
Gorlicki Bieg Sylwestrowy to sportowa impreza roku!
Treść
W piątek (20.06) w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych zostały wręczone „Championy Powiatu Gorlickiego” oraz stypendia i nagrody dla zwycięzców olimpiad, konkursów i turniejów w roku szkolnym 2023/2024. Miło nam poinformować, że Gorlicki Bieg Sylwestrowy został wybrany sportową imprezą roku!
Gorlicki Bieg Sylwestrowy to zawody, które na stałe zagościły w kalendarzu imprez sportowych Miasta i Powiatu. Mają charakter masowy i uczestniczą w nich zarówno zawodowi zawodnicy jak i amatorzy.
Historia biegu sięga 1991 roku, kiedy to z inicjatywy zawodników i działaczy Ludowego Klubu Sportowego „Pogórze”, 31 grudnia przeprowadzono pierwszą edycję imprezy, w której wystartowało 23 zawodników, w tym jedna kobieta. Pomocą i fachowymi poradami dotyczącymi organizacji biegu służyli gorliccy biegacze długodystansowi, mający doświadczenie w startach w imprezach masowych przeprowadzanych w całym kraju. Z biegiem lat Gorlicki Bieg Sylwestrowy zyskiwał na renomie, wprowadzono kolejne kategorie wiekowe oraz dodatkowy dystans – 5 km, a w 2005 roku zastosowano po raz pierwszy elektroniczny system pomiaru czasu. Wszystkie te zmiany wpłynęły na wzrost zainteresowania biegiem, w którym zaczęli brać udział zawodnicy z dalszych rejonów Polski oraz z zagranicy. W XX jubileuszowym biegu wzięło już udział 239 zawodników, by w kolejnych latach zanotować duży skok frekwencji, aż do ustanowienia rekordu w 2017 roku z liczbą 590 biegaczy. W ostatnich latach liczba osób biorących udział w imprezie waha się pomiędzy 380-450. Głównymi organizatorami biegu są Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorlicach, Stowarzyszenie Maraton Gorlice oraz Miasto Gorlice.
Nagroda „Champion Powiatu Gorlickiego” jest uhonorowaniem ludzi promujących sport w naszym powiecie, poświęcających czas zawodnikom, dbających o promowanie zdrowego stylu życia, a tym samym przeciwdziałających patologiom społecznym. Nagroda służy wyróżnieniu wszystkich ludzi, dla których sport jest wielką pasją, wiąże się z osobistym zaangażowaniem i walką o jak najlepsze wyniki we współzawodnictwie. Nagroda obejmuje wszystkie grupy zawodników (w tym z niepełnosprawnościami), działaczy, trenerów oraz pasjonatów sportu i służy docenieniu ich społecznego wkładu pracy włożonego w rozwój sportu.
Nagrody zdobyli:
- Kategoria „Sportowiec roku” – Julia Wołtosz
- Kategoria „Trener roku” – Jerzy Dziedziak
- Kategoria „Odkrycie roku” – Mariusz Wszołek
- Kategoria „Sportowy działacz roku” – Daniel Ignar
- Kategoria „Sponsor roku” – „Wysowianka” – Uzdrowisko Wysowa
- Kategoria „Trener roku lub opiekun sportowca” – „Sprawni inaczej” – Urszula Szczęch
- Kategoria „Drużyna roku” – Klub Sportowy Podhalanin Biecz
- Kategoria „Osobowość sportowa 50+” – Wojciech Gorzkowicz
Za wysokie wyniki sportowe, Zarząd Powiatu Gorlickiego przyznaje szkołom podstawowym i ponadpodstawowym mającym siedzibę na terenie powiatu, które zdobyły największą łączną ilość punktów w klasyfikacji „Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego dzieci i młodzieży” w danym roku szkolnym nagrody. Ranking/klasyfikacja współzawodnictwa sportowego prowadzona jest przez Małopolski Szkolny Związek Sportowy.
Nagrody przyznaje się w kategoriach.
- szkół podstawowych – Igrzyska Dzieci,
- szkół podstawowych – Igrzyska Młodzieży Szkolnej,
- szkół ponadpodstawowych – Licealiada.
W roku szkolnym 2022/2023 najlepszymi szkołami były:
- kategoria: Igrzyska Dzieci – Miejski Zespół Szkół Nr 6 w Gorlicach zajmując 38-45. miejsce w województwie Małopolskim, na 276 sklasyfikowanych szkół, ze zdobytymi 14 pkt.,
- kategoria: Igrzyska Młodzieży Szkolnej – Miejski Zespół Szkół Nr 1 w Gorlicach zajmując 16. miejsce w województwie Małopolskim, na 227 sklasyfikowanych szkół ze zdobytymi 21,5 pkt.,
- kategoria: Licealiada Młodzieży – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, zajmując 64-70. miejsce w województwie Małopolskim na 114 sklasyfikowanych szkół ze zdobytymi 6 pkt.
fot.: gorlice24.pl