Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Pierwsze przymiarki do muzeum na Górze Cmentarnej

Pierwsze przymiarki do muzeum na Górze Cmentarnej

Treść

Ostatnie dwa lata upłynęły pod dyktando epidemii, która odebrała nam nie tylko możliwość odpoczynku i spędzania czasu do jakiego przywykliśmy, ale także świętowania ważnych dla nas dat. Również obchody rocznic Bitwy Gorlickiej ograniczone są do minimum – nie oznacza to jednak, że temat upamiętnienia tego ważnego w historii miasta wydarzenia zastał zapomniany. Dziś, w 106. rocznicę prezentujemy wstępne założenia obiektu Muzeum I Wojny Światowej na ziemiach polskich.

Wśród licznych muzeów poświęconych II wojnie światowej, pierwszowojenna historia nie doczekała się jeszcze godnego miejsca pamięci – takiego obiektu w Polsce po prostu nie ma. Gorlice stanowią ważny, wyjątkowy punkt na mapie bitewnej I wojny światowej – nie ma lepszej lokalizacji na muzeum niż miejsce, w którym stoczyła się największa bitwa frontu wschodniego. Dlatego też gorlicki projekt bezsprzecznie ważny jest nie tylko dla regionu, ale i całego kraju. Tym bardziej wierzymy, że pomysł wart jest uwagi i liczymy na wsparcie władz centralnych oraz lokalnych parlamentarzystów w jego realizacji.

Przedstawiamy wizję artystyczną niezwykłego miejsca – nowoczesnego i atrakcyjnego obiektu, wkomponowanego w krajobraz pod cmentarzem nr 91.

Pomysł zakłada stworzenie miejsca upamiętniającego I wojnę światową, przygotowanego na miarę potrzeb współczesnego odbiorcy. Przyświecająca nam idea wykracza poza standardowe ramy muzeum, wpisując się w obecne trendy nowoczesnego obiektu, gdzie można bez przeszkód obcować z eksponatami i sensorycznie poznawać historię. Ekspozycja zostanie podzielona na zewnętrzną i wewnętrzną. Wierzymy, że nowoczesne forma przyciągnie turystów z kraju i z zagranicy.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy – to właśnie na ziemi gorlickiej miała miejsce jedna z najważniejszych bitew I wojny światowej, która zmieniła jej losy, o czym przypominają liczne, rozsiane po okolicy cmentarze, z których funkcję reprezentacyjną pełni właśnie nekropolia nr 91. Muzeum stałoby się dopełnieniem roli cmentarza.

Ukształtowanie terenu na proponowanej lokalizacji narzuca wpisanie form architektonicznych w układ kaskadowy, z zachowaniem możliwie jak największej liczby drzew, które pełnią funkcję uzupełniającą dla architektury, tworząc jednocześnie teren przyjazny dla odbiorcy i zachowując charakter tego wyjątkowego miejsca.

Miasto Gorlice podjęło już pierwsze kroki w stronę realizacji projektu – prócz prezentowanej wizji, odkupione zostały działki przy cmentarzu.

Jednocześnie uspokajamy miłośników rowerów – singletrack, który wkrótce powstanie na Górze Cmentarnej, na pewno nie zniknie z naszego miasta.