Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Przed wielką produkcja filmową

Przed wielką produkcja filmową

Treść

„Nie każdy naród posiada człowieka, który stworzył nowy, największy przemysł na świecie i dał podstawy pod inne dziedziny. Polska i ten teren takiego człowieka ma i trzeba nim się chwalić i mówić o tym całemu światu...”- Tak mówił dziś w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach producent, reżyser, scenarzysta Marek Kraszewski, który przymierza się do realizacji filmu o Ignacym Łukasiewiczu.

W spotkaniu z Markiem Kraszewskim i Lidią Bąk, drugim producentem, uczestniczyli: starosta Karol Górski, wiceburmistrz Gorlic Łukasz Bałajewicz, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Zdzisław Tohl, historyk i publicysta Andrzej Ćmiech oraz przedstawiciele wydziałów promocji Starostwa Powiatowego w Gorlicach Ewa Żarnowska i Urzędu Miasta Gorlice Marcin Gugulski.

Uczestnicy zapoznali się ze scenariuszem filmu pod roboczym tytułem Ignacy Łukasiewicz, którego autorem jest Marek Kraszewski. Przez 9 lat prowadził on dogłębne badania w różnych archiwach w kraju i zagranicą, aby poznać życie i działalność Ignacego Łukasiewicza, by jak najuczciwiej przedstawić dramatyczne fakty z życia bohatera i powstawania wynalazku, który zrewolucjonizował świat. Film ma opowiadać o początkach przemysłu naftowego, który narodził się w Polsce, także na ziemi gorlickiej, i stał się podwaliną rozwoju różnych gałęzi współczesnego przemysłu chemicznego, kosmetycznego, farmaceutycznego, motoryzacyjnego.

- Podejmujemy się realizacji pierwszego na świecie, fabularnego filmu biograficznego o polskim twórcy światowego przemysłu naftowego Ignacym Łukasiewiczu – mówił podczas spotkania Marek Kraszewski. Będziemy w nim prezentować związki Łukasiewicza z Gorlicami i ziemią gorlicką, a były one bardzo istotne. To tutaj z aptekarza „przemienił się” w przedsiębiorcę. Tutaj prowadził doświadczenia – można powiedzieć, że tu dokonała się część naukowa. Także tutaj miały  miejsce ważne wydarzenia z życia osobistego Łukasiewicza. Jego biografia jest bardzo barwna, w wielu momentach dramatyczna, pełna rozterek, zwątpień i tragicznych zdarzeń, a nawet niewyjaśnionych tajemnic. To wszystko chcielibyśmy pokazać w miarę możliwości w naszym filmie. Także to, że był to człowiek głęboko wierzący, patriota, o wielkiej mądrości, ceniący uczciwość i poświęcenie, wielki jałmużnik nazywany przez wielu „Ojcem Ignacym” – mówił M. Kraszewski.

Producenci zaprosili wszystkich obecnych do współpracy przy realizacji tej produkcji fabularnej oraz o wsparcie merytoryczne, organizacyjne i w miarę możliwości także finansowe dla realizacji tego filmu.

Uczestnicy spotkania wyrazili wielkie zainteresowanie propozycją produkcji filmu o Ignacym Łukasiewiczu. Zadeklarowali pomoc w rozpropagowaniu tej ciekawej inicjatywy m.in. na forum Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wśród potencjalnych sponsorów. Podkreślali znaczenie Gorlic i ziemi gorlickiej dla początków przemysłu naftowego oraz sugerowali, że ten wątek powinien być w filmie wyraźnie zaznaczony.

Produkcją filmu ma kierować nestor kierowników produkcji, współtwórca Polskiej Szkoły Filmowej - Jerzy RUTOWICZ, a nadzór artystyczny nad filmem sprawował będzie Marek Nowicki, współtwórca takich hitów filmowych jak „Chłopi”, „Widziadło” oraz innych. Filmowe zdjęcia będą kręcone w miejscach blisko związanych z Ignacym Łukasiewiczem m.in.: w Gorlicach, Jaśle, Krośnie, Bóbrce, Chorkówce, Krakowie, Lwowie, Wiedniu, Zręcinie. Film ma mieć105 minut.

źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Tagi