Wizyta Prezydentów Polski i Słowenii w Gorlicach

 „Patrząc na losy I Wojny Światowej, patrząc na znaczenie jakie dla tej wojny miała Bitwa Gorlicka, a w efekcie jakie znaczenie miała dla odzyskania przez Polskę Niepodległości, mogę śmiało powiedzieć, że Ci, którzy tutaj polegli, w tym nasi słoweńscy przyjaciele, przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości. I za to oddajemy im hołd. Wielka cześć i chwała bohaterom Bitwy Gorlickiej! – mówił dziś w Gorlicach Prezydent Andrzej Duda.

Punktualnie o godzinie 12:00 na Cmentarzu nr 91 rozpoczęła się uroczysta ceremonia odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918, z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Słowenii Boruta Pahora.

Prezydentów Polski i Słowenii w Gorlicach przywitał Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla. W uroczystościach udział wzięli także przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego Słowenii, w tym Ambasador Słowenii w Polsce Robert Krmelja, Konsul Generalny Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy, Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, lokalni samorządowcy i mieszkańcy.

Po wysłuchaniu hymnów narodowych, uroczystym odsłonięciu pomnika i złożeniu wieńców, Prezydenci wygłosili przemówienia.

Tym pomnikiem czcimy pamięć ofiar wielkiej wojny, tak wielkiej, że żadna siła nie mogła jej zatrzymać; wojny, która przekroczyła wszelkie granice, przyniosła wiele okropieństw, burząc wszelkie normy moralne, która kazała wątpić w pojęcie człowieczeństwa; zaprowadziła młodych chłopców tak daleko od domu, jak daleko znajdują się Gorlice od Adriatyku; to były pola śmierci naszych chłopców, miejsca, ku którym kierowała się żałoba ich matek” – mówił Prezydenta Republiki Słowenii Boruta Pahora.

„Dlatego obok podziękowań dla Pana Prezydenta, że zechciał przyjechać dzisiaj na odsłonięcie tego pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich, chciałem także i Państwu podziękować - władzom lokalnym i mieszkańcom, że ten Cmentarz i inne Cmentarze Wojenne tamtej Bitwy, których mnóstwo znajduje się w okolicznych miejscowościach, jest należycie utrzymany i pokazuje na pamięć i szacunek o tamtych dziejach i szacunek wobec wtedy poległych - mówił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Ceremonię zakończyła słoweńska pieśń lamentacyjna w wykonaniu orkiestry.

Galeria zdjęć poniżej.

GALERIA