Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Rajd rowerowy śladami prof. Romana Reinfussa za nami

Rajd rowerowy śladami prof. Romana Reinfussa za nami

Treść

Za nami kolejny, już IX Etnograficzny Rajd Rowerowy Śladami prof. Romana Reinfussa, zorganizowany 20 września przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, a także Stowarzyszenie GorliceBike.
Uczestnicy rajdu na rowerach.
Miłośnicy dwóch kółek mieli do wyboru 3 trasy rowerowe o różnym stopniu trudności. Pierwsza to ponad 40-kilometrowa trasa górska, wymagająca dobrego przygotowania ze względu na trudne podjazdy oraz konieczność przekroczenia brodu na rzece. Wiodła głównie przez drogi leśne gruntowe i szutrowe.
Gospodarze rajdu witający uczestników.
Druga przeznaczona była przede wszystkim dla fanów zabytków. To około 35-kilometrowa trasa turystyczna, wiodąca obok cmentarzy z okresu I wojny światowej i drewnianych kościołów, będących częścią Szlaku Architektury Drewnianej.
Uczestnicy wydarzenia po zakończeniu rajdu.
Ostatnia trasa miała charakter rekreacyjny, odpowiedni także dla dzieci. Była to prawie 10-kilometrowa trasa rodzinna, która wyznaczona została wzdłuż rzeki Ropy po ścieżce rowerowej.
Uczestnicy rajdu na terenie Skansenu Wsi Pogórzańskiej.
Ilość uczestników była miłym zaskoczeniem dla organizatorów rajdu, ponieważ w miejscu startu pojawiło się ponad 100 osób, także spoza powiatu gorlickiego.
Uczestnicy rajdu na terenie Skansenu Wsi Pogórzańskiej.
Trasy rajdu kończyły się w Edukacyjnym Parku Historii Budownictwa i Maszyn. Wszyscy uczestnicy zostali przywitani przez: Radną Województwa Małopolskiego Jadwigę Wójtowicz, Wójta Gminy Gorlice Jana Przybylskiego, Zastępcę Burmistrza Miasta Gorlice Łukasza Bałajewicza oraz Kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Gorlicach Wojciecha Zapłatę, którzy wręczyli pamiątkowe medale oraz nagrody za udział.
Uczestnicy rajdu stoją przed stoiskiem zespołu Polanie.
Głównym celem organizowanego co roku rajdu jest upamiętnienie sylwetki etnografa, a zarazem patrona szymbarskiego skansenu prof. Romana Reinfussa. Nie mniej ważne jest zachowanie pamięci o zwyczajach Pogórzan oraz propagowanie jazdy na rowerze jako doskonałego sposobu na spędzanie czasu wolnego. Uczestnicy rajdu mają także możliwość poznania walorów turystycznych Ziemi Gorlickiej i  Beskidu Niskiego.

Zadanie zostało dofinansowane w ramach dotacji Miasta Gorlice w trybie tzw. "małego grantu".

Źródło: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach