Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Dom

Analiza ubóstwa energetycznego na terenie Miasta Gorlice

Treść

W związku z przeprowadzaniem przez Urząd Miejski w Gorlicach analizy ubóstwa energetycznego na terenie Miasta Gorlice, zapraszamy mieszkańców do udziału w badaniu.

Jeżeli koszty ogrzewania pochłaniają znaczną część Państwa dochodów, być może w Państwa gospodarstwie domowym obecny jest problem ubóstwa energetycznego.

Zgodnie z Ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2021. poz. 716, z późn. zm.) Ubóstwo energetyczne oznacza sytuację, w której gospodarstwo domowe prowadzone przez jedną osobę lub przez kilka osób wspólnie w samodzielnym lokalu mieszkalnym lub w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, w którym nie jest wykonywana działalność gospodarcza, nie może zapewnić sobie wystarczającego poziomu ciepła, chłodu i energii elektrycznej do zasilania urządzeń i do oświetlenia, w przypadku gdy gospodarstwo domowe łącznie spełnia następujące warunki:

  • osiąga niskie dochody;
  • ponosi wysokie wydatki na cele energetyczne;
  • zamieszkuje w lokalu lub budynku o niskiej efektywności energetycznej.

W określeniu problemu ubóstwa energetycznego decydujący jest stosunek kwoty wydawanej na ogrzewanie do dochodów gospodarstwa domowego – wcale nie trzeba być skrajnie biednym, aby popaść w ubóstwo energetyczne. Większość ubogich energetycznie nie jest biedna. Wystarczy mieszkać w zbyt dużym względem potrzeb, nieocieplonym budynku, by koszty ogrzewania pożerały znaczną część dochodów nawet średniozamożnego gospodarstwa domowego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że problem ubóstwa energetycznego ma znaczny wpływ na zdrowie ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by temperatura w mieszkaniu wynosiła co najmniej  18 °C dla zdrowych osób dorosłych a min.  21 °C w przypadku małych dzieci i osób starszych. Brytyjski raport nt. skutków życia w niedogrzanych domach wskazuje na związek między jakością izolacji budynków, temperaturą w domach a zwiększoną liczbą zgonów w miesiącach zimowych (dodatkowe 35 tys. zgonów rocznie w Wielkiej Brytanii). Zimno w domu ma również inne, mniej drastyczne, negatywne skutki:

  • osłabienie odporności, częstsze przypadki przeziębień czy grypy,
  • nasilenie chorób układu oddechowego (np. objawów astmy), reumatyzmu, artretyzmu,
  • trudności w rozwoju i nauce u dzieci,
  • problemy psychiczne.

Szacunkowo ubóstwem energetycznym zagrożonych jest ok. 6 milionów Polaków. Przede wszystkim to mieszkańcy domów wolnostojących (często za dużych w stosunku do aktualnych potrzeb), mieszkańcy terenów niezurbanizowanych, samotni rodzice z dziećmi i rodziny wielodzietne.

Dzięki Państwu możliwe będzie przeanalizowanie tego problemu w Mieście Gorlice. Rzetelnie przeprowadzona analiza pozwoli stworzyć programy pomocowe dostosowane do potrzeb mieszkańców. Aby wziąć udział w badaniu należy wypełnić ankietę i złożyć ją w Urzędzie Miejskim w Gorlicach  – osobiście lub listownie. Ankieta dostępna jest u Ekodoradcy – budynek B, pokój nr 7. Zachęcamy do wspierania osób potrzebujących w uzupełnieniu ankiet. W celu uzyskania pomocy zapraszamy do kontaktu pod numerem 18 355 12 33 w godzinach pracy Urzędu.

Ankieta do pobrania TUTAJ (pdf, 179 KB)

Na zgłoszenia czekamy do 31 maja 2022. W przypadku uruchomienia programów pomocowych, osoby które wzięły udział w badaniu będą brane pod uwagę w pierwszej kolejności (po spełnieniu warunków formalnych).