Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Burmistrz nagrodził ludzi kultury i sportu

Burmistrz nagrodził ludzi kultury i sportu

Treść

Styczeń to czas podsumowań i planów na przyszłość, a także składania życzeń. To także okres tradycyjnego Spotkania Noworocznego, podczas którego przyznawane są nagrody Burmistrza, dla osób szczególnie wyróżniających się w obszarze kultury oraz sportu. W tym roku uroczystość odbyła się w gmachu „Sokoła” przy ul. Jagiełły.
Prowadzący spotkanie
Na zaproszenie Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli, wczoraj (11.01) na uroczystej gali spotkali się przedstawiciele gorlickich organizacji, stowarzyszeń i instytucji, a także przedsiębiorcy.
Życzenia Burmistrza i Przewodniczaącego Rady
Spotkanie w dawnej siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, która po wielu latach odzyskała swój blask, było okazją do przypomnienia historii budynku, a także przekazania informacji na temat wykonanego remontu.
Występ Emilki Cisowskiej
Tego wieczoru nie zabrakło oprawy muzycznej w wykonaniu wokalistki Emilii Cisowskiej, która wystąpiła z repertuarem kolędowym, w aranżacji Grzegorza Fiegi - instruktora pracowni muzycznej Gorlickiego Centrum Kultury.
Kwartek Galicyjski - koncert
Głównym punktem artystycznym uroczystości był koncert Kwartetu Galicyjskiego, który tworzą absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku oraz Akademii Muzycznej w Krakowie: Joanna Kiełbasa - I skrzypce, Martyna Bulzak - II skrzypce, Ewa Borcz – altówka, Gabriela Lipień - wiolonczela. Instrumentalistki wykonują muzykę klasyczną, rozrywkową, a w szczególności, inspirowaną ludowością autorską twórczość altowiolistki zespołu Ewy Borcz.
Pamiątkowe medale dla nagrodzonych
W trakcie noworocznej gali uhonorowane zostały osoby, które w szczególny sposób kształtują przestrzeń naszej Małej Ojczyzny.
Nagroda dla Grupy Teatralnej Otwarte Drzwi
Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2021, z rąk Burmistrza Rafała Kukli odebrali:

Roman Dziubina – Prezes Stowarzyszenia i Rektor Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, który w ubiegłym roku obchodził Jubileusz 15-lecia swojej działalności. Organizator licznych wykładów, seminariów, prelekcji, wyjazdów edukacyjnych, zajęć aktywizacyjnych dla mieszkańców Gorlic i okolic. Zaangażowany w działania na rzecz aktywizacji społecznej osób starszych, pracę z seniorami, działalność edukacyjną, szkoleniową, profilaktyczną oraz w pielęgnowanie lokalnej kultury i tradycji, a także aktywny udział w życiu społecznym.

Marcin Fejklowicz – inicjator i koordynator Lumen Art Festivalu – kilkudniowego wydarzenia artystycznego dla młodych muzyków, zwieńczonego dwoma wspaniałymi koncertami – w Gorlickim Centrum Kultury oraz w pięknych okolicznościach ogrodu Pałacu Długoszów. Wydarzenie było niezwykłym spotkaniem z muzyką klasyczną, ale także ze światłem – nierozłącznym elementem artystycznego przekazu festiwalu i nawiązaniem do lokalnej historii i dziedzictwa.

Olga Gałek – Wiceprezes Zarządu Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych, kreatorka produktów lokalnych, ekspert ds. marki lokalnej i gospodarki społecznej, Animator Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, Członek Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Od 20 lat zajmuje się promocją produktów i rozwojem przedsiębiorczości lokalnej. Łączy pracę z pasją, tworząc i rozwijając marki regionalne. Jako gorliczanka aktywnie zaangażowana w promocję Miasta Światła, powiatu gorlickiego oraz marki KARPATING.

Andżelika Jędrzejowska – muzyk, kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka. Przez 4 lata była członkiem zespołu Gospel Rain. Wraz z grupą zagrała wiele tras koncertowych, a także koncerty telewizyjne, współpracowała z wieloma postaciami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Marylą Rodowicz, Natalią Kukulską, Margaret, Natalią Szroeder, Mietkiem Szcześniakiem, Kubą Badachem. Zaśpiewała także dwie trasy kolędowe z zespołem Golec uOrkiestra. Nagrywała partie chóralne komponowane przez Romualda Lipko, m.in. do utworów na płytę Zdzisławy Sośnickiej. Jest także założycielką TELEO – gorlickiego chóru i zespołu gospel.

Urszula Karasińska – Gorliczanka z urodzenia... bibliotekarka z wykształcenia... rozmiłowana w historii ziemi gorlickiej. Tę miłość wyniosła z rodzinnego domu, pełnego pamiątek, starych zdjęć i opowieści mamy o historii rodziny i Gorlic. Przez lata zawodowo związana z Miejską Biblioteką Publiczną im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. Koordynatorka projektu „Świadkowie lokalnej historii”, autorka książek z cyklu „Gorlickie ulice – tak je pamiętamy” w ramach którego w 2021 roku wydane zostały dwie części - pierwsza dot. ulicy Stróżowskiej, a druga, najnowsza o ul. Jagiełły.

Grzegorz Karpiński – artysta malarz, animator kultury, nauczyciel wielu pokoleń, który poświęcił czterdzieści dwa lata szeroko rozumianej edukacji artystycznej. W swojej pracy zawodowo związany z Pracownią Plastyczną Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach, gdzie z wielkim zaangażowaniem i pasją odkrywał oraz rozwijał talenty artystyczne gorlickiej młodzieży. Świadczą o tym liczne sukcesy jego wychowanków, prezentowany przez nich znakomity poziom prac i liczne nagrody konkursowe.

Krystyna Róż–Pasek – artystka malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Gorliczanka, aktualnie mieszkająca i rozwijająca swoją twórczość w Krakowie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. W swojej działalności zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, tworząc autorskie obrazy olejne na płótnie, które charakteryzują mocne, ekspresyjne kolory oraz faktura farby, nakładana przy użyciu szpachelki malarskiej. Najczęstszym motywem pojawiającym się na obrazach są kobiety grające na instrumentach, a także inne tematy podążające za chwilowym natchnieniem i nastrojem.

Natalia Małecka-Nowak – Przewodnicząca Stowarzyszenia „Ruska Bursa” w Gorlicach, które w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 30-lecia reaktywacji. Z tej okazji na gorlickim Rynku odbyło się wyjątkowe wydarzenie – koncert „Pamięci Naszych Bursaków”. Zaangażowana w budowanie dialogu międzykulturowego, upowszechnianie tradycji i kultury łemkowskiej, rozwijanie działalności wydawniczej, oświatowej, naukowej oraz informacyjno-popularyzatorskiej m.in. poprzez rozgłośnię radiową Ruskiej Bursy „Lem.fm”.

Zespół Teatralny Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi”– grupa działająca przy Gorlickim Centrum Kultury, która powstała na początku 2012 r. Tworzą ją osoby w przedziale wiekowym od 8 – 85 lat. Jest ona wydarzeniem kulturowym, ewenementem i zjawiskiem społecznym wykraczającym dalece poza sferę sztuki i teatru. Aktorzy to dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe zajmujące się na co dzień pracą zawodową oraz emeryci, którym nie brak dystansu do życia, poczucia humoru oraz zaangażowania w realizację najbardziej szalonych pomysłów. W 2013 r. zadebiutowali sztuką Michała Bałuckiego „Gęsi i gąski” a w kolejnych latach zachwycili zgromadzoną publiczność spektaklem „Pani Dulska przed sądem” Gabrieli Zapolskiej. Zespół przygotował również sztukę współczesną pt. „Mistyfikacja” wg „Next ex” Juliusza Machulskiego. Opiekunem i reżyserem spektakli do 2017 roku była Pani Teresa Klimek. Opiekunem i reżyserem oraz autorem scenografii i kostiumów od listopada 2017 roku jest Tomasz Tajak. Zrealizowane przez Zespół Teatralny Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi” przedstawienia „Wzgórze Spoon River”, „Pastorałka”, „Dorotka w Krainie Oz”, „Betlejem Polskie”, „Chory z urojenia” to niezwykłe spektakle – obrazy malowane przez reżysera przy pomocy aktorów – amatorów. Mają przy tym wszelkie cechy przedstawień teatrów profesjonalnych. Spektakle obejrzało w Gorlicach oraz poza nimi łącznie 12000 widzów, co jest absolutnym rekordem. Podczas premiery sztuki zatytułowanej „Chory z urojenia”, która odbyła się 1 października 2021 roku widzowie zgotowali trwającą kilkanaście minut owację.
Nagrodzeni w dziedzinie kultury
Wyróżnienia
za osiągnięte wyniki w upowszechnianiu kultury fizycznej i sporcie otrzymali:

Szymon Boczoń  Kapitan drużyny młodzików w koszykówce Miejskiego Klubu Sportowego Gorlice, która wywalczyła awans do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski, wybrany do pierwszej piątki turnieju, zawodnik powołany do kadry województwa małopolskiego.

Tomasz Chmura – Trener zespołów Minisiatkówki Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej, które zakwalifikowały się do finałów wojewódzkich zajmując miejsca w kategorii: „Dwójki” – 6 miejsce, „Trójki” – 3 miejsce oraz „Czwórki” – 4 i 7 miejsce. Trener drużyny młodzików, która wystąpiła w Finale Mistrzostw Małopolski w Kętach zajmując 5 miejsce. Aktualnie prowadzi zespoły Juniorów i Młodzików w rozgrywkach Mistrzostw Małopolski.

Sebastian Guzik – motocyklista, w sezonie 2021 brał udział w zawodach enduro/crosscountry, w których osiągał duże sukcesy! Wygrał cztery rundy Pucharu Polski Południowej Cross Country wywalczył tytuł Mistrza Pucharu Polski Południowej Cross Country w klasie Expert. Sebastian Guzik promował także Miasto Światła w trakcie Mistrzostw Świata Hard Enduro WESS, które odbyły się we wrześniu 2021 r. w Hiszpanii. W tym starciu odniósł kolejne sukcesy! W pierwszym dniu wyścigu wygrał rywalizację w swojej klasie – Expert, a w klasyfikacji generalnej na świecie zajął wysoką 37. pozycję!

Rafał Liana  trener i prezes klubu siatkarskiego Volley, Organizator I Turnieju Międzywojewódzkiego Kadetek „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza” w Gorlicach. Prowadzi grupy młodzieżowe w piłce siatkowej zgłoszone do Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej w Krakowie.

Krzysztof Mrozek – trener w klubie Volley Gorlice. Prowadzi grupy młodzieżowe w piłce siatkowej zgłoszone do Małopolskiego Związku Piłki siatkowej w Krakowie. Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Karpatia działającego przy Miejskim Zespole Szkół nr 3 w Gorlicach, który odniósł liczne sukcesy na szczeblu regionalnym w badmintonie, organizator gimnazjalnej ligi piłki siatkowej.

Konstanty Mrozek  trener, instruktor Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Radość”. Wieloletni wychowawca dzieci i młodzieży w dyscyplinie tenisa stołowego. Jego wychowankowie odnoszą znaczące sukcesy w turniejach wojewódzkich i ogólnopolskich w kategoriach młodzieżowych. Propagator tenisa stołowego na terenie miasta Gorlice oraz regionu.

Adam Rachwał – Prezes Stowarzyszenia „Maraton”. Organizator wielu imprez sportowych m.in. Biegu Naftowego, mini Biegu Naftowego, Biegu Tropem Wilczym, Biegu Bohaterom Powstania Warszawskiego.

Paweł Szarowicz – Prezes Gorlickiego Klubu Sportowego Glinik Gorlice. Organizator 100-lecia GKS Glinik.
Wyróżnieni w dziedzinie sportu
Nagrody Burmistrza Miasta Gorlice za osiągnięte wyniki w upowszechnianiu kultury fizycznej i sporcie w 2021 roku otrzymali:

Grzegorz Brudziński  jako zapaśnik występował w zawodach krajowych i międzynarodowych. Sędzia Międzynarodowy, brał udział w Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata. Jako działacz był Prezesem i Wiceprezesem Polskiego Związku Zapaśniczego oraz Wiceprezesem Światowej Komisji Sędziowskiej i Prezydentem Europejskiej Komisji sędziowskiej.

Oskar Cionek – zawodnik Gorlickiego Klubu Sportów Walki. Znalazł się w kadrze narodowej Polskiego Związku Kickboxingu w kategorii junior młodszy w formule walki  Low kick. Zawodnik w 2021 r. wywalczył dla Gorlic: 2 miejsce w Mistrzostwach Polski K1 w kategorii wagowej do 60 kg w Legnicy oraz 3 miejsce Mistrzostwach Polski Low kick w kategorii wagowej do 60 kg. w Mysłowicach.

Piotr Gawlak – zawodnik crossmintona. W 2021 roku jego osiągniecia międzynarodowe to zajęcie I miejsca w Mistrzostwach Czech w kategorii mężczyzn +50 oraz I miejsce w Międzynarodowym Turnieju Praga Open w kategorii M50 oraz II miejsce w Międzynarodowym Turnieju Lipany Open w kategorii mężczyzn + 40. Na szczeblu krajowym wywalczył I miejsce w Turnieju Pucharu Warszawy w kategorii mężczyzn +50.

Grzegorz Góra – zawodnik drużyny seniorów Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej, która w sezonie 2020/2021 występowała po raz pierwszy w historii klubu oraz męskiej siatkówki w Gorlicach w rozgrywkach II ligi centralnej. W drużynie występuje na pozycji „Środkowego”. Pomimo obowiązków studenckich w Krakowie, w sezonie 2020/21 wziął udział we wszystkich ważnych meczach zespołu seniorów. Jest członkiem zespołu GKPS od roku 2010.

Marcin Góra  zawodnik drużyny seniorów Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej. Zawodnik drużyny seniorów Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej, która w sezonie 2020/2021 występowała po raz pierwszy w historii klubu oraz męskiej siatkówki w Gorlicach w rozgrywkach II ligi centralnej. W drużynie występuje na pozycji „Środkowego”. Zawodnik, który pomimo licznych obowiązków zawodowych wykonywanych w Krakowie, wziął udział we wszystkich ważnych meczach zespołu seniorów GKPS. Jest członkiem GKPS od roku 2007, w sezonie reprezentował GKPS Gorlice w rozgrywkach II ligi centralnej PZPS.

Tomasz Mordarski – wielokrotny medalista i mistrz polski w K1. Jest pierwszym polskim medalistą Olimpiady Sportów walki Seniorów w Low Kick, jaka odbyła się w 2010 roku w Pekinie. Od kilku lat jest członkiem kadry narodowej. Swoją wiedzą i umiejętnościami chętnie dzieli się z zawodnikami Gorlickiego Klubu Sportów Walki, który powstał w 2014 roku. Jest w nim instruktorem i prezesem. Tomasz to trener personalny zajmujący się Kickboxingiem, Muay Thai, samoobroną, treningiem siłowym. Dla swoich podpieczonych tworzy diety, pomaga też w odchudzaniu. Jest również fizjoterapeutą.

Dawid Tajak – zawodnik Gorlickiego Klubu Sportów Walki. Jego osiągniecia w roku 2021 to I miejsce w Mistrzostwach Polski w kategorii junior starszy w formule walki low-kick w kategorii wagowej do 54 kg w Mysłowicach oraz 3 miejsce w Mistrzostwach Polski K1 w kategorii wagowej do 54 kg w Legnicy. Wywalczył 2 miejsce w Warszawie w Pucharze Polski K1 w kategorii wagowej do 57 kg.

Piotr Tomalski  – zawodnik Gorlickiego Klubu Sportów Walki, wywalczył 3 miejsce w odbywającym się w  Warszawie Pucharze Polski K1 w kategorii wagowej do 71 kg.

Mariusz Pietrzycki – kierowca rajdowy, zdobywca tytułu Wicemistrza Polski w rajdowym Pucharze Dacia Duster Motrio Cup. Zdobywca drugiego miejsca w kategorii Car Expert – Rajd Tuareg Rally odbywającego się na piaskach Algierii.

Mariusz Polak – kierowca rajdowy. Jest członkiem Automobilklubu Bieckiego w roku 2021 wywalczył tytuł mistrza Polski w klasie Open 4WD. Rywalizował także w Star Rally Barum Rally Zlin Historic 2021 i w Rajdzie Polski Orlen - Historycznym Kryterium Karowej oraz w rajdzie Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, gdzie stawał na podium.

Maciej Serafin – Kierowca rajdowy, zdobywca tytułu II Vice Mistrza Polski w górskich samochodowych Mistrzostwach Polski.

Daniel Szczygieł  zawodnik Gorlickiego Klubu Sportów Walki. Jego osiągniecia w roku 2021 to 2 miejsce w Mistrzostwa Polski K1 w kategorii wagowej do 57 kg w Legnicy, wywalczył również 3 miejsce w Mistrzostwach Polski Low-kick w kategorii wagowej do 57 kg, a w Pucharze Polski w K1 w kategorii wagowej do 60 kg, zajął 2 miejsce.

Adrian Turek – zawodnik drużyny seniorów Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej Zawodnik drużyny seniorów Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej, która w sezonie 2020/2021 występowała po raz pierwszy w historii klubu oraz męskiej siatkówki w Gorlicach w rozgrywkach II ligi centralnej. W drużynie występuje na pozycji „Przyjmującego”. Pomimo obowiązków studenckich w Rzeszowie, wystąpił we wszystkich meczach drużyny w sezonie 2020/2021. W Akademickich Mistrzostwach Polski wraz z drużyną Uniwersytetu Rzeszowskiego wywalczył tytuł Mistrz Polski. Jest członkiem GKPS od roku 2010, w sezonie reprezentował GKPS Gorlice w rozgrywkach II ligi centralnej PZPS.

Sebastian Turek – zawodnik drużyny seniorów Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej, która w sezonie 2020/2021 występowała po raz pierwszy w historii klubu oraz męskiej siatkówki w Gorlicach w rozgrywkach II ligi centralnej. W drużynie występuje na pozycji „Libero”. Wystąpił we wszystkich meczach drużyny w sezonie 2021/2021. Jest członkiem GKPS od roku 2014, w sezonie reprezentował GKPS Gorlice w rozgrywkach II ligi centralnej PZPS.

Marcin Zygmunt – Wiceprezes Gorlickiego Klubu Sportów Walki. Znacząco przyczynił się jako trener wspomagający do sukcesów sportowych młodych Gorliczan: Dawida Tajaka, Oskara Cionka, Daniela Szczygła, Piotra Tomalskiego. Organizator gali South Battle Figh Nigh.
Nagrodzeni w dziedzinie sportu
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Budynek „Sokoła” wypiękniał, jednak najważniejsze jest to by tchnąć w niego życie i wypełnić ideą podnoszenia sprawności fizycznej i duchowej, która przyświecała jego budowniczym – Sokolnikom. Już wkrótce obiekt stanie się „domem" stowarzyszeń sportowych, które zgłosiły się do konkursu ofert ogłoszonego przez Burmistrza Miasta Gorlice - są to: Gorlicki Zapaśniczy Klub Sportowy, Międzyszkolny Klub Sportowy „Radość", Gorlicki Klub Pływacki „Fala”, Stowarzyszenie Gorlicki Klub Sportów Walki. W trakcie uroczystości przedstawiciele powyższych organizacji odebrali także symboliczne klucze do „Sokoła”.
Nagrodzeni w dziedzinie sportu
Na zakończenie Spotkania, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla oraz Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak złożyli życzenia i wznieśli noworoczny toast.
Noworoczny toast
Galeria zdjęć poniżej.

GALERIA