Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Dersław dla Łukasza Dyczko!

Dersław dla Łukasza Dyczko!

Treść

9 stycznia w Gorlickim Centrum Kultury odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne Samorządów Powiatu Gorlickiego i Miasta Gorlice. Na zaproszenie Starosty Gorlickiego Karola Górskiego i Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli na wspólnej gali spotkali się m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, parlamentarzystów i lokalnych samorządowców. Wśród gości nie zabrakło także przedstawicieli instytucji, organizacji oraz przedsiębiorców.

Uroczystość rozpoczął koncert w wykonaniu uczniów Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach pod kierownictwem Anny Cisoń.

Podczas spotkania wystąpił także Zespół Regionalny Pogórzanie. Ich obecność na gali nie była przypadkowa, bowiem w trakcie uroczystości w imieniu Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Zespołowi Pogórzanie oraz Halinie Czeluśniak - kierownikowi zespołu, wręczył Wojewoda Małopolski Józef Pilch.

Tradycją Spotkań Noworocznych jest wręczenie nagrody burmistrza Gorlic - statuetki DERSŁAWA. W tym roku odebrał ją młody muzyk Łukasz Dyczko. Przyznana została mu za wybitny talent oraz wspieranie promocji Gorlic i Ziemi Gorlickiej.

„Nasz gość doskonale znany jest nam wszystkim jako zwycięzca 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w 2016 roku. Po mistrzowskim występie w Kolonii o „wschodzącej gwieździe muzyki poważnej” z Gorlic usłyszała cała Europa. Nominowany jest także do nagrody Paszportów Polityki w kategorii muzyka poważna”

Statuetka DERSŁAWA Karwacjana to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez burmistrza Gorlic za zasługi na rzecz promowania naszego miasta oraz wspomaganie i lobbowanie na rzecz lokalnych inicjatyw i przedsięwzięć. W poprzednich latach nagrodę tę otrzymali: Mirosław Czyżykiewicz, dr Jerzy Krzewicki, Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman – Wydawnictwo CZARNE, Dariusz Bohatkiewicz, Władysław „Adzik” Sendecki oraz  Ewa Wachowicz.

Na zakończenie gali uczestnicy spotkania wysłuchali także wyjątkowego koncertu saksofonowego w wykonaniu laureata Łukasza Dyczko. Na akordeonie akompaniował mu Przemysław Chałupka. Toast noworoczny wznieśli Starosta Powiatu Karol Górski i Przewodniczący Rady Powiatu Marek Bugno.

Ponadto podczas uroczystości Rafał Kukla i Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Krzysztof Wroński wręczyli nagrody Burmistrza Miasta Gorlice w dziedzinie kultury oraz wyróżnienia za organizacje i wspieranie wydarzeń kulturalnych.

Miło nam poinformować, że Nagrodą Burmistrza Miasta Gorlice uhonorowani zostali:

Krzysztof Bagnicki Muzyk, pedagog. Wychowawca wielu pokoleń uczniów w klasie saksofonu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach. Jego wychowankowie odnoszą sukcesy w konkursach krajowych i zagranicznych, a jego uczeń Łukasz Dyczko został Młodym Muzykiem Roku 2016 w Polsce, a następnie wygrał 18. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków.

Piotr Nowak Basista legendarnych grup Brekaut i Blackout. W 2015 na antenie Radia Rzeszów nagrał z młodymi muzykami utwór "Pamięć" poświęcony Tadeuszowi Nalepie. Projekt przyczynił się do powstania zespołu Piotr Nowak Band, którego został liderem. Pod koniec roku powstały w Gorlicach zdjęcia do teledysku „To co mam”.

Arkadiusz Zawiliński Gorliczanin, bluesman, poeta drogi, autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta. Twórca formacji Na Drodze. Koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu. W 2016 roku nagrał swój teledysk PKS Song, który promuje nasze miasto i Ziemię Gorlicką.

Wilfried de Meyer Belg od wielu lat mieszkający w Gorlicach. Kolekcjoner, miłośnik pięknych przedmiotów. Organizator wystaw kolekcjonerskich obejmujących ponad 20 zagadnień tematycznych.

Henryk Rąpała Muzyk, pedagog. Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Gorlicach, nauczyciel gry na akordeonie, członek Chóru Cantores Carvatiani .

Burmistrz Miasta Gorlice postanowił również uhonorować statuetkami mecenasów, którzy organizują i wspierają w naszym mieście wydarzenia kulturalne i sportowe.

Statuetki otrzymali:

Bożena Brudzińska – właścicielka Domu Handlowego „Peps”, współorganizator i sponsor wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych w mieście Gorlice.

Krzysztof Kronenberger – właściciel Jarmarku Pogórzańskiego, sponsor wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych w mieście Gorlice. W jego imieniu statuetkę odbierze pani Anna Konopka.

Justyna i Grzegorz Krężołek FHU HITPOL – Od wielu lat współorganizatorzy i sponsorzy Mini Biegu Naftowego skierowanego do najmłodszych mieszkańców Gorlic.

Iwona Budziak – restauratorka, organizatorka wieczerzy wigilijnej na gorlickim rynku, Plaży Party oraz sponsor imprez kulturalnych.

Antoni Przybylski – właściciel firmy „Elektrosprzęt hurt i detal”, organizator pikniku dla dzieci oraz sponsor wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

GALERIA