Wiadomości

Niedziela, 2 maja 2021

Pierwsze przymiarki do muzeum na Górze Cmentarnej

Ostatnie dwa lata upłynęły pod dyktando epidemii, która odebrała nam nie tylko możliwość odpoczynku i spędzania czasu do jakiego przywykliśmy, ale także świętowania ważnych dla nas dat. Również obchody rocznic Bitwy Gorlickiej ograniczone są do minimum – nie oznacza to jednak, że temat upamiętnienia tego ważnego w historii miasta wydarzenia zastał zapomniany. Dziś, w 106. rocznicę prezentujemy wstępne założenia obiektu Muzeum I Wojny Światowej na ziemiach polskich.

Wśród licznych muzeów poświęconych II wojnie światowej, pierwszowojenna historia nie doczekała się jeszcze godnego miejsca pamięci – takiego obiektu w Polsce po prostu nie ma. Gorlice stanowią ważny, wyjątkowy punkt na mapie bitewnej I wojny światowej – nie ma lepszej lokalizacji na muzeum niż miejsce, w którym stoczyła się największa bitwa frontu wschodniego. Dlatego też gorlicki projekt bezsprzecznie ważny jest nie tylko dla regionu, ale i całego kraju. Tym bardziej wierzymy, że pomysł wart jest uwagi i liczymy na wsparcie władz centralnych oraz lokalnych parlamentarzystów w jego realizacji.

Przedstawiamy wizję artystyczną niezwykłego miejsca – nowoczesnego i atrakcyjnego obiektu, wkomponowanego w krajobraz pod cmentarzem nr 91.

Pomysł zakłada stworzenie miejsca upamiętniającego I wojnę światową, przygotowanego na miarę potrzeb współczesnego odbiorcy. Przyświecająca nam idea wykracza poza standardowe ramy muzeum, wpisując się w obecne trendy nowoczesnego obiektu, gdzie można bez przeszkód obcować z eksponatami i sensorycznie poznawać historię. Ekspozycja zostanie podzielona na zewnętrzną i wewnętrzną. Wierzymy, że nowoczesne forma przyciągnie turystów z kraju i z zagranicy.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy – to właśnie na ziemi gorlickiej miała miejsce jedna z najważniejszych bitew I wojny światowej, która zmieniła jej losy, o czym przypominają liczne, rozsiane po okolicy cmentarze, z których funkcję reprezentacyjną pełni właśnie nekropolia nr 91. Muzeum stałoby się dopełnieniem roli cmentarza.

Ukształtowanie terenu na proponowanej lokalizacji narzuca wpisanie form architektonicznych w układ kaskadowy, z zachowaniem możliwie jak największej liczby drzew, które pełnią funkcję uzupełniającą dla architektury, tworząc jednocześnie teren przyjazny dla odbiorcy i zachowując charakter tego wyjątkowego miejsca.

Miasto Gorlice podjęło już pierwsze kroki w stronę realizacji projektu – prócz prezentowanej wizji, odkupione zostały działki przy cmentarzu.

Jednocześnie uspokajamy miłośników rowerów – singletrack, który wkrótce powstanie na Górze Cmentarnej, na pewno nie zniknie z naszego miasta.