Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Przy ulicy Stróżowskiej powstał Sidur Przechodniów

Przy ulicy Stróżowskiej powstał Sidur Przechodniów

Treść

Przed II wojną światową Żydzi stanowili blisko połowę mieszkańców Gorlic. Posiadali synagogi, domy modlitwy, biblioteki, stowarzyszenia, etc. Życia nie koncentrowali wyłącznie wśród „swoich”, ale stanowili część całej społeczności, biorąc czynny udział w życiu miasta, chociażby przy jego odbudowach. Przy ul. Stróżowskiej zakończyły się prace przy niezwykłym pomniku upamiętniającym gorlickich Żydów – Sidurze Przechodniów.
Sidur Przechodniów - wnętrze pomnika
W 2011 roku spod podłogi nieistniejącego już budynku synagogi „Beszt” na Dworzysku wydobyto kilkadziesiąt macew. Od tego czasu, niszczały one złożone za bramą cmentarza żydowskiego przy ul. Stróżowskiej. Teraz macewy znalazły godne miejsce na ścianach pomnika.
Sidur Przechodniów - macewy na pomniku
Sidur Przechodniów, to miejsce pamięci o naszych sąsiadach, znajomych, przyjaciołach, ludziach którzy bezpowrotnie zniknęli z Gorlic Miejsce, stworzone po to, aby pamięć o naszej wspólnej historii i strasznych wydarzeniach II wojny światowej, nigdy nie zginęła.
Sidur Przechodniów - widok z drona, w kierunku miasta
Nowa budowla posiada ściany w rzucie odzwierciedlającym kształt „Gwiazdy Dawida”, z belkami wieńczącymi, tworzącymi dwa przenikające się trójkąty równoboczne z czterema otwartymi wejściami.
Sidur Przechodniów - wnętrze pomnika, macewy na ścianach i ich fragmenty
Pomnik został wybudowany przed bramą cmentarza żydowskiego, a nie w jego obrębie, co wynika z prawa religijnego judaizmu.
Parking przed Sidurem
Powstał też wygodny dojazd pod Sidur, co ułatwi odwiedziny tego miejsca gorliczanom, turystom i pielgrzymom.
Sidur Przechodniów - widok z drona
Pomnik został zrealizowany w ramach zadania "Gorlice. Przeszłość/Przyszłość – żydowska historia ocalona", na realizację którego Miasto pozyskało 105 tysięcy zł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Całkowita wartość projektu to prawie 660 tysięcy zł, a w ramach jego realizacji odbyło się m.in. kino plenerowe oraz wykłady i warsztaty online. Więcej o projekcie pisaliśmy TUTAJ. Wykonawcą Siduru była firma Hażbud. Teren wokół obiektu zagospodarował Miejski Zakład Usług Komunalnych.