
Podsumowanie Projektu Profilaktycznego Bliskie spotkania z regionem
Treść
Współcześni uczniowie narażeni są na ograniczenia i niebezpieczeństwa będące nieodłącznymi elementami realiów współczesności. Zagrożenia te mają wieloaspektowy charakter i mogą pojawić się na skutek działań wielu czynników indywidualnych, społecznych i kulturowych.
W obliczu postępujących zmian i eskalacji zachowań ryzykownych, każde dziecko na co dzień potrzebuje uwagi i oddziaływań wychowawczych, zarówno w środowisku rodzinnym jak i szkolnym.
Wychodząc naprzeciw realnym potrzebom uczniowie klasy IIb Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Gorlicach brali udział w realizacji programu wychowawczo – profilaktycznego „Bliskie spotkania z regionem” opracowanego przez Renatę Foryś i finansowanego ze środków przeznaczonych na realizację Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gorlicach.
Za pomocną w realizacji programu przyjęto również edukację rodziców. Uwzględniała ona prelekcję nt. szkodliwego wpływu dopalaczy i innych używek na zdrowie i życie dzieci uzupełnioną o materiały promocyjne.
Głównym celem programu było rozwijanie zainteresowań, kształtowanie umiejętności psychospołecznych, zwłaszcza poprzez promowanie rozwoju osobistego i społecznego, zapobieganie zachowaniom ryzykownym oraz wskazywanie atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego w najbliższym regionie.
Zagadnienia programowe realizowane były przy zastosowaniu zróżnicowanych metod i form pracy z uczniami, takich jak: warsztaty, dyskusja i działania w małych grupach, odgrywanie ról.
Program realizowany był od marca do grudnia 2018 roku i obejmował kilka kręgów tematycznych. Były to:
- Prelekcja i udział w warsztatach uświadamiających szkodliwy wpływ dopalaczy i innych używek na zachowanie i zdrowie. Tworzenie plakatów.
- Wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu - udział w warsztatach rękodzieła z zakresu tworzenia tradycyjnych palm wielkanocnych.
- „Jak uchronić dziecko od dopalaczy” - prelekcja dla rodziców podczas zebrania. Fakty i mity nt. dopalaczy. Gdzie szukać pomocy.
- „Jak skutecznie odmawiać” - kształtowanie u dzieci postawy asertywności. Spotkanie z pedagogiem szkolnym. Odgrywanie scenek dramowych.
- Zainteresowanie uczniów z pięknem ziemi gorlickiej: wycieczka do Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, udział w zajęciach edukacyjnych "Życie na wsi 100 lat temu" – pobudzenie artystycznej, ruchowej i muzycznej ekspresji dzieci.
- Spacerkiem po Gorlicach. Odwiedzenie instytucji kulturalno – oświatowych, Wskazywanie form aktywnego wypoczynku i sposobów na nudę poprzez udział w zajęciach oferowanych przez te instytucje.
- Pielęgnowanie tradycji ziemi gorlickiej - udział w warsztatach rękodzieł z zakresu tworzenia tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych.
- Podsumowanie projektu i wiedzy zdobytej podczas realizacji projektu. Wręczenie dyplomów.
tekst i zdjęcia: Renata Foryś