Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
43. Łemkowska Watra w Zdyni

43. Łemkowska Watra w Zdyni

Treść

W miniony weekend odbyło się wyjątkowe święto kultury łemkowskiej, które od lat gromadzi przedstawicieli tej społeczności z całego świata – 43. Łemkowska Watra w Zdyni. W uroczystym otwarciu Watry udział wzięli hierarchowie oraz duchowni kościołów prawosławnego i grekokatolickiego, a także parlamentarzyści i samorządowcy z Polski i Ukrainy. Najważniejszymi uczestnikami byli jednak goście, którzy – jak co roku – przyjechali do Zdyni, by na nowo poczuć siłę wspólnoty, tradycji i wyjątkowego klimatu.
Goście wydarzenia
W wydarzeniu, na zaproszenie organizatorów, w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli uczestniczył jego zastępca Sebastian Puchajda.
Wystapienia gości
Watra, organizowana przez Zjednoczenie Łemków, to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń kulturalnych społeczności. W tym roku miała szczególny charakter, ponieważ Zjednoczenie Łemków obchodziło jubileusz 35-lecia swojej działalności. Podczas sobotnich uroczystości uhonorowano Aleksandra Maśleja i Stefana Kłapytka – współzałożycieli organizacji, która przez dekady dbała o pielęgnowanie łemkowskiej tożsamości i dziedzictwa.
Składanie zniczy
Tradycyjnie podczas Watry nie zabrakło momentów refleksji i pamięci. Wspomnienie ofiar Akcji „Wisła”, pamięć o przeszłości i jedność mimo różnic to wartości, które wybrzmiewają tu z wyjątkową siłą. W tym roku szczególnie mocno akcentowano także współczesne konteksty historycznych losów Łemków – wspomniano o potomkach przesiedleńców z lat 1944–46, którzy dziś jako obywatele Ukrainy zginęli na wojnie z Rosją. Ich imiona i nazwiska zostały symbolicznie odczytane, a każdemu z nich towarzyszył płomień świeczki niesionej przez dzieci z zespołów artystycznych.
Występy artystyczne
Kulminacją wydarzenia były koncerty na głównej scenie, gdzie wystąpili m.in.: Barvinok, LUX, Zazula, Horpyna, Szarawary, Calibri Gang i wielu innych artystów reprezentujących łemkowską, ukraińską, karpacką i folkową scenę muzyczną.
Uroczystości rozpoczęcia Watry
Watrowe atrakcje nie ograniczały się jednak tylko do sceny. Majsternia przeniosła uczestników w świat dawnych zajęć mieszkańców Karpat, Watroczka zaprosiła najmłodszych do nauki tradycyjnych tańców i zabaw, a w Namiocie Literackim i Chyży odbywały się inspirujące rozmowy z przedstawicielami świata kultury, nauki i polityki.

Fot. Lech Klimek, https://gorlice.naszemiasto.pl