
#StopNielegalnejEksploatacji – wydobywaj legalnie!
Treść
Okręgowy Urząd Górniczy w Krakowie prowadzi kampanię informacyjną #StopNielegalnejEksploatacji, mającą na celu budowanie świadomości społeczeństwa w zakresie wydobywania kopalin i wyeliminowanie procederu prowadzenia eksploatacji bez wymaganej koncesji.
W ostatnich latach mona zauważyć wzrost liczby przypadków nielegalnej eksploatacji, za którą naliczana jest oplata podwyższona, stanowiąca zgodnie z prawem czterdziestokrotność opłaty eksploatacyjnej. Nierzadko sprawcami wydobycia bez koncesji są osoby fizyczne, które z własnych nieruchomości wydobywały kopalinę na własne potrzeby bez wymaganego prawem zgłoszenia. W niektórych przypadkach trudna sytuacja materialna właściciela została dotkliwie pogorszona w wyniku naliczenia opłaty podwyższonej. Świadomość możliwości „legalnego" wydobycia na własne potrzeby z całą pewnością zapobiegłaby tym konsekwencjom.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2024 r. poz. 1290), możliwe jest wydobywanie bez koncesji piasków i żwirów przeznaczonych dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej, z nieruchomości stanowiących przedmiot jej prawa własności (użytkowania wieczystego), jeżeli jednocześnie wydobycie:
będzie wykonywane bez użycia środków strzałowych,
nie przekroczy 10 m2 w roku kalendarzowym i nie naruszy przeznaczenia nieruchomości.
Warunkiem legalności takiej działalności jest jej zgłoszenie z 7-dniowym wyprzedzeniem na piśmie do właściwego miejscowo urzędu górniczego – w przypadku Gorlic jest to Okręgowy Urząd Górniczy w Krakowie.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ.
Każda inna działalność wydobywcza wymaga uzyskania koncesji starosty, marszałka lub ministra właściwego do spraw środowiska.
Źródło: Okręgowy Urząd Górniczy w Krakowie