Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki

"Biała Róża" w Domu Polsko-Słowackim

Treść

14 kwietnia (czwartek) w Domu Polsko-Słowackim odbyła się konferencja „Młodzież a ruch oporu wobec nazizmu w Niemczech podczas II wojny światowej”.

Konferencja zorganizowana została przez Panią Marię Szymańską z Powiatowego Centrum Edukacji w Gorlicach. Konferencja skierowana była przede wszystkim do nauczycieli języka niemieckiego i historii ze szkół powiatu gorlickiego.

Patronat nad konferencją objął Starosta Powiatu Gorlickiego Karol Górski oraz Burmistrz Gorlic Rafał Kukla.

Gościem honorowym konferencji był gen. bryg. w stanie spoczynku Winfrid Vogel – jeden z szefów Fundacji „Biała Róża”. Generał przybliżył wszystkim historię organizacji „Biała Róża”.

W konferencji udział wzięła także Pani Regina von Ahn - Attaché ds. Kultury z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie.

„Biała Róża” to studencka grupa oporu przeciw Hitlerowi, działająca na Uniwersytecie Monachijskim w latach 1942 – 1943. Walczyli bez jakiejkolwiek pomocy, ani z zewnątrz, ani ze strony własnego kraju, powodowani tylko i wyłącznie niepokojem sumienia. Aktywiści zajmowali się głównie rozdawaniem antyhitlerowskich ulotek i rozwieszaniem plakatów. W 1943 roku wszyscy jej członkowie podczas procesu pokazowego przed Trybunałem Ludowym zostali skazani na śmierć.

Podczas konferencji wykład pt. „Młodzież a ruch oporu wobec nazizmu w Niemczech podczas II wojny światowej” wygłosiła dr Joanna Lubecka z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.

Konferencji towarzyszyła wystawa tematyczna pt. „Biała Róża” poświęcona grupie młodych, szlachetnych ludzi, którzy walczyli z nazistowską dyktaturą w samym środku totalitarnego systemu. Wystawę można oglądać w Domu Polsko-Słowackim, od wtorku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00, a w soboty od 8.00 do 16.00.

Foto. Piotr Wielgus

Tagi