
Klub „Egida” na Jasnogórskich Spotkaniach Trzeźwościowych
Treść
Przeszło 30 tys. osób uzależnionych od alkoholu, w tym grupa z Gorlickiego Klubu Abstynenta EGIDA, skupionych w grupach Anonimowych Alkoholików, uczestniczyło w sobotnim spotkaniu na Jasnej Górze.
Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików odbywają się od 31 lat - mają zarówno wymiar religijny, jak i terapeutyczny. Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą kobiet i mężczyzn, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniami, aby rozwiązać swój problem i pomagać innym w wyjściu z alkoholizmu. W tym roku hasłem dwudniowego spotkania były słowa: „Matka w mojej drodze do trzeźwości”.
Jasnogórskie Spotkania „AA” rozpoczęły się w sobotę o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Wydarzeniu towarzyszyły m.in. prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA oraz konferencje, podczas których poruszana była problematyka uzależnień.
Wieczornej mszy dla uczestników spotkania przewodniczył częstochowski biskup senior Antoni Długosz. W homilii nawiązał m.in. do doświadczeń i nauczania św. Jana Pawła II, apelując, by Chrystus był w centrum życia każdego chrześcijanina.
„Dla nas te spotkania przyczyniają się do rozwoju duchowego. Wracamy zawsze umocnieni z wiarą i nadzieją trwania w abstynencji” – powiedział Jan Taboł - Prezes Stowarzyszenia Gorlicki Klub Abstynenta EGIDA. Wyjazd na Jasnogórskie Spotkania Trzeźwościowe dofinansowany został ze środków Miasta Gorlice w ramach realizacji zadania publicznego z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ”Wspomagania ruchu abstynenckiego prowadzonego na rzecz mieszkańców Miasta uzależnionych od alkoholu” .
Jak podaje PAP szacuje się, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest nawet ok. 600-800 tys. osób (ok. 2 proc. populacji), a nadużywa go (czyli pije w sposób szkodliwy) nawet ok. 3 mln osób. W rodzinach alkoholików wychowuje się ok. 1,5 mln dzieci.
Dane statystyczne pokazują, że roczne spożycie w przeliczeniu na 100-procentowy alkohol wynosi obecnie w Polsce średnio ok. 11 litrów na osobę. Na leczenie tego uzależnienia wydaje się setki milionów złotych rocznie, a koszty leczenia zdrowotnych skutków nadużywania alkoholu szacowane są na kilka miliardów zł.
Źródło: Klub EGIDA