
Przybywa atrakcji na Ziemi Gorlickiej!
Treść
Dziś (18.06) w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, odbyło się uroczyste otwarcie parku edukacyjno-etnograficznego oraz nowej ekspozycji stałej Pogórzanie i sąsiedzi – stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji”.
Zebranych gości powitał Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl. Pawilon wystawienniczy z ekspozycją stałą ludowych strojów z pogranicza Polski i Słowacji oficjalnie otworzyła Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas.
Wystawa „Pogórzanie i sąsiedzi – stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji” ulokowana została w zrekonstruowanej stodole. Prezentuje ona odświętne ubiory pięciu grup etnograficznych zamieszkujących pogranicze – po stronie polskiej Pogórzan, Łemków i Lachów Sądeckich, a po stronie słowackiej Szaryszan i Spiszaków.
Park edukacyjno-etnograficzny otworzyli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas.
Na oficjalnych uroczystościach otwarcia nowych atrakcji w szymbarskim skansenie obecni byli także: Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, Radna Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Radna Województwa Małopolskiego Marta Mordarska, Starosta Gorlicki Maria Gubała, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla oraz jego Zastępca Łukasz Bałajewicz, Dyrekror Departamentu Kultury i Dziedzctwa Narodowego UMWM Monika Gubała, samorządowcy Ziemi Gorlickiej, działacze społeczni i partnerzy projektu "Muzea otwarte".
Edukacyjny park historii budownictwa i maszyn na pograniczu polsko-słowackim został zaprojektowany, by uczyć, ale także bawić – w celu rekreacji i integracji sensorycznej.
Obiekty obejmują ekspozycję plenerową, nawiązującą do tradycji regionalnych pogranicza. Poprzez zmysły – dotyk, słuch, węch, a także zabawę, obiekty mają za zadanie wspomaganie terapii sensorycznej.
Po oficjalnych otwarciach oraz przemówieniach gości, odbyło się poświęcenie oderstaurowanego przydrożnego krzyża wiejskiego w Skansenie Wsi Pogórzańskiej.
Zarówno park jak i wystawa stała, dostępna jest dla osób z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku oraz posługujących się językiem migowym, a także dla turystów zza zagranicy – dzięki aplikacji mobilnej z autodeskrypcją w języku polskim, angielskim i słowackim.
Park, wystawa stała oraz apliakcja zrealizowane zostały w ramach projektu partnerskiego, którego liderem jest Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, pod nazwą „Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko – słowackiego” współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
Następnie, w oficynie dworskiej odbyło się otwarcie wystawy „Polskie drogi do Niepodległości – Bitwa Gorlicka”, utworzonej we współpracy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”, o którym pisaliśmy TUTAJ.
Po oficjalnym podpisaniu dokumentów, odbyło się spotkanie Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego z działaczami samorządowymi i społecznymi Ziemi Gorlickiej.
Galeria zdjęć poniżej.