Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Budynek Sokoła dostał nowe życie!

Budynek Sokoła dostał nowe życie!

Treść

Zakończyły się prace związane z rewitalizacją historycznej siedziby Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Budynek odzyskał swój blask i ponownie stał się jednym z najpiękniejszych obiektów naszego miasta.

Już wkrótce obiekt stanie się "domem" dla pierwszych stowarzyszeń sportowych, które zgłosiły się do konkursu ofert ogłoszonego przez Burmistrza Miasta Gorlice - są to: Gorlicki Zapaśniczy Klub Sportowy, Międzyszkolny Klub Sportowy "Radość", Gorlicki Klub Pływacki "Fala", Stowarzyszenie Gorlicki Klub Sportów Walki.

Zgodnie z długą tradycją miejsca, prócz funkcji sportowej budynek został też przystosowany do pełnienia funkcji kulturalnej. W dniach 10-11 stycznia br. odbyły się tu tradycyjne spotkania noworoczne, połączone z oficjalnym rozpoczęciem Roku Łukasiewicza w Małopolsce (więcej można przeczytać TU i TU).

Remont „Sokoła" objął m.in. przywrócenie historycznego wyglądu elewacji, termomodernizację obiektu, wymianę pokrycia dachowego, remont wszystkich pomieszczeń wewnątrz oraz wymianę instalacji wewnętrznej (m.in. wodociągowa, kanalizacyjna, elektryczna, c.o.).

Ponadto zagospodarowano piwnice, gdzie obecnie znajdują się m.in. sauny, szatnie i toalety oraz poddasze, gdzie powstała sala sportów walki. Zamontowana została też winda oraz platforma przyschodowa, a obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na dziedzińcu przesunięty został mur oporowy oraz wykonano parking.

Przywrócona została historyczna funkcja obiektu oraz jego wygląd - nad odtworzonym wejściem swoje miejsce znalazł odrestaurowany pomnik Sokoła, który do tej pory znajdował się w gorlickim Muzeum.

Odsłonięte zostały piękne okna, odtworzono detale w tym herby – Orła i Pogoni. Jeszcze na początku prac zniknęła szpecąca dobudówka.

Remont budynku został zrealizowany w ramach partnerskiego projektu Miasta Gorlice i Starostwa Powiatowego. Wniosek został złożony do ogłoszonego przez Zarząd Województwa Małopolskiego, naboru o dofinansowanie projektów na potrzeby 11. Osi Priorytetowej Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.2 Rewitalizacja miast średnich i małych. Rewitalizacja "Sokoła" kosztowała 6 094 320,60 zł, a wartość dofinansowania wyniosła 4 076 604,58 zł.

Wcześniej, w ramach zadania odrestaurowany został też budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera. Modernizacji poddano elewację i attykę, wymienione zostało pokrycie dachowe wraz z przebudową kominów, wymieniono wewnętrzną instalację c.o. Zmodernizowano boisko i zaplecze sportowe - jest tu bieżnia, skocznia, rzutnia. Wyremontowano też ul. Kromera, a w ramach środków własnych Miasta Gorlice ul. Niepodległości i Jagiełły.

Za pomoc w realizacji remontu "Sokoła" dziękujemy poprzedniemu i obecnemu Zarządowi Województwa Małopolskiego oraz Radnym Wojewódzkim obu kadencji. Dziękujemy także Panu Januszowi Sepiołowi za zaangażowanie, szczególnie podczas tworzenia koncepcji remontu.
Modernizacja budynku została wykonana w formule zaprojektuj i wybuduj przez gorlicką firmę Batory BAU. Za projekt odpowiadało biuro architektoniczne archiONE z Lublina.