
Wojna, Pokój i Pamięć ponad granicami – spotkanie warsztatowe GOV4PeaCE
Treść
Miasto Gorlice serdecznie zaprasza do udziału w spotkaniu warsztatowym pn. „Wojna, Pokój i Pamięć ponad granicami”, które odbędzie się w dniu 22 maja 2025 r. (czwartek) w budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, ul Jagiełły 5 w Gorlicach.
Warsztaty będą poświęcone strategicznemu modelowi zarządzania dziedzictwem I wojny światowej, który został przygotowany przez włoskich ekspertów w ramach międzynarodowego projektu „GOV4peaCE” ze środków programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027.
W spotkaniu będą uczestniczyć także członkowie Zespołu ds. Monitorowania i Ewaluacji projektu z Belgii, Słowenii oraz Polski. Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z proponowanym modelem zarządzania, jego analizą i oceną. Z uwagi na istotność tego dokumentu nie tylko dla Miasta Gorlice, ale także wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację międzynarodowego projektu „GOV4peaCE” oraz potencjalnych interesariuszy, liczymy bardzo za Państwa obecność.
Agenda spotkania:
9.00-10.00 Panel I: Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość? Pilotowanie modelu zarządzania dziedzictwem pierwszej wojny światowej w kontekście ponadnarodowym
- Jean Baptiste Hintjens, Muzeum na Polach Flandrii, Ieper (Belgia) – „Ypres i Wielka Wojna. Rozwój turystyki pamięci i Muzeum Pól Flandryjskich”
- Tina Komac, Park Narodowy Triglav, Bled (Słowenia) – „Park Narodowy Triglav i ochrona dziedzictwa kulturowego”
- Kamil Ruszała, Instytut Historii, Uniwersytet Jagielloński – „Dziedzictwo wojny i pokoju a rozwiązania prawne: Między europejskimi zobowiązaniami a lokalnymi reakcjami”
- Jean Baptiste Hintjens, Muzeum na Polach Flandrii, Ieper (Belgia) – „Eksploracja modelu zarządzania dziedzictwem z czasów I wojny światowej. Testowanie możliwości modelu w polsko-słowackim regionie funkcjonalnym”.
10:00 - 11:15 Panel II: Zarządzanie w praktyce: Testowanie ponadnarodowego modelu dziedzictwa I wojny światowej
Sesja ta oferuje warsztatową możliwość krytycznego zaangażowania się w proponowany model zarządzania transnarodowym dziedzictwem I wojny światowej. Poprzez wspólną analizę wybranych studiów przypadku uczestnicy zbadają praktyczną przydatność modelu, przeanalizują jego założenia i przyczynią się do jego udoskonalenia w oparciu o rzeczywiste złożoności transgranicznego zarządzania dziedzictwem.
Moderacja: Jean Baptiste Hintjens, In Flanders Fields Museum, Ieper (Belgia)
11.15 – 11.30 Przerwa kawowa
11:30 - 13:00 Wspólna dyskusja panelowa: Waloryzacja dziedzictwa w regionach przygranicznych: południowo - wschodnia Polska i północno-wschodnia Słowacja - praktyki, wyzwania i dobre rozwiązania.
Ten panel warsztatowy skupia interesariuszy z Polski i Słowacji – reprezentujących środowisko akademickie, administrację publiczną, edukację, organizacje pozarządowe i lokalne sektory dziedzictwa - w celu krytycznej analizy praktyk waloryzacji dziedzictwa I wojny światowej w regionach przygranicznych. Poprzez dialog i analizę przypadków, sesja ma na celu zidentyfikowanie wspólnych wyzwań i podzielenie się skutecznymi strategiami, w tym w zakresie realizacji kolejnych międzynarodowych projektów oraz wspólnego zarządzania dziedzictwem na szlaku Walk of Peace. Poruszony zostanie także aspekt dotyczący włączenia się w aplikowanie o wpis szlaku na listę UNESCO.
Moderacja: Tina Komac, Park Narodowy Triglav, Bled (Słowenia)
Ze względów organizacyjnych uprzejmie proszę o zgłoszenie udziału w wizycie poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/76xHCEHShwe7HmWx7.