Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Program DNI GORLIC 2016

Program DNI GORLIC 2016

Treść

Nie wiesz jak spędzić długi weekend majowy? Mamy dla Ciebie świetną propozycje. Zapraszamy na DNI GORLIC 2016! Urodziny naszego miasta świętować będziemy przez 4 dni (30 kwietnia-3 maja).

Na gorlickim Rynku wystąpi kilkanaście zespołów muzycznych. Wśród nich niewątpliwą gwiazdą będzie zespół LOMBARD, który zagra u nas 3 maja 2016 r. o godz. 20.30.


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM DNI GORLIC 2016


30 kwietnia 2016 (sobota)


godz. 11.00, Cmentarz nr 91, Gorlice, ul. Korczaka
101. rocznica Bitwy pod Gorlicami. Modlitwa Ekumeniczna w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami wraz z Apelem Poległych.

Na Cmentarzu nr 91, w miejscu wiecznego spoczynku niemal 1000 żołnierzy, przedstawiciele różnych wyznań odmówią modlitwę ekumeniczną w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami, odczytany zostanie Apel Poległych. Na zakończenie delegacje i poczty sztandarowe wojskowe oraz cywilne oddadzą hołd spoczywającym na cmentarzu żołnierzom, składając wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym krzyżem-pomnikiem.


godz. 12.30, gorlicki Rynek
Musztra Paradna w wykonaniu Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej


godz. 17.00 – 22.00, gorlicki Rynek
Festiwal „4 Strony Karpat”

Festiwal „4 Strony Karpat” to koncert zespołów folkowych i rockowych. Podczas Festiwalu zagrają: Kapela Maliszów, Agata Siemaszko Trio, Megitza Trio i zespół KROKE&SŁAWEK BERNY.Kapela Maliszów
. Rodzinna kapela z Męciny Małej (Beskid Niski) założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Posłuchaj.Agata Siemaszko Trio
. Agata Siemaszko inspiruje się przede wszystkim muzyką tradycyjną szeroko pojętego Łuku Karpat i folklorem romskim. Od 2010 roku współpracuje z basistą i gitarzystą – Kubą „Bobasem” Wilkiem, z którym w 2011 roku otrzymali Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Na swej drodze spotkali wybitnego słowackiego artystę Miroslava Rajta. Jest on absolwentem bratysławskiego konserwatorium w klasie cymbałów węgierskich. Gra również na skrzypcach, altówce, fortepianie, perkusji, akordeonie i kontrabasie. Razem występują jako Agata Siemaszko Trio. Posłuchaj.Megitza Trio
. Muzyka Megitza Trio to energiczna, progresywna maszyna folkowa. Używają tradycyjnych instrumentów do tworzenia żywych sampli, dając swojej publiczności brzmienia transowe - wszystko natchnione melodiami inspirowanymi tradycją i śpiewanymi przez wszystkich trzech muzyków. Zespół tworzą Megitza, która śpiewa i gra na kontrabasie, Stasiu Rzadkosz, samouk akordeonista i wokalista z Zakopanego oraz Kuba "Bobas" Wilk - multi instrumentalista z Biecza, znany z wieloletniej współpracy z zespołem Trebunie-Tutki. Posłuchaj.KROKE & SŁAWEK BERNY. Gwiazdą Festiwalu będzie krakowski zespół KROKE. KROKE (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trojka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Zespół, początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem KROKE Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East. W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie. Posłuchaj. Gościnnie z zespołem Kroke wystąpi Sławomir Berny (instrumenty perkusyjne).


1 maja 2016 (niedziela)


godz. 9.00, start: gorlicki Rynek
8. Kolarski Rajd Szosowy

Więcej o rajdzie TUTAJ.


godz. 16.00, gorlicki Rynek
Koncert Regionalnego Zespołu Tanecznego „Pogórzanie”

Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” występuję na scenie od ponad 50 lat. Wiodący program zespołu oparty jest na tradycyjnym folklorze Pogórza. Zespół „Pogórzanie” posiada w swoim repertuarze tańce narodowe, suitę pogórzańską oraz suity taneczne innych regionów etnograficznych: rzeszowskiego i krakowskiego. Od momentu powstania do współczesności Zespół „Pogórzanie” koncertował w wielu miejscach naszego kraju oraz zagranicą.


godz. 17.00, gorlicki Rynek
Koncert zespołu REGE (Węgry)


godz. 18.00, gorlicki Rynek
Koncert zespołu SLNOVRAT

SLNOVRAT to słowacki zespół folkowy z Bardejova na Słowacji. Posłuchaj.


godz. 19.15, gorlicki Rynek
Koncert zespołu Billy Goats

Billy Goats to gorlicki zespół, który gra bluesa i rocka. Posłuchaj.


godz. 20.30, gorlicki Rynek
Koncert zespołu Piotr Nowak Band

Piotr Nowak Band to młoda formacja, której muzycy zapoznali się w studiu im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów, gdzie 4 marca 2015 roku odbywał się koncert z okazji rocznicy śmierci Tadeusza Nalepy (twórcy formacji Blackout i Breakout, kompozytora, gitarzysty, harmonijkarza, wokalisty, autora tekstów). Piotra Nowak to gorliczanin z pochodzenia, basista legendarnych grup Blackout i Breakout, który po latach przerwy powrócił na scenę muzyczną. W skład zespołu Piotr Nowak Band wchodzą: Piotr Nowak (wokal, gitara basowa), Robert Bartusik (perkusja), Marcin Dyś (piano), Wojciech Kwieciński (gitara basowa) oraz Sebastian Stachurski (gitary). Bluesowe brzmienie zespołu, wyraźne dźwięki poszczególnych instrumentów muzycznych, silny, refleksyjny głos wokalisty pozwoli nam z pewnością mile spędzić niedzielny, majowy wieczór. Posłuchaj.


2 maja 2016 (poniedziałek)


od godz. 10.00, plac przy Galerii EP w Gorlicach, ul. Kościuszki
Piknik rodzinny

Galeria EP wspólnie z Urzędem Miejskim w Gorlicach organizuje Piknik dla dzieci. Piknik odbędzie się przy Galerii EP przy ulicy Kościuszki. W programie darmowe atrakcje:
- zjeżdżalnia
- basen z piłeczkami
- popcorn i drobne upominki dla dzieci
- malowanie twarzy
- konkurencje sportowe
- ponadto Drogeria Triomen zaprasza Panie na darmowy makijaż firmy Joko, a pizzeria "Del Piero" na degustację produktów


godz. 17.00, Sękowa
Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami oraz spotkanie biesiadne mieszkańców z rekonstruktorami – potańcówka


godz. 17.00, Gorlickie Centrum Kultury
Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami i koncert Barbary Stępniak-Wilk

„Poetycko-Muzyczna Bitwa Pod Gorlicami” rozgrywana jest od 1995 roku. To swoiste święto poezji i muzyki. To także eliminacja do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Bitwy był ówczesny dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach Bogusław Diduch. „Poetycko – Muzyczna Bitwa pod Gorlicami” nabrała znaczenia w środowisku śpiewających autorów, wypromowała znanych dziś powszechnie artystów, wykonawców, tekściarzy i kompozytorów i znalazła trwałe miejsce na mapie ambitnych imprez muzycznych kraju. Więcej TUTAJ.

Basia Stępniak-Wilk to poetka, kompozytorka i wykonawczyni poezji śpiewanej. Związana z krakowskim kabaretem Loch Camelot, występowała też w Piwnicy pod Baranami. Laureatka m.in. Grand Prix Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA (1998) i I miejsca na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1995). Kryształowy głos, ambitne, wpadające w ucho melodie i świetnie napisane teksty sprawiły, że piosenki - “Bombonierka” (śpiewana wraz z Grzegorzem Turnauem) i “Słodka chwila zmian”, a także “Futerko”, “Bossa nova z Augustowa” (duet z Andrzejem Poniedzielskim) i “Wiośnie nie!” (duet z Wojciechem Mannem) znalazły się na wysokich miejscach ogólnopolskich i lokalnych list przebojów. Od stycznia 2007 do sierpnia 2012 roku w Radiu Kraków prowadziła audycję Muzyczna bombonierka, której nagrała 283 odcinki. Posłuchaj.


godz. 18.30, gorlicki Rynek
GDOA (hip-hop)


godz. 19.30, gorlicki Rynek
Party 5

Party 5 to gorlicki zespół punk rockowy. Posłuchaj.


godz. 20.15, gorlicki Rynek
Turnioki

Zespół Turnioki łączy muzykę góralską z innymi gatunkami muzyki, rozumiejąc potrzeby odbiorcy i czerpiąc radość wspólnego muzykowania, która emanuje ze sceny. Folk góralski Turnioki łączą przede wszystkim z muzyką rockową – z całym wachlarzem jej odmian. Nieobce są Turniokom wycieczki w obszary muzyki klasycznej. Wycieczki na tyle skuteczne, że niezastąpiony kompozytor i dyrygent Krzesimir Dębski zaproponował zespołowi współpracę z orkiestrą symfoniczną. Zespół wydał 3 płyty autorskie i 2 z innymi wykonawcami. Turnioki zagrały ponad siedemset koncertów w kraju i zagranicą. Posłuchaj.


godz. 21.30, gorlicki Rynek
Krusher

Muzyka Krusher to połączenie Hard Rocka i Rock'n'Rolla, co bardzo dobrze sprawdza się na koncertach. Wokalistką zespołu jest gorliczanka Klaudia Kozień. Obecnie zespół promuje nowy album MetaLOA. Utwory zespołu były emitowane w kilkudziesięciu rozgłośniach radiowych w Polsce i za granicą. Utwór Ogień wygrał Podkarpacką Listę Przebojów. Zespół zagrał kilkaset koncertów w całej Polsce i za granicą. Formacja ma na swoim koncie występy w prestiżowych klubach takich jak Rotunda (Kraków), Hard Rock Cafe (Warszawa), Progresja (Warszawa), Graffiti (Lublin), Alibi (Wrocław). Dużym osiągnięciem zespołu było stworzenie własnego festiwalu muzycznego pod nazwą Krushfest (www.krushfest.pl). Festiwal odbywa się we wrześniu w Jaśle, cyklicznie od 2009 roku. Posłuchaj.


3 maja 2016 (wtorek)


godz. 9.40, dworzec PKP w Nowym Sączu
Pociągiem retro do Gorlic i Biecza

Trasa będzie wiodła z Nowego Sącza przez Biecz do Gorlic. Ramowy rozkład jazdy:
Nowy Sącz – odjazd godzina 9:40.
Biecz – przyjazd około godziny 12:30
Odjazd z Biecza w drogę powrotną o godzinie 16:30.
Przyjazd do Nowego Sącza o godzinie 18:30.
Podczas postoju w Bieczu skład wykona dodatkowy kurs do Gorlic i z powrotem. Bilety na dodatkowy kurs do Gorlic w cenie 10 zł dostępne są wyłącznie u obsługi pociągu! Więcej informacji TUTAJ.


godz. 10.00 – 18.00, gorlicki Rynek
Rodzinna majówka

Zapraszamy na gorlicki Rynek na Piknik rodzinny. Dla rodziców z dziećmi przygotowaliśmy moc atrakcji. Będzie dużo dobrej zabawy. W programie m.in.:
- Kino 7D
- segway
- autka akumulatorowe
- zjeżdżalnia i zamek dmuchany
- kule wodne
- ścianka wspinaczkowa
- trampolina
- karuzela
- ciuchcia „Strzała Południa”
- euro-bungee


godz. 10.00 – 17.00, gorlicki Rynek
KINO 7D MEGA HIT!

Tego jeszcze nie widziałeś! KINO 7D MEGA HIT! 100% realistyczne show po raz pierwszy w Gorlicach. Kino 7D to przestrzenny obraz, dynamiczne fotele i wiele efektów specjalnych, które powodują, że jesteśmy w centrum akcji filmu. Zapraszamy na seans pt. Rollercoaster. To prawdziwy show, HIT!, emocje, wrażenia, prędkość, efekty specjalne, to jedna z największych atrakcji światowych parków rozrywki,  prawdziwe przeciążenia, poczujesz na własnej skórze i przekonasz się że to największa atrakcja jaką można przeżyć mknąc rozpędzonym wagonikiem pomiędzy ogromnymi górami, w czasie tej niezwykłej podróży czeka cię sporo niespodzianek, musisz to zobaczyć. Dzięki dofinansowaniu Urzędu Miejskiego w Gorlicach cena za seans to tylko 5 zł.


godz. 10.00 – 17.00, Gorlice, Plac Dworzysko
Segwayem po Gorlicach!

Segway to dwukołowy pojazd elektryczny, zasilany akumulatorem. Segwayem kieruje się przez przechylenie tułowia kierowcy w odpowiednią stronę. Pojazd może rozwijać prędkość do 20 km/h. Serdecznie zapraszamy w dniu 3 maja od godz. 10.00 do 17.00 na Plac Dworzysko w Gorlicach. Dzięki dofinansowaniu Urzędu Miejskiego w Gorlicach cena za przejazd to tylko 2 zł od osoby.


3 maja, gorlicki Rynek
Loteria fantowa na leczenie Pawła

3 maja podczas Rodzinnej Majówki na gorlickim rynku odbędzie się loteria fantowa, z której dochód przeznaczony zostanie na rehabilitację gorliczanina, Pawła Grabowskiego, który od sierpnia ubiegłego roku znajduje się w śpiączce po nieszczęśliwym wypadku komunikacyjnym. Loteria to kolejna akacja charytatywna Fundacji Beskidzka Zima i Gazety Gorlickiej. Akcji  patronuje Urząd Miejski w Gorlicach. Dzięki poprzednim akcjom udało się sfinansować trzy turnusy rehabilitacyjne. Dla gorliczan zostało przygotowane 2700 losów, każdy po 5 zł. Wśród nagród znajduje się rower, odkurzacz, talony na zakupy, słuchawka bluetooth, pendrive's, albumy, książki, piłki, akcesoria rowerowe, kosmetyki, odzież. Nikt nie odejdzie z pustymi rękoma. Wszystkim gorliczanom, którzy podzielili się z nami tym co mają ofiarując liczne nagrody serdecznie dziękujemy.


godz. 11.00 – 14.00, gorlicki Rynek
Eko na maxa

Chcesz mieć swoją autorską torbę? Zapraszamy 3 maja w godzinach 11.00-14.00 na gorlicki Rynek. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na rehabilitację Pawła Grabowskiego. Więcej informacji: https://www.facebook.com/PPGieCeKa/timeline


godz. 15.00, gorlicki Rynek
Konkurs twórczości gorlickiej młodzieży


godz. 18.00, gorlicki Rynek
Garage Rock

Grupa Garage Rock powstała w grudnia 2008 roku. Wykonuje utwory z pogranicza punka i rocka. Muzyka Garage Rocki to własne kompozycje zawierające emocje, niesamowitą energię i zarazem delikatność. Dla muzyków najważniejsze są czerpanie przyjemności z zespołowego grania i energia, którą czerpią od publiczności podczas koncertów. Zespół inspiruje się legendami muzyki rockowej takimi jak: KSU, Oddział zamknięty, Avenged Sevenfold, Iron Maiden, AC/DC i Trivium. Posłuchaj.


godz. 19.15, gorlicki Rynek
The Last Ride

The Last Ride to polski zespół pop-rockowy założony w 2008 roku przez gitarzystę Tomasza Bińka i wokalistkę Agatę Sobocińską. Własny niepowtarzalny styl i brzmienie, w połączeniu z mocną sekcją rytmiczną, sprawiają, że muzyka The Last Ride rewelacyjnie brzmi na koncertach, a melodyjny i dynamiczny wokal Agaty Sobocińskiej dodaje kompozycjom solidnej dawki energii. Utwory w języku polskim okraszone są ciekawymi partiami gitary solowej. To co wyróżnia The Last Ride spośród innych wykonawców, to nieprzeciętny wizerunek sceniczny i oprawa koncertów, podczas których zespół tworzy niezapomniane widowisko na wysokim poziomie. Zespół nagrał dwie płyty - pierwsza z nich „Tysiące Mil” powstała w Warszawie, natomiast nagranie drugiego krążka „Ten Jeden Moment” zespół zrealizował w Poznaniu. W 2015 rok zespół wydał nowy singiel „Doceń To”. Posłuchaj.


godz. 20.30, gorlicki Rynek
Gwiazda DNI GORLIC 2016: LOMBARD

Zespół LOMBARD powstał w 1981 roku w Poznaniu. LIDEREM ZESPOŁU LOMBARD JEST GRZEGORZ STRÓŻNIAK – kompozytor, aranżer, wokalista grający na instrumentach klawiszowych. To On od 35 lat nadaje zespołowi pop-rockowy charakter, łącząc ekspresyjne gitarowe brzmienia z pełnym bogactwem możliwości instrumentów klawiszowych i elektroniki. W pierwszym dziesięcioleciu LOMBARD współpracował z wieloma instrumentalistami i dwiema wokalistkami. LOMBARD istniał w kilkunastu składach, najdłużej istniejący w historii tworzą: Marta Cugier - wokal, Grzegorz Stróżniak – lider, wokal, instr. klawiszowe, Daniel Patalas - gitara, Michał Kwapisz - bas, Mirosław Kamiński - perkusja. Lombard nagrał kilkanaście płyt i wciąż zaskakuje swoich fanów kolejnymi muzycznymi odsłonami. Najnowsze to: DVD z wielokrotnie nagradzanym projektem multimedialnym „LOMBARD W HOŁDZIE SOLIDARNOŚCI - Drogi do wolności” (2008), bardzo osobista płyta „ShowTime” (2012) i jubileuszowa LOMBARD swing stanowiąca muzyczny swingowow-rockowy eksperyment. Zespół wylansował wiele przebojów. Największe z nich to legendarne już "Przeżyj to sam" i dobrze znana "Szklana pogoda" oraz najnowsze „Deja’vu – to już było” czy „Musical”. Zespół w latach ’80 współpracował z zewnętrznymi tekściarzami: Jackiem Skubikowskim, Markiem Dutkiewiczem, Andrzejem Sobczakiem. Dziś teksty dla zespołu Lombard pisze wokalistka Marta Cugier. Lombard zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce i dla Polaków na całym świecie, gromadząc na nich rzesze publiczności. Koncerty zespołu Lombard przyciągają fanów muzyki wszystkich pokoleń. W 2016 roku zespół LOMBARD obchodzi 35 rocznicę powstania. Posłuchaj.

Regulamin imprezy masowej


30 kwietnia 2016 (sobota) – 3 maja 2016 (wtorek)


od godz. godz. 10.00, Gorlice, ul. Piekarska
Jarmark Gorlicki - jarmark produktów regionalnych


30 kwietnia 2016 (sobota) – 1 maja 2016 (niedziela)


od godz. 10.00, Gorlice, Plac Dworzysko
Z głębin czasu przybywamy – życie obozowe żołnierzy 3 wielkich armii w przededniu Bitwy Gorlickiej

Już dzisiaj zapraszamy na podróż w czasie – do roku 1915. Trwa I wojna światowa. Na Ziemi Gorlickiej toczą się zacięte walki, ale decydująca bitwa o Gorlice dopiero przed żołnierzami…

W centrum Gorlic (Plac Dworzysko) powstanie obozowisko wojskowe (miasteczko frontowe) odtwarzające realia, w jakich żołnierze trzech wielkich armii – niemieckiej, austrowęgierskiej i rosyjskiej – przygotowywali się do Bitwy Gorlickiej, jednej z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej, która rozegrała się 2 maja 1915 r. W tym roku przypada 101. rocznicy tego przełomowego i historycznego wydarzenia.

Rekonstruktorzy obozować będą od soboty 30 kwietnia do niedzieli 1 maja. W tym czasie wszyscy, którzy odwiedzą obóz, będą mogli na chwilę przenieść się w czasie (i przestrzeni) o ponad 100 lat.

Około 50 rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” oraz z zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych, obóz wojskowy z charakterystycznymi namiotami, umocnieniami i zasiekami, eksponaty militarne, pokaz musztry wojskowej, ćwiczenia oraz przemarsze patroli wojskowych – to wszystko stworzy niesamowitą atmosferę i klimat tamtych czasów.

Spotkamy żołnierzy w charakterystycznym umundurowaniu, z którymi będziemy mogli porozmawiać. Jest do doskonała okazja do zdobycia wielu ciekawych informacji dotyczących mundurów, ekwipunku i uzbrojenia walczących stron oraz wykonania niezwykłych pamiątkowych fotografii.

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”


od godz. 10.00, Gorlice, Plac Dworzysko
Karczma Pilsweizera


godz. 11.00-15.00, Gorlice, Plac Dworzysko
Festiwal Smaku


W bogatym programie kilkudniowej imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy Wszystkich do śledzenie naszego wydarzenia na facebooku. Czeka nas wiele atrakcji, o kolejnych będziemy sukcesywnie informować.

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Polub nas na Facebook Strefa TV Gorlice