorlic 2016, czyli zespołu LOMBARD zakończył tegoroczne obchody święta naszego miasta. Fotorelacja.


Dni Gorlic to obok koncertów także szereg imprez towarzyszących. Przy Placu Dworzysko powstało obozowisko wojskowe odtwarzające realia, w jakich żołnierze armii niemieckiej, austrowęgierskiej i rosyjskiej przygotowywali się do Bitwy Gorlickiej.

Natomiast na płycie Rynku i ulicy Piekarskiej przez cztery dni odbywał się Jarmark Gorlicki, czyli jarmark produktów regionalnych.

Kolejne Dni Gorlic już za rok! Serdecznie zapraszamy :)

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Polub nas na Facebook Strefa TV Gorlice