Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Rynek w Gorlicach

Apel o utrzymanie czystości i porządku

Treść

W myśl obowiązującej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przypominamy o obowiązku porządkowania chodników przyległych do poszczególnych posesji.

Właściciele, zarządcy i inne osoby władające nieruchomościami są zobowiązani, zgodnie z ustawą, do usuwania zanieczyszczeń z chodników przylegających do swoich posesji. Ważnym jest także utrzymanie terenów posesji szczególnie poprzez dbałość o ład, porządek oraz ich koszenie w miesiącach wiosenno-letnich. Wpłynie to znacząco na poprawę ogólnej estetyki.

Zwracamy się również do właścicieli psów z prośbą o poszanowanie zasad utrzymania zwierząt domowych na terenach miejskich. Zdarza się często, że w trakcie wyprowadzania psów, łamane są przepisy dotyczące bezpieczeństwa oraz przepisy sanitarno-porządkowe. Powoduje to zanieczyszczenie chodników i zieleńców na terenach ogólnie dostępnych oraz zagrożenie związane z psami pozostającymi bez opieki. W ramach akcji edukacyjnej, Urząd Miejski zakupił specjalne zestawy, które pozwalają na posprzątanie nieczystości po psie w sposób szybki i higieniczny.

Odchodząca zima ukazała bardzo niekorzystny widok powstałych po psach nieczystości, a powinno przecież nam wszystkim zależeć, aby nasze miasto było czyste i zadbane!

Utrzymanie zwierząt domowych nie może stanowić również zagrożenia lub uciążliwości dla ludzi. Zabronione jest wypuszczanie psów bez możliwości ich kontroli. Właściciele zobowiązani są trzymać zwierzęta na terenie swoich posesji. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, a zwłaszcza dzieci, zwracamy się z prośbą o odpowiednie zabezpieczenie swoich nieruchomości przed samowolną ucieczką psa.

Nie sposób również nie przypomnieć o obowiązującym zakazie spalania odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, odpadów z płyt wiórowych oraz innych odpadów w gospodarstwach domowych. Spalanie śmieci w nieprzystosowanych do tego celu kotłowniach domowych to problem, który  nadal występuje. Lekkomyślni właściciele ogrzewając mieszkanie pozbywają się zbędnych odpadów nie zważając na fatalne skutki swojego postępowania.

Przy spalaniu w/w odpadów w kotłowniach domowych, wydobywają się szczególnie niebezpieczne substancje, które zanieczyszczają środowisko i nieodwracalnie niszczą nasze zdrowie. Palenie odpadów powoduje ponadto odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach co z kolei może prowadzić do powstania kosztownych usterek, a nawet do zapalenia się instalacji grzewczej.

W naszym kraju obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w urządzeniach do tego nieprzystosowanych. Zgodnie z ustawą o odpadach, Regulaminem  utrzymania czystości i porządku na terenie gminy oraz kodeksem wykroczeń, zakazane jest spalanie odpadów w piecach, kotłowniach domowych, jak również na wolnym powietrzu. 

Pamiętajmy, że właściwe zachowania i postawa proekologiczna nie powinny być kształtowane w drodze przymusu, ale wynikać z przekonań poszczególnych osób i świadomości ogółu społeczeństwa.