
Rajd rowerowy śladami prof. Romana Reinfussa za nami
Treść
Za nami kolejny, już IX Etnograficzny Rajd Rowerowy Śladami prof. Romana Reinfussa, zorganizowany 20 września przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, a także Stowarzyszenie GorliceBike.
Miłośnicy dwóch kółek mieli do wyboru 3 trasy rowerowe o różnym stopniu trudności. Pierwsza to ponad 40-kilometrowa trasa górska, wymagająca dobrego przygotowania ze względu na trudne podjazdy oraz konieczność przekroczenia brodu na rzece. Wiodła głównie przez drogi leśne gruntowe i szutrowe.
Druga przeznaczona była przede wszystkim dla fanów zabytków. To około 35-kilometrowa trasa turystyczna, wiodąca obok cmentarzy z okresu I wojny światowej i drewnianych kościołów, będących częścią Szlaku Architektury Drewnianej.
Ostatnia trasa miała charakter rekreacyjny, odpowiedni także dla dzieci. Była to prawie 10-kilometrowa trasa rodzinna, która wyznaczona została wzdłuż rzeki Ropy po ścieżce rowerowej.
Ilość uczestników była miłym zaskoczeniem dla organizatorów rajdu, ponieważ w miejscu startu pojawiło się ponad 100 osób, także spoza powiatu gorlickiego.
Trasy rajdu kończyły się w Edukacyjnym Parku Historii Budownictwa i Maszyn. Wszyscy uczestnicy zostali przywitani przez: Radną Województwa Małopolskiego Jadwigę Wójtowicz, Wójta Gminy Gorlice Jana Przybylskiego, Zastępcę Burmistrza Miasta Gorlice Łukasza Bałajewicza oraz Kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Gorlicach Wojciecha Zapłatę, którzy wręczyli pamiątkowe medale oraz nagrody za udział.
Głównym celem organizowanego co roku rajdu jest upamiętnienie sylwetki etnografa, a zarazem patrona szymbarskiego skansenu prof. Romana Reinfussa. Nie mniej ważne jest zachowanie pamięci o zwyczajach Pogórzan oraz propagowanie jazdy na rowerze jako doskonałego sposobu na spędzanie czasu wolnego. Uczestnicy rajdu mają także możliwość poznania walorów turystycznych Ziemi Gorlickiej i Beskidu Niskiego.
Zadanie zostało dofinansowane w ramach dotacji Miasta Gorlice w trybie tzw. "małego grantu".
Źródło: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach