Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wernisaż wystawy w kasztelu.

Kolekcja Teodora Axentowicza trafiła do Szymbarku

Treść

Od dzisiaj (5.03) w Kasztelu w Szymbarku można podziwiać wystawę „Axentowicz. Dziedzictwo artysty”, poświęconą Teodorowi Axentowiczowi – wybitnemu malarzowi, rysownikowi i rektorowi Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W zeszłą sobotę, 2 marca odbyło się uroczyste przekazanie kolekcji Teodora Axentowicza Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Kolekcja w 2023 roku została przyjęta przez Muzeum jako depozyt, a w lutym tego roku dzięki środkom z budżetu Województwa Małopolskiego została zakupiona. Pod aktem przekazania kolekcji swoje podpisy złożyli Jan Kieniewicz, prawnuk artysty oraz Katarzyna Szepieniec, dyrektor Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, instytucja kultury Województwa Małopolskiego.
Eleenty wystawy w Kasztelu.
Podczas wydarzenia, Magdalena Zalesko została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Gratulujemy!
Magdalena Zalesko odbiera odznaczenie.
W uroczystości burmistrza Rafała Kuklę reprezentował Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak.
Dyrektor Muzeum i Przewodniczący Rady Robert Ryndak.
Oprócz samych dzieł sztuki, które są owocem twórczości Axentowicza, na kolekcję składają się przede wszystkim utensylia. Są to meble z ostatniego mieszkania artysty w Krakowie, porcelana, odznaczenia, których miał bardzo wiele oraz przedmioty codziennego użytku związane z jego twórczością.
Goście podczas uroczystości.
Teodor Axentowicz był wybitnym portrecistą. Malował też obrazy o tematyce rodzajowej, był jednym z pierwszych malarzy Huculszczyzny i Hucułów, a także góralszczyzny.  W 1910 został rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1928 roku członek honorowy Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawiał swoje prace m.in. w Berlinie, Monachium, Londynie, Chicago. Pochodził z polskiej ormiańskiej szlacheckiej rodziny herbu Gryf. Zmarł 26 sierpnia 1938 w Krakowie.
Goście podczas uroczystości.
Goście podczas uroczystości.
Foto. Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów